ivirzivir Yükle

TÜRKİYE GELECEĞİN GÖZDESİ GRAFEN’İ ÜRETTİ / SAVUNMA SANAYİ

teşekkürler

TÜRKİYE GELECEĞİN GÖZDESİ GRAFEN’İ ÜRETTİ / SAVUNMA SANAYİ

TÜRKİYE GELECEĞİN GÖZDESİ GRAFEN’İ ÜRETTİ / SAVUNMA SANAYİ

Yeni Gelişmeler İçin Abone Olmayı Unutmayın..

ÜCRETLİ KATILMAK İÇİN TIKLA: https://www.youtube.com/channel/UCCjhnf13nX91Gl1wfl8ZC9w/join
ABONE Olmak İçin Tıkla: https://www.youtube.com/channel/UCCjh…

Türkiye’nin yeni çağın en gözde malzemesi Grafen’i, endüstriyel boyutta ürettiğini duyurmasına ilişkin, uzmanlar, duyunca çok şaşıracağınız değerlendirmelerde bulundu.

ankara’da kısa süre önce gerçekleşen bir açılış töreninde bu maddeyi ürettiğimiz açıklandı ancak, Kamuoyu, Türkiye, dünyada grafen maddesini seri üretebilen 10 ülkeden biri olacak başlığına ilgi duysa da, aslında bu maddenin ve dolayısıyla söz konusu tesis açılışının, ne anlama geldiği konusunu hem anlamadı hemde biraz geri planda kaldı.

şu kadarını söylemeliyim ki, söz konusu madde tek atom kalınlığında, elmastan daha sert ama aynı zamanda esnek, altından bakırdan çok daha iletken, mucizevi bir malzemeden bahsediyoruz.

Biz de hem grafeni, hem de dünyada bu denli bir üretim kapasitesine ulaşmanın ne anlama geldiğini, biraz daha irdelemek istedik ve süreci Savunma Analisti Haakan Kılıç’la konuştuk.

Savunma sanayiinde çok kullanılan bir malzeme olduğu için, gelişmeleri yakından takip ettiğini bildiğimiz Haakan Kılıç’tan, grafeni anlatmasını istediğimizde ilginç bir bilgiyle başladı konuşmaya

“Tarihte, kullanım alanı olarak bu kadar hızlı rağbet gören malzeme olmamıştır diyen Kılıca, doğal olarak bunun sebebini soruyoruz.

Grafen’in yeni çağın en gözde malzemesi olduğuna dikkat çeken Kılıç, elektronikten mekaniğe, inşaattan sağlık ürünlerine kadar, birbirinden farklı alanlarda kullanıldığını, hatta bu kullanım alanlarının giderek arttığını söylüyor.

Grafen veya bir başka kritik malzemeyi kendiniz üretmiyor iseniz, o sahada ancak tüketici ve izin verilen tasarımlarla ilgilenen biri olabilirsiniz. Daha ileri gitmenize izin vermedikleri gibi, Bu tip stratejik ve kritik malzemelerin üretim tekniklerini gizlerler, Tedaarik yolu ile ihtiyaçlarımızı karşılayamayız.

Grafen ile üretim teknikleri çağ atlamıştı. Pil, transistör, sensörler, bilgisayar çipleri, enerji üretimi, deniz ve havacılık araçları, inşaat teknolojisi de tedaarik kolaylaştıkça çağ atlayacak.

#grafen #savunmasanayi #hammadde #türksavunmasanayi #ismaildemir

Bunlarada Bak!

1 Comment

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login