ivirzivir Yükle

TÜRKİYE ‘NİN F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARILMASININ BEDELİ AĞIR OLDU

teşekkürler

TÜRKİYE ‘NİN F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARILMASININ BEDELİ AĞIR OLDU

KANALIMIZA DESTEK OLMAK İÇİN LÜTFEN ABONE OLMAYI BİLDİRİMLERİ AÇMAYI VE VİDEOYU BEĞENMEYİ UNUTMAYINIZ..
KANALIMIZA ÜYE OLMAK İÇİN : https://www.youtube.com/channel/UCtKGuqdrH4mVAwqOmQhEm_g/join

Türkiye’nin ABD tarafından F-35 üretim programından çıkarılmasıyla birlikte, uçağın motor üretim maliyetinin yüzde 3 oranında artacağı belirtildi.
Pratt & Whitney’in askeri motorlar bölümü başkanı Matthew Bromberg, Perşembe günü yaptığı açıklamada, F-35′in motorunun maliyetinin Türkiye’nin programdan çıkarılması nedeniyle yüzde 3 oranında artacağını söyledi.
Silahlı Hizmetler Komitesi’nde yaptığı açıklamada Bromberg, Lockheed Martin F-35 müşterek taarruz uçağının her üç varyantında da kullanılan ve Türk tedarikçiler tarafından üretilen toplam 188 parça ile ilgili açıklamasında, “Bunlar motorun en kritik parçalarından bazıları ve Türkiye tedarikçileri tarafından yüksek kalite ve düşük maliyetle sağlanıyor. Bunların yüzde 75’i için, çoğu ABD şirketlerinden oluşan yeni tedarikçiler bulundu” ifadelerini kullandı.
Defense News’in haberine göre Pratt & Whitney, F135 motoru için kullanılan Türk yapımı parçalarda, kalan yüzde 25’lik oranın 2021 sonuna kadar tedarik edilmesini öngörüyor. O zamana kadar, F135’in parçalarının yaklaşık yüzde 20’si uluslararası satıcılar tarafından sağlanacak.
Türkiye, F-35 programından Rus S-400 hava savunma sistemi aldığı gerekçesiyle çıkarılmıştı. Lockheed’in havacılık programları başkanı Greg Ulmer de, Pentagon’un Türk tedarikçilerini 2020 yılına kadar programdan çıkarmayı umduğunu, ancak Türk şirketleriyle yapılan tüm sözleşmelerin sona ermesinin 2022’yi bulacağını açıkladı.
-35 Lightning II Ortak Program Ofisi’nin program yürütme görevlisi olarak görev yapan Eric Fick ise, komiteye yaptığı açıklamada Pentagon’un üretim sürecinde öngörülen maliyet artışı konusunda Pratt & Whitney ile çalışmaya devam ettiğini söyledi.
Bromberg “En iyi tahminimizi seçiyoruz. Bazı durumlarda bittiniz, bazı durumlarda yetersizsiniz demek. Bunların hepsi bir yıl önce yapıldı. Ancak, 2020 yılının verilerine göre, muhtemelen yeterli miktarda kar marjımız yoktu.”
Diğer bir konu da, yedek parça, onarım faaliyeti ve lojistik süreçlerinin planlanmasının ve finansmanı gibi konuların belirlenmesi sürecinin yıllar sürecek olması. Sadece birkaç yıldır faal olan F-35 gibi bir program için ise bu süreçler uzun süreli uçuş bilgileri ve somut verilere değil, yalnızca tahminlere dayanıyor.
Türkiye ile yaşanan krizle birlikte, koronavirüs salgını da şirketin motor üretimini ve sürdürme çabalarını artırma planlarına yaklaşık üç aylık bir gecikme ekledi.
Kaynakça : https://tr.sputniknews.com/abd/202104261044358646-turkiyenin-programdan-cikarilmasiyla-f-35in-motor-maliyeti-artacak/
___________________________________________________________
Discord : https://discord.gg/4NJBzpZe9P
Twitter : https://twitter.com/knrkrt
Instagram : https://www.instagram.com/knrkrt/
Facebook : https://www.facebook.com/kanerkurtTC
___________________________________________________________
s400 türkiye,
çok namlulu roketatar,
kaplan füzesi,
trg 300 kaplan,
patriot türkiye,
hisar u,
hisar hava savunma sistemi,
hisar a,
hisar o,
stinger,
porsav,
yunan spiker,
yunan medyasında türkiye,
yunan basınında türkiye,
hisar u,
yunan medyasında türkiye libya,
yunan medyası türkiye libya,
türkiye lazer silahı libya,
türkiye ve libya,
türkiye libya yunan,
türkiye libya yunan medyası,
hürjet f16 karşılaştırma,
ufuk gemisi,
kktc,
yunan basınında türk savunma sanayi ,
yunan medyasında türkiye,
yunan spiker,
yunan basınında türkiye,
gezgin füzesi,
akıncı iha,
atak 2,
tfx,
yunan medyası,
tf 2000 destroyer,
hürjet,
yunan basını,
tf 2000,
hürjet vs f16,
mete yarar,
libya,
libya’da son durum,
tsk libya,
libya son durum,
hürjet son durum,
akıncı,
tfx savaş uçağı,
libya’da son durum 2020,
tiha akıncı,
akinci iha,
iran amerika son durum,
savunma sanayi,
göksungur,
akıncı tiha,
aselsan,
yunanistan,
tcg anadolu son durum,
tfx savaş uçağı son durum,
libya son durum 2020,
tcg ufuk gemisi,
doğu akdeniz,
tsk,
yunan basini,
hava soj,
tcg ufuk,
türkiye libya,
yunan,
atak helikopter,
gezgin,
hisar hava savunma sistemi,
yunanistan türkiye,
akıncı siha,
i sınıfı fırkateyn,
tcg anadolu,
akinci,
akıncı iha özellikleri,
libya tsk,
libya’ya askeri sevkiyat,
libya haritası,
libya türk topu,
hafter türk topu,
bayraktar satcom,
bayraktar tb2s,
libya türk askeri,
libya’da son durum,
bayraktar tb3,
ismail demir,
hulusi akar,
recep tayyip erdoğan,
cem gürdeniz,
cihat yaycı,
hakan kılıç,
savunma sanayi dergilik,
savunma sanayi,

#gezgin #gezginseyirfüzesi #atak #atak2 #atakhelikopter #millimuharipuçak #hürjet #hürkuş #tfx #gökbey #somfüze #aksungur #göksungur #anka #tsk #tusaş #jetiha #iha #siha #tiha #akıncı #akinci #akinciiha #akıncıiha #akıncısiha #akincisiha #akıncıtiha #akincitiha #türkhavakuvvetleri #türkdenizkuvvetleri #türkkarakuvvetleri #türksilahlıkuvvetleri #fırtınaobüs #altaytank #somfüze #hisarhavasavunmasistemi #hisara #hisaro

Bunlarada Bak!

16 Yorum

 1. Türkiye için de ağır oldu.Hem 5.nesil uçak parçası üreterek ülkeye para ve teknolojik birikim girecekti hem de Yunanistan biz parça ürettiğimiz için F35 almaya sıcak bakmiyordu.

  Reply
 2. Ben güzele güzel demem güzel benim olmayınca anlayışını abartıp uçağı gömmeyin. Uçak güzel uçak kim ne derse desin

  Reply
 3. Haha. Cok komikiz. Agir hasari alan bizim ekonomimiz. Bizim kaybimiz nerdeyse 5 Milyar dolar. Bir de egede hava üstünlügünü Yunanlara kaptiriyoruz. Türkiyenin hak ve hukuk anlayisi cok garip. Programin ilk aksamaya ugradigi an türkiye dava acip tazminat istemeliydi. Ama belediye baskani cumhurbaskanimiz hukuktan anlamadigi icin senelerdir madara oluyoruz. Parasini bizim ödedigimiz ucaklari bile daha alamadik, tazminat bile daha istemeyi beceremedik (!). Aglasak mi gülsekmi bu facia ya bende bilmiyorum.

  Program maliyetine gelince ABD saten biliyor bu durumu. Maaliyet felan umurunda dagil ABD nin, yeterki türkiyeye zarar verelim gerisi kolay diyorlar. Programin ekmaliyetini ABD saten bütün ucak alanlara dagitiyor. Kendi cebinden fazla bir sey cikmiyor. Ciksa da umurunda degil, yeterki türkiye zarar görsün. Biz tarminatimizi cok önceden istemeli ve ABDye zarar verecek kararlar almali misillme yapmaliydik. Hala gec degil:

  Reply
 4. F35 haksiligi ve ABDnin zorbaligi konusunda düsüncelerim:
  Hakkimiz yeniyor. Agir bir kayip yasiyoruz. Bizim ucaklarimizi baskalarina dagitiyorlar.
  Bence su adimlar gecikmeden atilmali:
  1. ABD Hükümüti ve LM sözlesmeye uymasi icin kisa zaman verilmeli.
  a. Teslim edilen ucaklar verilmeli
  b.pilot ve teknisyen egitimi tekrar baslamali.
  2. ABD Hükümeti ve LM den sözlesmenin aksadigi her gün icin maddi tazminat istenmeli.
  3. Anti CAATSA yasasi cikarilmali. TC Hükümetine düsmanca tavir koyan ülkelere karsi hükümetimize ambargo vsr. hazirlayabilme yetkisi verilmeli.
  4. ABD hükümet yetkilileri davet edilip kontrata uymamalarinin ülke güvenligimize zarar verdigi ve ayni seviyede buna karsilik verilecegi acik net söylenmeli
  a. anlasmanin yerine getirlilme süresi geciktikce kat be kat artirilarak ABD askeri varligi türkiyede azaltilmali kisitlanmali veya baska türlü zorlastirilmali maliyeti ABD icin artirilmali.
  b. ülke güvenligimizin f35 ler gelmedigi sürece saglamak icin Pakistan askeri teknolojisinin türkiye de konuslanacagi söylenmeli, veya Natodan ücretsiz veya ABD nin ücretini karsilayacagi yardim istenmeli, f35 vermiyorlarsa biz kendimizi baska seylerle koruyalim gecici olarak bize ücretsiz gecici tazminat olarak f15 ex versinler dava cözülene kadar o zaman anlarlar isin ucunun nereye dokunacagini.
  5. F-35 üye ülkelerinin temsilcileri cagirilip ABD nin hak hukuk tanimaz “yavsakligini” cezasini onlarindan maddi kayiplari ile ödedikleri anlatilip, onlarin ABD Israil cikarlarini kendi vatandaslarinin vergileriyle ödemek zorunda birakildiklari anlatilmali ve sorulmali: ABD kendi cikarlari icin bize zarar veriyor susuyorsunuz. Ama sizinde ucak parca maliyetleriniz artiyor bunu vatandaslariniza nasil izah ediyorsunuz denmeli ve ortak ülkelerde basinda medyada yer bulacak sekilde bu durum dillendirilmeli. Ortak ülkelerin toplumuna paralarinin ABD tarafindan car cur edildigi söylenmeli.
  6. Her F-35 konusu acildiginda ABD nin Natoyu bir santaj malzemesi olarak kullanmamasi gerektigi dillendirilmeli. Problemin S-400 problemi degil ABDnin santaj yapma problemi oldugu acik acik dillendirilmeli. ABD agizi yerine türkiye acisindan konu dillendirilmeli.
  7. F- 35 probleminde ABD nin yavsakligi devam ederse Pakistan, Malezya Endonezya ile Ortak bir savunma sirketi kurulmali, sirketin amacinin denizalti ve agir gemiler icin nükleer tahrik sistemi gelistermek oldugu duyurulmali.
  8. Yaptirimlarin bize az zarar verdigi degil cok ve asiri zarar verdigi söylenmeliki istedigimiz ve kazanacagimiz tazminat miktari yüksek tutulabilsin. Yunanistanin yaptigi gibi her yerde her zaman cok sesli yandik bittik öldük hakkimizi caliyorlar gibi söylemler dillendirilmeli.

  Bunlar benim aklima gelen hamleler. Tabiiki konunun uzmanlari bunlardan daha iyi yöntemlerde bulabilir. Fakat saadece beklemek hukuki bir zorbaligin siyasi söylemlerle üstünün örtüldügü bir olaya, siyasi argümanlarla cevap vermek AHMAKLIKTIR. Hukuki adimlar atilmali.

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login