ivirzivir Yükle

TÜRK ZIRHLI ARAÇLARINI KOPYALAMIŞLAR – ÇİN, GÜRCİSTAN, ÖZBEKİSTAN – Savunma Sanayi 2021

teşekkürler

TÜRK ZIRHLI ARAÇLARINI KOPYALAMIŞLAR – ÇİN, GÜRCİSTAN, ÖZBEKİSTAN – Savunma Sanayi 2021

TÜRK ZIRHLI ARAÇLARINI KOPYALAMIŞLAR – ÇİN, GÜRCİSTAN, ÖZBEKİSTAN – Savunma Sanayi 2021
Türk savunma sanayiinin güzide firmalarının ürettiği zırhlı kara araçları farklı coğrafyalarda, muharebe koşullarında gösterdikleri üstün performansları ile yüksek ihracat başarıları elde etmektedir. Bahse konu yüksek performans ve ihracat başarıları sistemlerin kopyalanması hususunda sektörde geride kalan ve yeni giren firmalarının iştahını kabartıyor.

Son olarak Nurol Makina tarafından geliştirilen ve dünya coğrafyalarında kendini biçilen rolleri başarıyla yerine getiren Ejder Yalçın TTZA Özbek bir firma tarafından kopyalanmaya çalışıldığı kamuoyuna yansıdı. Nurol Makina ile Özbek şirketi UzAuto arasında 24 adet hazır teslim ve 1000 adet Ejder Yalçın Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç’ın Özbekistan’da ortak üretimine yönelik anlaşma imzalanmıştı ancak ortaya çok farklı bir netice çıktı. Nurol Makina sözleşme kapsamındaki 24 zırhlı aracın teslimatını tamamladı.Sürecin devamı olarak ortak üretim bir zırhlı araç beklenirken Ejder Yalçın’a benzer başka bir prototip/kopya araç ortaya çıktı.
Nurol Makina yetkilileri Özbekistan’ın ‘yeni’ geliştirdiği söz konusu araçtan basın organlarına yansıyan bilgilerden sonra haberdar olduklarını ifade ettiler. Oysa mevcut bir sözleşme ortak üretim için gerekli altyapıyı sunuyordu. Bu noktada Özbekistan tarafının “iştahını kabartan” başka unsurlar olma ihtimali devreye giriyor. Ejder Yalçın muharebe sahasında yüksek performans göstermiş ve önemli ihracat başarılarına imza atmış bir platform. Özbekistan imzalanan sözleşme ile zaten 3’üncü ülkelere ihraç edebilecekti. Tam bu noktada Özbekistan’ın, Nurol Makina’yı saf dışı bırakarak, Özbek firması üzerinden Orta Asya vd. pazar payına sahip olmak istemesi yönünde görüşler kamuoyuna yansıdı.

Özbekistan’ın ‘yeni’ hafif zırhlı aracı TARLON
TARLON 4×4 zırhlı aracı personel taşımak, yüksek riskli alanlarda özel görevleri yerine getirmek için tasarlanmıştır. Zırhlı aracın mobilize birliklere ve kontrol noktalarına ateş destek unsuru olmak, devriye icra etmek ve birliklerin ve konvoyların korunması amacıyla görev yapması planlanıyor.

Teknik ve muharebe kabiliyetleri bakımından TARLON 4×4 zırhlı aracının yabancı diğer ülkelerin zırhlı araçlarına göre benzer özelliklere sahip olduğu bildirildi. Bahse konu “yabancı” ülke Türkiye Cumhuriyeti, benzer özelliklere sahip olduğu platform ise “Ejder Yalçın”…

Otokar Cobra ve Kopyalama Girişimleri

Türk savunma sanayiinin önemli zırhlı kara aracı üreticilerinden Otokar ürettiği; 3/4 tondan 60 tona, 4×4’ten 8×8 tekerlekli ve paletli zırhlı araçlarla ile farklı tip ve versiyonlarda kule sistemleriyle Türkiye dâhil 30’a yakın ülkede 40’tan fazla farklı kullanıcıda aktif olarak hizmet veriyor.

Cobra, Otokar’ın araştırma ve geliştirme ekibi tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin zırhlı tekerlekli araç ihtiyacı doğrultusunda en uygun çözümü sağlamak üzere geliştirildi. 1997 yılında yapılan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 5250 adetlik taktik tekerlekli araç ihtiyacına ilişkin ihalenin Otokar tarafından kazanılması ile Cobra, kademeli olarak Türk güvenlik güçlerinin bütün birimlerinde kullanılmaya başlandı. Kazakistan Silahlı Kuvvetleri ihtiyacı için Otokar şirketi Kazakistan Engineering şirketi ile 2011 yılında yapılan anlaşma doğrultusunda ortak lisanslı üretim yapılması planlanmaktaydı.

Otokar tarafından üretilen Cobra zırhlısı, daima mürettebatın güvenliğini ve konforunu ön planda tutan, görevin türüne, aracın özelliklerine, silah sistemine ve ekipman donanımına göre değişen kapasitesi ile 9 kişiye kadar mürettebatı en zorlu koşullarda görevden göreve taşır.

Taktik tekerlekli zırhlı araç Cobra, üstün arazi performansına ve üstün beka kabiliyetine sahip. Monokok yapıdaki geniş açılı zırhlı gövdesi ile özellikle patlayıcı ve mayınlara karşı kendi sınıfındaki araçlar arasında ön plana çıkan Cobra, her türlü görevi tamamlamak için ideal bir platform.

KAYNAK : https://www.defenceturk.net/turk-zirhlilarinin-basarisini-kopyalayamiyorlar-cobra-ve-ejder-yalcin

savunma sanayi 2021,
savunma sanayi başkanlığı,
savunma sanayii,
savunma sanayi 2021 projeleri,
savunma sanayi yeni silahlar,
savunma sanayi haberleri,
savunma sanayi animasyon,
savunma sanayi akıncı,
savunma sanayi araçları,
savunma sanayi aselsan,
savunma sanayi casus,
savunma sanayi en son haberler

#savunmasanayii #savunmasanayi2021 #savunmasanayi̇ #savunmasanayiürünleri #savunmasanayi2020

Bunlarada Bak!

2 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login