ivirzivir Yükle

Türk Savunma Sanayii’nde Motor Sorunu Çözülüyor mu?

teşekkürler

Türk Savunma Sanayii’nde Motor Sorunu Çözülüyor mu?

Türkiye’nin başarıyla kullandığı, sınıfının en yüksek güç ağırlık oranına sahip T129 Atak helikopterleri yabancı ülkelerin de dikkatini çekiyor. Ancak bu noktada ihracat için ABD’yle motor lisansı sorunları yaşandığı ve önemli fırsatların da kaçırıldığı biliniyor. Yine Altay ana muharebe tankında yaşanan ambargo problemi de projeyi geciktirdi. Gelecekte bu sorunların daha da büyüyebileceğini değerlendiren Türk Savunma Sanayii, TEI yükleniciliğindeki TS1400 ve BMC’nin Batu projeleri gibi çeşitli girişimler yaptı. Hiçbir kısıtlamaya takılmadan gerek öz kullanım gerekse ihracat yoluyla uluslararası pazarda güç kazanmak için güvenilir ve rekabetçi ürünler hedefleyen özgün projeler sürüyor. TEI’nin başlattığı diğer havacılık motorları ile BMC Power ve çeşitli yerli firmaların kara araçları için geliştirdiği çözümlerle tüm tahrik problemlerinin kökünden çözülmesi amaçlanıyor. Süreçlerin hedeflenen başarılara ulaşması durumunda Türkiye’nin çok stratejik kazanımlar elde etmesi kaçınılmaz. İçeriklerimizi kaçırmamak için Silahlar ve Strateji’ye abone olmayı unutmayın.

Bunlarada Bak!

14 Yorum

 1. Hadi bakalım inşallah Ukrayna veya sovyet motorları gibi olmaz. Bir sorum olacaktı

  Acaba biz yurt dışındaki mühendislerin tecrübesinden faydalanamıyor muyuz? Yani yurt dışında okadar kaliteli mühendisler var bunlardan faydanlanamamak çok ilginç ve sinir bozucu.

  Reply
 2. Metalurji teknolojimiz yok. Malzeme bilimi teknolojimiz yok. Almanya dan Siemens ten ve başka ülkelerden aldığımız imalat tezgahları ve cihazlar ile motor üretmeye kalkıyoruz. Ya bırakın motoru ülkede berber makası üretecek çekik endüstrimiz bile yok. Adamlardan aldığın fabrika parkuru ile motoru nasıl üreteceksin? Öyle üretilseydi herkes üretildi. Üniversitelere büyük yatırım lazım. Teknolojiyi yeni malzemelere süper alaşımları keşfedip uygulayabilmemiz lazım.
  Bugüne kadar yapabildiğimiz tek şey tek kristal nickel alaşımlar üretmek. Bu vakit alsa da 4. nesil motorlar yapmayo sağlar. Ama 5. nesil motor teknoloji transferi olmadan elimizde patlar. Koreliler bile K2 ye istedikleri gibi motor yapamadılar bırakıp Almanlara döndüler. Biz çaresizlikten Altaya Korelilerin gözden çıkardığı motorları takacağız.
  Önemli olan motor yapmak değil. Güvenli stabil ve rakipleri ile yarışabilecek performansta motor yapmak. Yoksa satamazsın. Satamazsan maliyeti çok yüksek olur bizim ekonomimiz taşıyamaz. 10 senedir t129 a motor yapamadık hala.

  Reply
 3. Ne gaz vermek, nede basitleştirip kötülemek… Yapılan ne ise onu objektif sunuyorsunuz… Hamaset yok, Yandaşlık yok, muhaliflik yok….

  Reply
 4. Tai olmasa battı bayraktar. Depremde sadece Tai üretimi İHA lar görev yaptı 1 bayraktar kırım 3 u ise bulut altı ve soğuk havada buz çözme sistemi olmadığı için görev yapamadı 😢

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login