ivirzivir Yükle

Türkiye dev uçaklarını tamamladı – Koca Yusuf – A400M – Savunma Sanayi – Airbus – Defense industry

teşekkürler

Türkiye dev uçaklarını tamamladı – Koca Yusuf – A400M – Savunma Sanayi – Airbus – Defense industry

Türkiye’nin proje ortakları arasında yer aldığı A400M ( Koca Yusuf ) programı kapsamında Türkiye’nin 10’uncu ve son uçağı da envantere girdi. Türkiye, konsorsiyumda A400M filosunu tamamlayan ilk ülke oldu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının taktik ulaştırma görevleri ihtiyacı için ortak olunan A400M Projesi kapsamında Türkiye için üretilen son uçak Kayseri’ye konuşlandı. Tasarım ve üretiminde TUSAŞ’ın yer aldığı, TEI’nin motor üretiminde alt yüklenici olduğu uçak, öncekilere göre üst konfigürasyonda üretildi.

A400M Ulaştırma Uçağı Projesi kapsamında Almanya 53, Belçika-Luxemburg 8, Fransa 50, İngiltere 22, İspanya 27 ve Türkiye 10 olmak üzere toplam 103 uçağı teslim aldı.

Ayrıca A400M’in konsorsiyum dışı ilk kullanıcısı Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından 4 uçak alındı. Kazakistan da A400M uçağının dokuzuncu kullanıcı ülkesi olarak 2 uçak siparişi verdi.

Uçağın üretiminde TUSAŞ ve TEI de görev alıyor.

A400M Ulaştırma Uçağı Projesi kapsamında Türkiye’ye teslim edilen ilk uçak, 2014 yılında envantere alındı. Onuncu ve son uçağın envantere alınması ile konsorsiyumda A400M Filosu tamamlanan ilk ülke Türkiye oldu.

#A400M #KocaYusuf #SavunmaSanayi #Airbus #Airbus #TUSAŞ #TEI #SavunmaSanayii #DefenseNews
_________
Within the scope of the A400M program, in which Turkey is among the project partners, Turkey’s 10th and last aircraft entered the inventory. Turkey became the first country in the consortium to complete its A400M fleet.

The last aircraft produced for Turkey within the scope of the A400M Project, which was partnered for the tactical transportation needs of the Air Force Command, was deployed in Kayseri. The aircraft, of which TUSAŞ is involved in the design and production, and TEI is the subcontractor in engine production, was produced in the upper configuration compared to the previous ones.

Within the scope of the A400M Transport Aircraft Project, Germany 53, Belgium-Luxemburg 8, France 50, England 22, Spain 27 and Turkey received a total of 103 aircraft.

In addition, 4 aircraft were purchased by the Royal Malaysian Air Force, the first non-consortium user of the A400M. Kazakhstan, as the ninth user country of the A400M aircraft, placed an order for 2 aircraft.

TAI and TEI are also involved in the production of the aircraft.

The first aircraft delivered to Turkey within the scope of the A400M Transport Aircraft Project was included in the inventory in 2014. With the tenth and last aircraft taken into inventory, Turkey became the first country in the consortium whose A400M Fleet was completed.

Bunlarada Bak!

8 Yorum

  1. Askeri bıle olmayan almanyanın 50 varsa koskoca sınırları olan türkiyenın 10 tane olması az degılmı

    Reply
  2. 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🤘👍Hayırlı olsun ülkemize ve Hava küvetlere ve devletimize süper 👍

    Reply
  3. Ukraynadaki a400 Ler gelmedi,bekliyor,artan nakliye uçağı ihtiyacımız için,artık emekliliği gelmiş ve geçmekte olan eski c130 Latin yerine,Brezilya’nın kendi ordusu için sipariş ettiği KC390 turbofan motorlu uçaklardan 6 tanesinin alımını iptal etti fakat bu 6 uçağı satma kararı aldı,müşteri arıyor,hesaplı olan bu uçakları biz alsak,hem teslim süreleri kısa olur,hem sıkıntıya düşmemiş oluruz,bu uçakların taşıma kapasitesi 29 ton,yani c130 lardan biraz daha fazla yük taşıyorlar,bakım idamesi hesaplı,umarım bu firsati yetkililer değerlendirir.Hem Brezilya uçak sanayi ile de bir iş fırsatı da dogabilir.Ambargo yediğimiz bu günlerde her fırsatı değerlendirmek gerek.

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login