ivirzivir Yükle

TUA İÇİN KRİTİK MERKEZ GUHEM / SAVUNMA SANAYİ UZAY EĞİTİM BİNASI

teşekkürler

TUA İÇİN KRİTİK MERKEZ GUHEM / SAVUNMA SANAYİ UZAY EĞİTİM BİNASI

🔹TUA İÇİN KRİTİK MERKEZ GUHEM / SAVUNMA SANAYİ UZAY EĞİTİM BİNASI

🔔 Yeni Gelişmeler İçin Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayınız..

ÜCRETLİ KATILMAK İÇİN TIKLA: https://www.youtube.com/channel/UCCjhnf13nX91Gl1wfl8ZC9w/join
ABONE Olmak İçin Tıkla: https://www.youtube.com/channel/UCCjh…

Dünyada, sınırlı sayıda ülke tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın destekleri ile gerçekleştirildi. HGK Projesi kapsamında ‘Isıl Pil teknolojisi de milli imkanlar ile, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi.

HGK da, entegre hassas küresel konumlandırma sistemleri bulunuyor. Bu tür sistemler, her türlü hava şartında görev yapabiliyor.

Bombanın hedefine yaklaşırken sağa sola veya yukarı aşağı düzeltme hareketi, otomatik olarak kanatçık kumandası ile gerçekleştiriliyor.Savunma raporuna hoşgeldiniz, Her gün yeni videolarla birlikteyiz. Videoya geçmeden önce, kanalımıza abone olarak bizlere destek verebilirsiniz.

Bursa’da “Türkiye’nin uzay temalı ilk eğitim alanı olarak projelendirilip, yapımı tamamlanan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nde, 154 interaktif düzenek, havacılık öğrenme ve uzay inovasyon merkezi, dikey rüzgar tüneli, modern uçuş simülatörleri yer alıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK işbirliğiyle, 200 milyon liralık bütçeyle yapımı tamamlanan merkez, 13 bin 500 metrekare alanda kuruldu.

Uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı 154 interaktif düzenek, havacılık öğrenme ve uzay inovasyon merkezi ile, dikey rüzgar tüneli gibi birbirinden farklı uygulamaların yer alacağı GUHEM’in, ilk katında modern uçuş simülatörleri bulunacak.

“Uzay Katı olarak adlandırılan ikinci katta ise, atmosfer olayları, güneş sistemi, gezegenler ve galaksilere ilişkin bilgiler sunulacak.

Mimarisiyle dikkat çeken, uluslararası jüri kurulu tarafından, bugünün ve geleceğin en iyi yapılarının seçildiği 2019 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde “Kamusal Yapılar kategorisinde ödül alan merkez, bir çok alanda büyük öneme sahip.

Hedef astronot yetiştirmek ve uzay hedefleri doğrultusunda ilerlemek.

Bursa Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gökmen Projesi’nin, 2013 te göreve geldiklerinde, ortaya koydukları vizyon projelerden biri olduğunu söyledi.

Burkay, Türkiye’nin dünyadaki ilk 10 ekonomi arasına girmeyi hedeflediğini hatırlattı.

Bu hedef belirlendiğinde yaptıkları araştırmada, dünyadaki ilk 10 ekonomisine sahip ülkelerin, uzay ve havacılıkta da aynı sıralamada yer aldığını fark ettiklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Türkiye’nin kendi teknolojisiyle ürettiği milli uydusunu, yörüngeye yerleştirme projesinin olduğuna dikkat çeken Burkay, “Yörüngeye oturtacağımız ilk uydumuzun yanı sıra, mutlaka milli astronota da ihtiyacımız var. Bizler de bu astronotun da Bursa’dan çıkmasını arzuluyoruz dedi.

Burkay, dünyada bu alandaki farkındalık ve eğitim merkezlerinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

ABD’nin başkenti Washington’da Smithsonian Enstitüsünün olduğunu, Kanada ve Rusya’da bu tür merkezler bulunduğunu aktaran Burkay, şöyle devam etti:

“Biz de Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi diye bir proje ortaya koyduk. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bu projeyi paylaştık. Merkez açıldığında Avrupa’daki en iyi, dünyadaki ise ilk 5 merkezden biri olacak.

Türkiye Uzay Ajansının da en önemli merkezlerinden biri olacak”

İbrahim Burkay, gençlerin uzay ve havacılık alanlarına yönlendirilmelerinin önemine de değindi.

Merkezin öncelikli hedefinin, yeni jenerasyonun bu alana ilgisini artırmak olduğunu söyleyen Burkay, şöyle konuştu:

“Bugün gençlere sorulduğunda, kariyer planlamasında çok farklı meslekler karşımıza çıkabiliyor ama astronot, kozmonot ve uzay bilimleriyle alakalı alanlar, maalesef çok fazla karşımıza çıkmıyor. Aslında bu merkezlerin ana amacı, gençlere, yeni nesle bu alanları da gösterip bu alanlarla ilgili onların meraklarını uyandırmak. GUHEM, yeteneği olan kişileri de bu alanlara yönlendirecek, önemli bir eğitim merkezi hüviyetinde olacak. Ayrıca merkez, dünyadaki örnekleriyle bire bir aynı olacak. Bu konuda GUHEM, Türkiye Uzay Ajansının da en önemli merkezlerinden biri olacak. Bu çalışmalar ülkemizin hedefleri doğrultusunda koordinasyon içinde yürütülüyor.

#guhem #tua #savunmasanayi #savunmasanayi2021 #aselsan

Bunlarada Bak!

5 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login