ivirzivir Yükle

TULPAR zorlu Kazakistan sınavını geçti – TULPAR passed the exem in Kazakhstan Savunma Sanayi OTOKAR

teşekkürler

TULPAR zorlu Kazakistan sınavını geçti – TULPAR passed the exem in Kazakhstan Savunma Sanayi OTOKAR

Uzun yıllardır Kazakistan ve Orta Asya’da zırhlı araçları kullanılan Türk savunma sanayi şirketi Otokar, bunlara yenilerini eklemeye hazırlanıyor.

Kazakistan, ordusunun kullanıma sunmak istediği 8×8 ve paletli zırhlı araçlar için de bir süredir Otokar ile testler gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda önce Arma 8×8, ardından da TULPAR ile kapsamlı taktik ve teknik, ateş açma ve diğer operasyonel özelliklerin incelenmesi, çeşitli iklim koşullarında deneysel askeri operasyonlar gibi bir dizi test gerçekleştirildi.

Kazak yetkililerin değerlendirmesinin ardından yakın zamanda yeni Otokar araçlarının ülkede görev yapması bekleniyor.

#TULPAR #Otokar #SavunmaSanayi #AskeriAraç #ZırhlıAraç #ZMA #Kazakistan #ZırhlıAraç #Arma8x8 #OtokarCobra #Cobra #SavunmaSanayii #Қазақстанның #Казахстан #Kazakhstan
————
TULPAR. Қазақстанның Қарулы Күштерінің сынақтары

TULPAR. Испытания Вооруженных Сил Казахстана.

Passed the TULPAR Kazakhstan exam

Turkey’s global armored land vehicle manufacturer Otokar, brought TULPAR armored combat vehicles ready for series production.

Taking its name from the legendary winged horse that protected the warriors in the Manas Epic, TULPAR was designed in line with the requirements of the 21st century, in line with the needs of infantry and commando units.

Finally, the firing tests were successfully carried out for the vehicle, whose tests were completed and qualified under the harshest climatic conditions and heavy terrain conditions.

TULPAR Otokar, Turkey in-class local and national designed, tested and qualified been unique distinction of being the first tracked armored combat vehicles.

TULPAR, which allows a single platform to be used in different missions, operates with configurations such as Light Tank, Armored Combat Vehicle, Armored Personnel Carrier, Reconnaissance Vehicle, Command Control Vehicle, Air Defense Vehicle, Ambulance, Maintenance and Rescue Vehicle, and Mortar Vehicle.

Bunlarada Bak!

2 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login