ivirzivir Yükle

TÜRKİYE’NİN YENİ SİLAHLARI GÖREVE BAŞLIYOR – SAVUNMA SANAYİ

teşekkürler

TÜRKİYE’NİN YENİ SİLAHLARI GÖREVE BAŞLIYOR – SAVUNMA SANAYİ

🔹 Yerli ve milli savunma sanayi çalışmaları, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yükünü hafifletmeye devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanlığı, ‘Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında Mehmetçik için üretilen ürünlerin yeni teslimatlarının yapıldığını duyurdu. STA projelerindeki tanksavar silah sistemi taşıyan araçlar, dünyaa ordularındaki benzerleri arasında zırh korumalı ve daha hafif olarak tasarlandı.

🔔 Yeni Gelişmeler İçin Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayınız..

ÜCRETLİ KATILMAK İÇİN TIKLA: https://www.youtube.com/channel/UCCjhnf13nX91Gl1wfl8ZC9w/join
ABONE Olmak İçin Tıkla: https://www.youtube.com/channel/UCCjh…

STA kapsamında üretilen ürünler Türk askerinin gücüne güç katmaya devam ediyor. Savunma Sanayi Başkanlığı, STA projeleri kapsamında teslimatların sürdüğünü bildirdi. Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 2 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda ilave Silah Taşıyıcı Araçların tedaarik edilmesi onaylanmıştı.

Bu doğrultuda, 19 Ağustos 2021 tarihinde IDEF 2021 de, Savunma Sanayi Başkanlığı ve Savunma Bakanlığından temsilcilerin katılımları ile gerçekleştirilen törende, “Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi Kapsamında İlave Araçların Tedaarikine Yönelik Sözleşme Değişikliğinde imzaalanmış ve ilave siparişler verilmişti.

STA projesi kapsamında toplam 260 adet olarak üretilmekte olan amfibi özellikteki paletli ve tekerlekli araçlar, yüksek balistik ve mayın korumasının yanı sıra, zırhlı birliklerle ortak harekât icra edebilecek hareket kabiliyetine sahip.

Modüler mekanik ve elektronik altyapıları ile ilerde doğabilecek ihtiyaçlara çabuk uyum sağlayacak şekilde geliştirilen ve tanksavar silah sistemi taşıyan araçlar, dünyaa ordularındaki benzerleri arasında, zırh korumalı hafif yapısıyla farklı görevlerde de kullanılabilecek platformlar olarak tasarlandı.

Proje kapsamında prototip kalifikasyon süreci 18 Ekim 2019 tarihinde tamamlanarak, Türk Silahlı Kuvvetlerine ilk teslimatlar 19 Ocak 2020 tarihinde başladı. Bugüne kadar toplam 200 den fazla KAPLAN STA ve PARS 4×4 STA aracının teslimatı tamamlandı. İlk fazının 2022 yılının Şubat ayında sona ermesi planlanan projede ilave araçların teslimatlarının 2023 yılı içerisinde başlaması öngörülmekte.

#savunmasanayi #Türkiye #roketsan #aselsan

Bunlarada Bak!

2 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login