ivirzivir Yükle

TÜRK SAVUNMA SANAYİ GELİŞMELERİ ÇİP SORUNU

teşekkürler

TÜRK SAVUNMA SANAYİ GELİŞMELERİ ÇİP SORUNU

Savunma sanayi gelişmeleri
Türk savunma sanayisi ve otomotiv sektöründe, çip sorunu diye bir sorun duydunuzmu bilmiyorum ancak, şuanda dünyada ve türkiyede böyle bir sorun var.
otomotivde üretimlerin çip yüzünden durma noktasına gelmesi ile, savunma sanayimizin ne ilgisi var demeyin, çünki yarı iletken çiplerde dahil olmak üzere insanlı yada insansız, iha, siha, uçaklar ve uzaya gönderdiğimiz roketten tutunda, roketsanın yaptığı füzelere kadar bu teknolojik küçük cihazlar, her yerde iş görüyor ve onlarsız olmuyor.

başta savunma sanayimiz,Sağlık için giyilebilir elektronikten araç içi elektronik sistemlere, telefonlardan televizyonlara kadar, teknolojinin her alanında büyük öneme sahip olan çipler, ülkeler arasındaki rekabet unsurlarından biri haline dönüştü,
yeni tip koronavirüs Kovid 19 salgınının sebebiyle otomotiv sektöründen başlayarak küresel bir dar boğazın başrolünü alırken,üretimde aksamalara neden olarak milyarlarca dolarlık zarara yol açıyor.

Haber Türk’te “Açık ve Net programına konuk olan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, çip tasarımının önemine değinerek, Türkiye’nin çip üretimi konusunda da çalışmaları olduğunu söyledi.

İsmail Demir konu hakkında şunları aktardı:

“Çip konusunu epeydir masaya yatırdık Oradaki yatırım boyutlarını bir analize ettik.

Çeşitli seviyede çiplerin üretimleri için gerçekten çok ileri teknolojiye gitmek istiyorsanız, milyar dolarları aşan yatırımlar yapmanız gerekiyor.
Çipin tasarımını yapıyor olmanız önemli elbette ama, Biraz daha ticari bir konu olduğu için yani bugün çip ürettirmek istediğinizde çok fazla bir engel yok önünüzde.

Tasarladığınız çipi ürettirebiliyorsunuz ancak, üretim sırasında başına bir şey gelmemesi için ne kadar garantiniz var, orada bir soru işareti olarak duruyor. Çipte hacim çok önemliyken, Çip üretecek bir tesise 300 milyon dolar civarında bir yatırım ile başlarsınız. Intel firması mesela, geçenlerde çip üretimi için 20 milyar dolar gibi bir yatırım yaptı

Bunları yan yana koyduğunuzda Türkiye bir yandan da kendi çipini üretmeli.
Bu anlamdaki belirli çalışmalarımız olurken, Malum YİTAL, yani Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı, TÜBİTAK’ta laboratuvar ölçeğinde belli çipler üretebiliyor .

Biz TÜYAR diye bir şirket kurduk ama Biraz kabuk olarak kaldı.
Malezya ile ilgili çeşitli görüşmelerimiz olurken, Orada çip üretimi yapan yerler var. Çip konusu gündemimizde Ancak, bu da demin bahsettiğimiz gibi çoklu kullanımın önemli olduğu bir alan.
Belki çip üretimine başlasak kullanım olarak bunun maksimum %5’i savunma alanında olurken, %95’inin sivil alanda olması gerekiyor

60 yıl önce iicat edilen çip, bilgisayarlardan otomobile, günümüz modern cihazlarının en önemli ve en pahalı bileşenine dönüşürken, salgın sırasında akıllı telefonlar ve elektronik ürünlere yönelik talebin, beklenmedik şekilde artmasıyla, benzeri görülmemiş bir küresel kıtlığı tetikleyen, kısa vadeli bir arz şokuna neden oldu.

inşAllah türkiye bu sıkıntıdanda yerli çipleri üreterek çıkacak
Allah türkiyemizin yar ve yardımcısı olsun
#savunmasanayi #aselsan #savunmasanayi2021 #türksavunmasanayi #mmutfx #tfxuçağı #hürjetuçağı #akıncıtiha #insansızuçak #yerliuçakgemisi #hisarfüzeleri #altayınmotoru #savunmahattı

Bunlarada Bak!

8 Yorum

  1. Şu 104 amviral muhtira verdi ama maçaları yemeyince bizi baldız kandırdı baldız ayol diyormuş kaltak dansöz gibi kıvrtıyor AMOŞLAR

    Reply
  2. İsmail Demir çok kıymetli bir bilim adamıdır bir insan ömrüne sığmayacak başarıları vardır 200 üniversitemizde yuzbinlerce bilim adamı yetişti 1500 özel şirketimizi de unutmayalım İsmail Demir Haluk görgün Mahmut Faruk Akşit bayraktar ailesini araştırırsanız TÜRKİYE NİN NELER YAPABİLECEĞİNİ aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz ayrıca grafen Çalışmaları ni araştırın derim VATANIMIZA MİLLETİMİZE DEVLETİMİZE HAYIRLI OLSUN

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login