ivirzivir Yükle

Yerli motorda kapıyı TÜMOSAN açtı: Yeni motorlar göreve hazır – Marin Motor – Savunma Sanayi – TMSN

teşekkürler

Yerli motorda kapıyı TÜMOSAN açtı: Yeni motorlar göreve hazır – Marin Motor – Savunma Sanayi – TMSN

Türk savunma sanayi hava, kara ve deniz araçlarında kullanılacak motorlar için çok yönlü bir çalışma yürütüyor.

Bu konuda görev alan firmalardan biri de TÜMOSAN. TÜMOSAN askeri kara araçlar için geliştirdiği bir dizi motoru yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri kullanımına sunmaya hazırlanıyor. Deniz araçları için geliştirilen motorlar ise envantere girmeye başladı.

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de yüzer platformlar için ekonomik ve yerli çözümler sunulması hedefiyle geliştirilen TÜMOSAN marin motoru, 75, 85, 95 ve 105 beygir güç seçenekleriyle ve ortalama 12 metre boyundaki teknelerde kullanılabilecek.

Ticari marin motorlara ilave olarak Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Tersaneler Genel Müdürlüğü ve TÜMOSAN, yüzer unsurların ana tahrik sistemlerinde ihtiyaç duyulan tipte dizel motorun yerlileştirme faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere Haziran 2020’de Stratejik İşbirliği Anlaşması imzaladı ve bu doğrultuda çalışmalar başlatıldı.

Testlerin tamamlandığı projede gelinen son noktada, TÜMOSAN tarafından 2 marin motor Tersaneler Genel Müdürlüğüne teslim edildi ve itici-çekici vasıta üzerindeki testler sorunsuz şekilde tamamlandı. Bu motorlar yaklaşık 300 saatlik çalışma süresine ulaştı. Söz konusu çalışmada elde edilen tecrübeyle 310 ve 450 beygir motorların marin versiyonları geliştirildi. TÜMOSAN itici-çekici teknelerin yanında askeri yangın söndürme teknelerinin motorlar ihtiyacını karşılamak için de görüşmeler yürütüyor. 

TÜMOSAN kara aracı motorları tarafında ise FNSS ile imzaladığı sözleşme kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet edecek 6×6 ve 8×8 Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) motorlarının montaj faaliyetlerine başladı.

TÜMOSAN tarafından geliştirilen Pusat 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç testleri de yerli motorla sürdürülüyor.
#TÜMOSAN #motor #SavunmaSanayi #TMSN #UçakDurdurma #MarinMotor #DenizMotoru #FNSS #MilitaryEngine #TSK #SavunmaSanayii #FNSS

Bunlarada Bak!

5 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login