ivirzivir Yükle

TÜRKİYE GÖRÜNMEZLİK TEKNOLOJİSİNİ YAKALADI STEALTH AEROPLANE – SAVUNMA SANAYİ

teşekkürler

TÜRKİYE GÖRÜNMEZLİK TEKNOLOJİSİNİ YAKALADI STEALTH AEROPLANE – SAVUNMA SANAYİ

Yalova Üniversitesinde görevli bilim insanları, savunma sanayi alanında düşman radarlarına karşı görünmezlik sağlayacak, sprey köpük ve 3D yazıcıdan istenilen özelliklerde, malzeme üretimini sağlayacak filament geliştirdi.

Prof. Dr. Suat Cebeci, “Radar sinyallerini absorbe edebilen, özellikle seyyar malzemelere radarlara karşı görünmezlik kazandırabilen sprey, diğer bir ifadeyle radarları kör edebilen bir sistemdir. Arkadaşlarımız bu konuda güzel bir çalışma yaptılar, TÜBİTAK destekli bu projenin ikinci senesindeyiz. Burada, filament ve sprey sistemi olmak üzere iki proje yürütülüyor. Özellikle ülkemiz savunma sanayi alanında bir hamle sürecine girmişken, bizim de buraya mutlak suretle katkı sağlamamız gerekiyor diye konuştu.

Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü, biri TÜBİTAK destekli iki projede, ısı yalıtımında kullanılan köpük ve kendi üretimleri olan filament ile, radara yakalanmayan malzemeler üretti.

Doç. Dr. Alper Kaşgöz ve ekibi tarafından yürütülen çalışmaları izleyen ve bilgi alan Rektör Prof. Dr. Suat Cebeci, üniversitelerinin genç olmasına rağmen çok iyi bir kadroya sahip olduğunu ifade etti.

Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümünde birçok çalışmanın yürütüldüğünü, özellikle savunma sanayi alanında Kaşgöz ve ekibinin çalışmasının da büyük takdir topladığını aktaran Cebeci, savunma sanaayinde çok önemli bir yeri olan, radarlara karşı korunma sistemlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapıldığını bildirdi.
#stealthteknology #savunmasanayi #türksavunmasanayi #f35 #f16 #su57

Bunlarada Bak!

3 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login