ivirzivir Yükle

Türk SİHA’ların yeni silahı MAM-T – Savunma Sanayi – ROKETSAN – Akıncı TİHA – Aksungur – SİHA

teşekkürler

Türk SİHA’ların yeni silahı MAM-T – Savunma Sanayi – ROKETSAN – Akıncı TİHA – Aksungur – SİHA

Türk savunma sanayi bünyesinde geliştirilen silahlı insansız hava araçları Bayraktar TB2 ve ANKA yurt içinde ve dışında etkin şekilde kullanılıyor. Bu araçlara yakın zamanda Bayraktar Akıncı TİHA ve Aksungur eklenecek.

Bu başarının arkasında insansız sistemlerde ulaşılan teknolojik kabiliyet yanında bu araçlara özgün olarak geliştirilen mühimmatlar yer alıyor.

ROKETSAN, insansız hava araçlarıyla kullanılmak üzere mini akıllı mühimmatlar ( MAM ) MAM-L ve MAM-C’yi geliştirdi. Bunun yanında TÜBİTAK SAGE, Bozok mühimmatı üzerinde çalışıyor.

Muharebe sahasında hali hazırda SİHA’ların vurucu gücünü oluşturan MAM-L ve MAM-C, kabiliyetleri ve vuruş güçleriyle hava araçlarının etkinliğini üst seviyeye çıkartıyor.

MAM-L ve MAM-C’nin daha gelişmiş versiyonları üzerinde çalışan ROKETSAN, değişik harp başlıklarıyla farklı hedefler üzerinde etkinlik sağlayan ve çeşitli platformlarda kullanılabilen çözümler üzerinde çalışıyor.

Bu çalışmaların son ürünü termobarik başlıklı MAM-T oldu. MAM-T ilk kez Akıncı TİHA ile birlikte kullanıldı.

Daha yüksek harp başlığı etkinliği ve daha uzun menzil ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen MAM-T Blok-1 konfigürasyonu hareketli ve sabit hedeflere karşı yüksek hassasiyet sağlayan mühimmat ve yarı aktif lazer arayıcı başlığa sahip. Farklı platformlara uyumlu geliştirilen MAM-T, İHA’larda 30 kilometren fazla menzil kabiliyeti ile zırhlı ve zırhsız araçlar, binalar ile su üstü hedeflerine karşı kullanılabiliyor.

MAM-T kanatlı kit ile hafif taarruz uçaklarında 60, savaş uçaklarında 80 kilometreden uzun menzil kabiliyetine ulaşacak.

Türk SİHA’ları 8 kilometrenin üzerindeki menzile sahip MAM-L ve MAM-C’den sonra MAM-T’nin kullanımıyla çok daha etkili ve güçlü bir mühimmata kavuşacak.
#MamT #ROKETSAN #SavunmaSanayi #MiniAkıllıMühimmat #SİHA #AkıncıTİHA #Aksungur #BayraktarTB2 #Anka

Bunlarada Bak!

8 Yorum

 1. Partici degilim ama Kafamdaki tek soru RTE giderse bu projeler ne olacak..? Söyleyim 1 yıl icinde durdururlar malesef bu mühendislerin hepsi birer kahraman

  Reply
 2. tabi yüz yıldır olduğu gibi 2002 öncesi göster bakalım ne var üretilen tank, uçak , helikopter, silah , mühimmat , zırhlı araç ya sen ne diyorsun şaka gibi zırhsız göster oda Yok ya nevar alman malı mersedes ,unimog var . Silah varmı yok hani böyle piyade tüfeği milli üretim (hani makineli tüfek, Keskin nişancı tüfekleri filan değil ) yani basit bişey oda yok G3 var Demir yığını oda alman malı yani koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yerli üretim silahı Yok . Erdoğan zorla yaptırdı bu ülkede yerli yapacaksınız dedi yerli milli dedi . Yoksa asla.yapilamazdi . Amerikanci ,ruscu , israilci bürokratlar hep ital aldırtdıkları için . Ülkemiz de milyonlarca araç var . Bir tane milli araç yok . Yazık çok yazık . Adam zorla milli yerli otomobil yaptırıyor . İş adamlarını bı araya getirerek yok mu bı araba yapacak babayiğit diye adam resmen yalvardı be
  Şimdi onlarca milli Yerli piyade tüfeği Keskin nişancı tüfekleri , makinalı tufekte yolda , gokbey helikopter yolda yerli uçak yolda atak 2 yolda 100 yılda bunların zerresini projesini dâhi yapmayanlar şimdi basite alıyor . Ülkenin savunma sanayiin de 100 yıllık geri kalmışlığı adam 20 yılda tersine çevirdi . Şuan yüzde 70 olan yerlilikte en büyük açık hava kuvvetlerin de uçakta geldi mi yüzde 90/95 olucaz . Allah razı olsun yapanlar dan ve yaptıran cumhurbaşkanımız dan Ve şunu da atlamamak gerek savunma sanayii başkanıni İsmail demiri getiren TAI nin başına ta Amerika’dan Mahmut akşit i getiren Ayrıca Temel Kotili getiren oraya atayan adamdır Cumhurbaşkanı işi ehline verdiğinin delili ve kanıtıdır . Çok sıkı takipçisiyim savunma sanayinin .

  Reply
 3. Maşallah, ama yetmezz…tanımlanmış sesleri tesbit edip anında nokta vuruşu yapan akıllı mühimmatlar yapmak çok zor değildir heralde

  Reply
 4. İsmi etkili olması için, MAM-RHSSY olmalıydı. (Rus Hava Savunma Sistemi Yokedici.) MAM-HSSY de olabilir. (Hava Savunma Sistemi Yokedici.) Malımızı pazarlama güzellemesini bilemiyoruz sanırım.

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login