ivirzivir Yükle

TÜBİTAK SAGE GÖKÇE VE GÖZDE GÜDÜM KİTLERİ İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ !!

teşekkürler

TÜBİTAK SAGE GÖKÇE VE GÖZDE GÜDÜM KİTLERİ İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ !!

KANALIMIZA DESTEK OLMAK İÇİN LÜTFEN ABONE OLMAYI BİLDİRİMLERİ AÇMAYI VE VİDEOYU BEĞENMEYİ UNUTMAYINIZ..
KANALIMIZA ÜYE OLMAK İÇİN : https://www.youtube.com/channel/UCtKGuqdrH4mVAwqOmQhEm_g/join

TÜBİTAK SAGE GÖKÇE VE GÖZDE GÜDÜM KİTLERİ İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ !!
TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından milli imkanlarla geliştirilen GÖKÇE ve GÖZDE Güdüm Kitleri, ilk kez 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21)’nda görücüye çıktı.
Türkiye’nin güdüm kiti alanında önde gelen kuruluşlarından olan TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), halihazırda Hassas Güdüm Kiti (HGK) ve Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) ürünlerini Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanıma sunmuş durumda.
GÖKÇE
TÜBİTAK-SAGE, F-16 ve F-4 tipi savaş uçakları tarafından kullanılan Mk-81, Mk-82, Mk-83 ve Mk-84 tipi genel maksat bombalarını güdümlü hale getirerek menzil artırımı ve hassas vuruş yeteneği kazandıran güdüm kiti ailesine, yeni üyeler kazandırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda yeni nesil bir güdüm kiti geliştirmek amacıyla TÜBİTAK SAGE öz kaynakları ile desteklenen GÖKÇE Projesi 2021 yılının birinci çeyreğinde başlatıldı.
GÖKÇE Projesi kapsamında, HvKK envanterinde bulunan 1000 librelik Mk-83 genel maksat bombaları ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve üretilen SARB-83T ardışık delicili harp başlığı ile kullanılabilen, ANS/KKS/Lazer güdümlü, hareketli ve sabit hedeflere karşı etkili, hassas vuruş kabiliyetine sahip ve maliyet etkin bir güdüm kiti geliştirilecek.
GÖKÇE, HvKK envanterinde bulunan F-16 savaş uçakları ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile kullanılabilir olacak. Ayrıca GÖKÇE mühimmatı, F-16 uçaklarında kullanılan BRU-57 çoklu atım salanı ile de uyumlu olma özelliğine sahiptir. Böylece tek bir sortide daha fazla hedefe hassas bir şekilde taarruz etme imkanı Hava Kuvvetlerimize sağlanmış olacak.
Güdüm kitinde TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve üretilen Lazer Arayıcı Başlık kullanılacaktır.
GÖZDE
TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖZDE MK-82 serbest düşüş bombalarının AÖB, KKS ve lazer arayıcı başlık güdümlü kuyruk kiti ile akıllı silah sistemine dönüştürüldüğü, hareketli hedef vuruş kabiliyeti olan yeni nesil bir silah sistemi.
GÖZDE, atik güdüm kontrolü ve entegre lazer arayıcı başlığı sayesinde 50+ km/s hızlarda seyir halindeki hareketli hedeflere karşı etkili olabilecek.
Silah sisteminin F-16 platformlarına ve SİHA/TİHA platformlarına sertifikasyonu ile bu platformların kullanıcısı kuvvetler operasyon sahasında sabit ve hareketli hedeflere karşı hassas vuruş yeteneği kazanacaktır. Lazer arayıcı başlığa entegre, ayarlanabilir yükseklikte ateşlenme özelliğine sahip, yakınsama sensörü ile parçacık etkili MK-82 harp başlığı entegre GÖZDE’nin öldürücü etkinlik alanı artabilmektedir.
GÖZDE Silah Sistemi, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilmekte olup üretimi ASELSAN A.Ş. tarafından yapılacaktır.

Kaynakça : https://www.savunmasanayist.com/som-ve-atmaca-fuzelerine-guc-verecek-ktj-3200-motoru-icin-imzalar-atildi/

s400 türkiye,
çok namlulu roketatar,
kaplan füzesi,
trg 300 kaplan,
patriot türkiye,
hisar u,
hisar hava savunma sistemi,
hisar a,
hisar o,
stinger,
porsav,
yunan spiker,
yunan medyasında türkiye,
yunan basınında türkiye,
hisar u,
yunan medyasında türkiye libya,
yunan medyası türkiye libya,
türkiye libya yunan medyası,
hürjet f16 karşılaştırma,
ufuk gemisi,
kktc,
yunan basınında türk savunma sanayi ,
yunan medyasında türkiye,
yunan spiker,
yunan basınında türkiye,
gezgin füzesi,
akıncı iha,
atak 2,
tfx,
yunan medyası,
tf 2000 destroyer,
hürjet,
yunan basını,
tf 2000,
hürjet vs f16,
mete yarar,
libya,
libya’da son durum,
tsk libya,
libya son durum,
hürjet son durum,
akıncı,
tfx savaş uçağı,
libya’da son durum 2020,
tiha akıncı,
akinci iha,
iran amerika son durum,
savunma sanayi,
göksungur,
akıncı tiha,
aselsan,
yunanistan,
tcg anadolu son durum,
tfx savaş uçağı son durum,
libya son durum 2020,
tcg ufuk gemisi,
doğu akdeniz,
tsk,
yunan basini,
hava soj,
tcg ufuk,
türkiye libya,
yunan,
atak helikopter,
gezgin,
hisar hava savunma sistemi,
yunanistan türkiye,
akıncı siha,
i sınıfı fırkateyn,
tcg anadolu,
akinci,
akıncı iha özellikleri,
bayraktar satcom,
bayraktar tb2s,
libya türk askeri,
libya’da son durum,
bayraktar tb3,
ismail demir,
hulusi akar,
recep tayyip erdoğan,
cem gürdeniz,
cihat yaycı,
hakan kılıç,
savunma sanayi dergilik,
savunma sanayi,
IDEF2021,
IDEF21,
IDEF,

#gezgin #gezginseyirfüzesi #atak #atak2 #atakhelikopter #millimuharipuçak #hürjet #hürkuş #tfx #gökbey #somfüze #aksungur #göksungur #anka #tsk #tusaş #jetiha #iha #siha #tiha #akıncı #akinci #akinciiha #akıncıiha #akıncısiha #akincisiha #akıncıtiha #akincitiha #türkhavakuvvetleri #türkdenizkuvvetleri #türkkarakuvvetleri #türksilahlıkuvvetleri #fırtınaobüs #altaytank #somfüze #hisarhavasavunmasistemi #hisara #hisaro #IDEF2021 #IDEF21 #IDEF

Bunlarada Bak!

10 Yorum

  1. Merhaba Kaner’cim.. Tübitak üretimi Gökçe ve Gözde güdüm kitleri, genel maksat bombalarımıza hedeflerine çok daha hassas vuruş kabiliyeti imkanı sunuyor..Sarfedilen emeklerin ürüne dönüşmesi ile bu teknolojiye sahip bir kaç Hava Kuvvetinden biri olma durumuna gelmemiz ise, işin en sevindirici yanı..Emeği geçenleri kutluyorum..Kaner’cim, güzel bir müjdeyi, eline emeğine sağlık..Yetişebildiğim kadar yazıyorum, hakkını helal et kardeşim.. Görüşmek üzere kendine iyi bak kardeşim..🤲👏👍💪❤️🇹🇷😊

    Reply
  2. Videodaki f16’dan atılan kitlerin Teber olduğunu görüyoruz. Bu özellikler teber de varken, neden şimdi Sage kaynak harcıyor, anlamış değilim. Kaynaklarımızı etkin kullanmıyoruz.

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login