ivirzivir Yükle

TÜRKİYE FÜZELERİ İÇİN ÜRETTİ / SAVUNMA SANAYİ GELİŞMELERİ/ TWİ-TJ300

teşekkürler

TÜRKİYE FÜZELERİ İÇİN ÜRETTİ / SAVUNMA SANAYİ GELİŞMELERİ/ TWİ-TJ300

🔹TÜRKİYE FÜZELERİ İÇİN ÜRETTİ / SAVUNMA SANAYİ GELİŞMELERİ/ TWİ-TJ300

🔔 Yeni Gelişmeler İçin Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayınız..

ÜCRETLİ KATILMAK İÇİN TIKLA: https://www.youtube.com/channel/UCCjhnf13nX91Gl1wfl8ZC9w/join
ABONE Olmak İçin Tıkla: https://www.youtube.com/channel/UCCjh…

Savunma raporuna hoşgeldiniz, Her gün yeni videolarla birlikteyiz. Videoya geçmeden önce, kanalımıza abone olarak bizlere destek verebilirsiniz.

Türkiye’de bir ilk olmuştu, şimdi de dünya rekoruna imza attı. Yerli ve milli olarak geliştirilen, Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru, TEyi TJ300 dünya rekoru kırdı. Türk mühendislerince, tamamen yerli ve milli imkanlarla tasarlanan, Türkiye’nin ilk orta menzilli füze motoru TEyi TJ300, 240 mm çap ile, 1342 nivton itki kuvvetine ulaşarak, bu sınıfta dünya rekoruna imza attı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Projesi kapsamında geliştirilen turbojet motor, 1342 newton itki kuvvetine ulaştı.

Bakan Mustafa Varank da sosyal medya hesabından, motorun rekor kıran test videosunu paylaştı.

Türkiye, bir yandan açık veya örtülü ambargolarla mücadele ederken, diğer yandan da öz kaynaklarını ve yetişmiş insan gücünü kullanarak, yerli ve milli çözümler geliştiriyor. Yürütülen bu çalışmalardan biri de, Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru olan TEyi TJ300.

2017 de TÜBİTAK, TUSAŞ Motor Sanayii TEyi ve, Roketsan iş birliğiyle geliştirilmesine başlanan, Turbojet motor projesinde, hedeflenen performansın çok ötesinde sonuçlar ortaya çıktı. 230 250 mm sınıfındaki diğer rakip motorların en iyisi, en fazla 1250 nivton seviyesinde itki üretirken, TEyi TJ300 motoru, 1342 newton itki kuvvetine ulaşarak, bu sınıfta dünya rekoru kırdı.

Türk mühendislerince, tamamen yerli ve milli olarak tasarlanan turbojet motorun, ilk prototip çalıştırma töreni, Bakan Varank’ın katılımıyla Haziran 2020 de gerçekleştirilmişti. Varank, şimdi de motorun kırdığı rekoru, sosyal medya hesabından paylaştı.

Füze sistemlerine uyarlanabilmesi için, 240 mm kısıtlı çapta, sınıfında bu itki gücünü üretebilen dünyadaki ilk motor olan TJ300, 5000 fit irtifada, ses hızının yüzde 90 ına varan yüksek hızlarda çalışabiliyor.

TJ300 motoru, herhangi bir başlatıcı sisteme ihtiyaç olmadan, rüzgar etkisi ile başlayabilme özelliğine sahip. Bu özellik, platformun hem hava, hem deniz, hem de kara savunma sistemlerine uygulanmasını mümkün kılıyor.

Motorun seri üretim süreci, geliştirme ve kalifikasyon testlerinin tamamlanmasının ardından başlayacak.

#tei #savunmasanayi #tj300 #savunmasanayi2021

Bunlarada Bak!

17 Yorum

 1. 👍👍👍👍👍🇹🇷🇦🇿🇵🇰🇶🇦🇰🇿🇹🇲🇺🇿KKTC…….🇹🇷👍👍👍👍
  Allah türkü ve Türk dostları korusun yüceltsin

  Reply
 2. أَوَلَيْسَ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ بِقَٰدِرٍ عَلَىٰٓ أَن يَخْلُقَ مِثْلَهُم ۚ بَلَىٰ وَهُوَ ٱلْخَلَّٰقُ ٱلْعَلِيمُ
  إِنَّمَآ أَمْرُهُۥٓ إِذَآ أَرَادَ شَيْـًٔا أَن يَقُولَ لَهُۥ كُن فَيَكُونُ
  فَسُبْحَٰنَ ٱلَّذِى بِيَدِهِۦ مَلَكُوتُ كُلِّ شَىْءٍ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ
  HAKK GELDİ BATIL ZAİL OLDU

  Reply
 3. 1Newton = 0.10197 kg itme gücü olursa 1342 newton 136-137 kg eder.. Rahmetli Naim Süleymanoglu bu agirligin iki üc katini havaya itiyordu.:))) Bu gücün Turbojetin capiyla ilgisi var mi? Varsa 240 mm ile mi carpiliyor 1342 Newton?

  Reply
 4. Siyasi istikrar olunca ve BAŞKANLIK sistemi gibi hızlı karar alabilen güçlü yönetim şekli olunca;Güzel gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor takip dahi edemiyoruz nerdeyse; SADECE Savunma Sanayiinde YERLİLİK ve MİLLİK oranı %20 lerden % 70 lerin üzerine çıktı‼️ İstikrar devam ederse çok kısa sürede 💯 %💯lere çıkması içten bile değil‼️

  RTE♥️🇹🇷 TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN 👍👏 Seni seven destekleyenlere SELAM olsun,sana düşmanlık edenlerede yazıklar olsun ‼️

  Reply
 5. ”İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım” Fatih Sultan Mehmed Han.🇹🇷 TURAN TÜRK BİRLİĞİ 🇦🇿 🇵🇰 🇰🇿 🇰🇬 🇺🇿 🇹🇲 TÜRKLER GELİYOR.

  Reply
 6. Türkiye gelişmiş ülkelerin başında abd olmak üzere her ülkeye motor parçaları satıyor ve bizim yaptığımız kaliteye şaşkınlıklarını ifade ediyor lar Bizim içimizdeki şeytan hizmetkarlari Türk Düşmanlari Bebek katilleri İslam düşmanları Bunlardan hiç bahsetmek istemezler MİLLET uyanmasın . açız öldük bittik ekonomi dolar yaygarasi yapanlar bizden değildir herzaman ki gibi kaos çıkarmak için uğraşacak lar TÜRK MİLLETİ NİN GÜCÜNÜ GÖSTERECEĞİZ TÜRKLER GELDİ BİZ VATAN TOPRAĞI İÇİN ÖLÜME AŞIK OLANLAR.👍🇹🇷🤘🔥

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login