ivirzivir Yükle

VURAN yeni silahıyla boy gösterdi: 107 mm ÇNRA – BMC – ROKETSAN – MKE – Savunma Sanayi – TSK

teşekkürler

VURAN yeni silahıyla boy gösterdi: 107 mm ÇNRA – BMC – ROKETSAN – MKE – Savunma Sanayi – TSK

Türk savunma sanayi, farklı alanlarda çözümler sunan kuruluşların ortak çalışmasıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine yeni ürünler kazandırıyor.

Son olarak ROKETSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) ve BMC ürün ve kabiliyetlerinin kullanımıyla 107 milimetre Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) sistemi kısa sürede Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına hazır hale getirildi.

Yürütülen proje ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından üretilen 107 milimetre Çok Namlulu Roketatar için ROKETSAN tarafından fırlatma sistemi geliştirildi. Ortaya çıkan silah sistemi BMC üretimi Vuran 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araca entegre edildi. Gerçekleştirilen atış testlerinde 107 mm ÇNRA test atışında hedefi başarıyla vurdu. Tek sette 12 roket ateşleyen çok namlulu roketatar sistemi taşıyan Vuran, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni ateş destek unsurlarından biri olacak.

MKE tarafından geliştirilen 107 milimetre ÇNRA mühimmatı, klasik topçu roketi olarak da biliniyor. Yüksek patlayıcı harp başlığına sahip mühimmat, tekli ve çoklu atışlar için kullanılabiliyor.

Karadan karaya hedefler için kullanılan roket, 8 kilometre maksimum menzile yüzde 2 cep değeriyle ulaşıyor. Toplam sistem ağırlığı yaklaşık 19 kilogram olan roket, saatte 375 metre hıza ulaşıyor.

ROKETSAN’ın geliştirdiği roketatar sistemi sayesinde gece/gündüz her türlü hava ve arazi şartında, yüksek öncelikli hedeflere karşı manevra birliklerine yoğun ve etkili ateş desteği sağlanacak.

Vuran aracı ise monokok tipte zırhlı kabiniyle en yüksek seviyede koruma sağlamasının yanı sıra 4×4 çekiş sistemi sayesinde başarılı manevra kabiliyetiyle ön plana çıkıyor. Vuran, saatte 110 kilometre hıza ulaşabiliyor.

#Vuran #Roketatar #SavunmaSanayi #BMC #MKE #ROKETSAN #ÇNRA

Bunlarada Bak!

3 Yorum

  1. Süper süper 👍 sizlere Allah razı olsun sizlerden çok önemli bunlar Maşallah Maşallah hepinize devam Aslanlar devam çok iyi Ordumuza önemli bunlar

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login