ivirzivir Yükle

Türkiye’nin en sessiz avcısı! Düşman geldiğini bile göremeyecek | Yerli ve Milli Silahlar

teşekkürler

Türkiye’nin en sessiz avcısı! Düşman geldiğini bile göremeyecek | Yerli ve Milli Silahlar

Kara ve deniz araçları için motorlar geliştiren, zırhlı araçlara yönelik güç grubu çözümleri üzerinde çalışan TÜMOSAN, bu kritik alt sistemleri kullanarak yüzde 100’e yakın yerlilik oranına sahip Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Pusat’ı geliştirdi.

Pusat ile Türkiye’de yerli motor ve transmisyonla askeri araç yapılabileceğini ortaya koymayı hedefleyen TÜMOSAN, dizel aracın ardından Pusat’ın hibrit versiyonunu da ilk kez 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) sergiledi.

En dikkat çeken özellikleri arasında elektrikli sessiz modu bulunan Pusat Hibrit operasyon bölgesine sessizce ilerleyebilecek. Öte yandan Pusat Türkiye’nin en yüksek yerlilik oranına sahip zırhlı aracı olma özelliği taşıyor.

TÜMOSAN’dan Sinan Ali Yılmaz ve Arif Ergün Hibrit motorlu Pusat hakkında detayları Haber7.com’a anlattı.

TÜMOSAN Şasi Sistemleri Mühendisi Sinan Ali Yılmaz, “Pusat Hibrit aracı 310 beygirlik dizel motora ve 3 adet elektrikli motora sahip. Jeneratör ve elektrikli motor olarak yerleştirilmiştir. Aracın yapısal özelliklerine baktığımızda BR7 balistik seviyesini sağlamaktadır. Ayrıca 3A – 3B dediğimiz koruma seviyesine sahiptir. Aracımızın mayın koltukları, yüzer taban özelliklere de sahiptir. Aracımız 14 ton ağırlığa sahip, 2 buçuk ton da faydalı yük taşıma kapasitesine sahiptir. Kendi ağırlığı ise 11 buçuk tondur. 4 adet operasyon modu vardır. 8+1 personel taşıyabiliyor.” açıklamasında bulurken hibrit sistemi hakkında detaylı bilgileri paylaşan Arif Ergün ise “Elektrik, elektronik sistemler olarak iki tane senkron motorumuz var. Bunlar yaklaşık 135 wattlık güçlere sahiptir. 200 wattlık da bir jeneratör motorumuz vardır. Bu hibrit aracın en önemli özelliklerinden biri de 4 farklı sürüş moduna sahip olmasıdır. Bu sürüş modları savaş modu, sessiz mod, ekonomi mod, diğeri de arazi modu. Savaş modunda aracın operasyon alanından mümkün olduğunca hızlı ilerlemesini sağlamak için batarya ve dizel motordan aldığı enerjiyle elde ediliyor. Sessiz modda ise 30km mesafede araç sadece elektrik moduyla çalışıyor ve aracın termal, sesiz olması sağlanıyor. Özellikle operasyonlarda güvenlik güçlerine bir artı sağlayacağını düşünüyoruz. ”

Sunum: Gamze Türk
Kurgu: Seda Yeşilkaya
Grafik – Konsept: İsmail Coşkun
Metin Yazarı: Fuat Öner
Kamera: Cenk Şenoğlu

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ;
Instagram: https://www.instagram.com/haber7com/
Twitter: https://twitter.com/Haber7
Facebook: https://www.facebook.com/haber7/

#TÜMOSAN #PusatHibrit #milliteknolojihamlesi

Bunlarada Bak!

10 Yorum

 1. Rabbime şükürler olsun çok güzel başarılar bunlar
  Bu gelişmeler eminim sivil hayata da yansıyacaktır çünkü batı da bu yollardan geçerek bu başarıları yakaladı 🇹🇷

  Reply
 2. Arkadaş, üstünde Tümosan yazmayıp bi amerikan markası yazsa, “ vay bee yapıyo işte elin gavuru” diyebiliyoruz..
  LA OĞLUM BİZ YAPIYORUZ BİZ BİİİİZ! Vallahi canavar gibi sanki biz yapmamışız gibi mükemmel üstü makinalar! Şaşmamak elde değil.

  Reply
 3. Cehape nin isine gelmicek. Ne gerek vardi diyen sünepe keMAL ve ahirindaki diger büyük kücük bas davarlar amel oluyor. Dilerim kabizliktan bagirsaklari patlar !!

  Reply
 4. Hibrit araçların geleceği yok. Parça ve aksam sayısı arttıyor. Halbuki elektrikli araçların en büyük artılarından biri aksam sayısının azalması ve bakımın çok kolaylaşmasıdır.

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login