ivirzivir Yükle

TÜBİTAK BİLGEM’İN FOTODEDEKTÖRLER HİSAR HAVA SAVUNMA FÜZESİNDE KULLANILIYOR!

teşekkürler

TÜBİTAK BİLGEM’İN FOTODEDEKTÖRLER HİSAR HAVA SAVUNMA FÜZESİNDE KULLANILIYOR!

Bizlere destek için kanalıma abone olmayı ve videoma beğen tuşuna basmayı unutmayınız.

BİLGEM’de geliştirilen fotodedektörler, HİSAR Füzesi’nin Lazer Yaklaşma Sensörü’nde başarı ile kullanıldı

Fotodedektör Projesi kapsamında, Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı olanaklarıyla ülkemizde ihtiyaç duyulan fotodedektörlerin üretim teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretimi yapılmaktadır. Lazer arayıcı başlık uygulamaları için TÜBİTAK BİLGEM’de özel olarak geliştirilen fotodedektörler, yüksek dirençli silisyum kristali üzerinde, geniş alanlı PIN yapısında üretilmektedir.

BİLGEM’de üretilen farklı tipteki dedektörler ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE ve ASELSAN tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cirit, L-UMTAS, MAM-L, MAM-C, TEBER, BOZOK ve HGK gibi ürünler bunlara örnektir. Yerel sanayimizin ihtiyaçlarına paralel olarak 2019 yılında dedektörlerimizin yurt dışına satışına da başlanmıştır. BİLGEM’de geliştirilen en son fotodedektör, HİSAR hava savunma füzesinin Lazer Yaklaşma Sensörü’nde başarı ile kullanılmıştır.

Milli fotodedektörlerimiz yurt dışında üretilen emsallerinden daha düşük gürültüye ve yüksek tepkisellik özelliğine sahiptir. Dedektörlerin üretiminde 55 adımlı gelişmiş yarı iletken teknolojisi kullanılmaktadır.

Dört Dilimli Fotodedektör
Geliştirilen PIN fotodedektör üretim süreci ile DDA-1 kodu verilen bir algılayıcı üretilmiştir. Özel olarak geliştirilen Dört Dilimli Fotodedektör Algılayıcı, Silisyum taban üzerinde birbirine eş olarak üretilen dört PIN diyottan oluşmaktadır. 1064 dalga boyu uygulamaları için, TÜBİTAK BİLGEM ULUSAL ELEKTRONİK VE KRİPTOLOJİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜN tarafından özel olarak geliştirilen üretim teknolojisi ile benzer ürünlerden daha yüksek tepkisellik özelliği ve geniş dinamik aralığı kazandırılmıştır. Tamamen TÜBİTAK BİLGEM ULUSAL ELEKTRONİK VE KRİPTOLOJİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜNDE geliştirilen ve üretilen bu milli algılayıcı arayıcı başlık, yüzey profilleme ve mesafe ölçümleri için kullanılmaktadır.

Aktif alan çapı 10mm’den büyük, düşük kaçak akımlı ve ticari dedektörlerden daha yüksek darbeli tepkisellik özelliğine sahiptir. Tamamen milli olanaklar kullanılarak üretilen fotodedektör, uluslararası pazardaki benzer ürünlerden daha düşük parazitik kapasite, geniş dinamik çalışma aralığı, yüksek belverme gerilimi, yüksek hız ve doğruluk özellikleri taşımaktadır.

Sivil ve askeri uygulamalarda yaygın olarak kullanılan fotodedektörlerin diğer kullanım alanları :
Darbeli ve sürekli lazer algılayıcılar,
Optik haberleşme,
Barkod okuyucuları,
Optik uzaktan kontrol,
Tıbbi elektronik uygulamaları,
Yüksek hızlı fotometri

KAYNAK DEFENCE TÜRK: https://www.defenceturk.net/tubitak-bilgemin-fotodedektorleri-hisar-hava-savunma-fuzesinde-kullaniliyor

#gezgin​ #gezginseyirfüzesi​ #atak​ #atak2​ #atakhelikopter​ #millimuharipuçak​ #hürjet​ #hürkuş​ #tfx​ #gökbey​ #somfüze​ #aksungur​ #göksungur​ #anka​ #tsk​ #tusaş​ #jetiha​ #iha​ #siha​ #tiha​ #akıncı​ #akinci​ #akinciiha​ #akıncıiha​ #akıncısiha​ #akincisiha​ #akıncıtiha​ #akincitiha​ #türkhavakuvvetleri​ #türkdenizkuvvetleri​ #türkkarakuvvetleri​ #türksilahlıkuvvetleri​ #fırtınaobüs​ #altaytank​ #somfüze​ #hisarhavasavunmasistemi​ #hisara​​+ #hisaro​​+ #hisara​​ #hisaro​​ #hisarhavasavunma​​ #siper​ #hisaru​ #havasavunma​ ​#havasavunmasistemi​ #atmaca​ #atmacafüzesi​ #atmacafüze​ #gezgin​​ #gezginfüze​​ #gezginfüzesi​ #savunmasanayi​ ​#Savunmasanayii​ #milliteknolojihamlesi​ #YerliveMilliSanayi​ #MaviVatan​ #DenizKuvvetleri​​ #türkdenizkuvvetleri​​ ​#türkdonanması​ #HavaKuvvetleri​ #KaraKuvvetleri​ #TürkOrdusu​ #aselsan​ #roketsan​ #tübitak​ #tusaş​​ ​#TürkKaraKuvvetleri​ #TürkHavaKuvvetleri​ #tcganadolu​ #tcgufuk​ #SONDAKİKA​ #sampt​ #TekYürek​​ #STM​​ #aselsan​​ #roketsan​ ​#havelsan​ #tübitak​ ​#pakistan​ ​#s400​ ​#ukrayna​ #bangladesh​ #hürjet​ ​#MMU​ ​#TFX​ ​#millimuharipuçak​​

savunma sanayi dergilik,
savunma sanayii,
savunma sanayii başkanlığı,
savunma sanayi casusluk,
savunma sanayi 2021,
savunma sanayi son gelişmeler,
savunma sanayi 2020,
savunma sanayi staj,
savunma sanayi animasyon,
savunma sanayi atmaca,
savunma sanayi araçları,
savunma sanayi ar ge,
savunma sanayi altay tankı,
savunma sanayi 2020 ayhan tarakcı,
savunma sanayi tcg anadolu,
savunma sanayi dergilik atmaca,
a haber savunma sanayi,
savunma sanayi başkanlığı,
savunma sanayi başkanı ismail demir,
savunma sanayi başkanı,
savunma sanayi başkanı ismail demir kimdir,
savunma sanayi belgeseli,
savunma sanayi başkanı ismail demir 2020

Bunlarada Bak!

1 Comment

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login