ivirzivir Yükle

TSK’NIN MODERN ZMA’SI İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ ! MÜTHİŞ KABİLİYETLERLE DONATILDI !

teşekkürler

RESMİ İNSTAGRAM HESABIMIZ: https://www.instagram.com/milliuyanis1/

Destek Olmak ve Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanala katılın:
https://www.youtube.com/channel/UCfuIQqS4CnOcPdME1oNoSHA/join

KAYNAK1: https://www.c4defence.com/Gundem/demirden-zma-modernizasyon-mujdesi/11042/1

KAYNAK 2 : https://www.savunmasanayist.com/zma-15-modernizasyonunda-prototip-ortaya-cikti/

Savunma Sanayii Başkanı Prof. İsmail Demir, kişisel sosyal medya hesabından Kara Kuvvetleri Komutanlığı için başlatılan Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) modernizasyon projesi hakkında son dakika gelişmesi paylaştı. Demir, “Aselsan-FNSS işbirliğinde yoğun bir tasarım ve entegrasyon çalışmasıyla ilk prototip ZMA aracının modernizasyonu tamamlandı” bilgisini paylaştı. Demir, proje kapsamında ilk etapta 133 adet ZMA aracının yerli ve özgün çözümlerle modern muharebe sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılacağını bildirdi. Demir bu çalışma sonucunda araçların beka kabiliyetinin önemli ölçüde artırılacağını ve kullanım ömrünün uzatılmış olacağını belirtti.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ZMA-15 Modernizasyon Projesi kapsamında, ASELSAN ile FNSS tarafından modernizasyonu tamamlanan prototip araç ortaya çıktı.
ZMA-15 Modernizasyon Programıyla ilgili olarak ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında, 31.12.2019 tarihinde, toplam bedeli 900.000.000,- TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır.
Bu anlaşmaya müteakiben FNSS ve ASELSAN arasında yine 31 Aralık 2019 tarihinde imzalanan “ZMA Platform Modernizasyonu Alt Yüklenicilik Sözleşmesi” kapsamında, ZMA platformlarına yönelik yapılacak olan tüm yenileştirme ve iyileştirme faaliyetlerinin yanı sıra prototip üretim, kalifikasyon faaliyetleri, kule dahil tüm görev donanımlarının entegrasyonu ile seri üretim ve platforma yönelik lojistik destek faaliyetleri FNSS tarafından gerçekleştirilecektir.
Proje kapsamında; 25mm NEFER Muharebe Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi Ana Yüklenici ASELSAN tarafından sağlanacaktır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2021-2023 yılları arasında gerçekleştirilecektir.
1990’lı yılların başından 2000 yılına kadar Türk Muharebelı Kuvvetleri’nin yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Filipinler Muharebelı Kuvvetlerinin envanterinde de bulunan ZMA’lar, değişen tehditler ve gelişen teknolojilere uygun olarak modernize edilecektir. Araçların beka yeteneğinin arttırılmasını ve modern teknolojik alt sistemler ile donatılmasını amaçlayan çözüm paketi, kullanıcılardan alınan geri bildirimler ile hazırlanmıştır. Bu çözüm paketi ile azami beka yetenekleri kazandırılırken, araçların kullanım ömrünün uzatılarak, geleceğe yönelik büyüme potansiyelinin arttırılması için kritik alt sistemler imkanlar dahilinde yenilenerek, yerli alt sistemler entegre edilecektir.

Türk savunma sanayii’miz olağanüstü hızla gelişiyor. 2020 yılının sonuna kadar Bayraktar akıncı taaruzi insansız hava aracı tsk envanterine girecek. Atak faz-2 helikopterlerinin seri üretimi de bu yıl içerisinde başladı ve ilk helikopter bu yıl sonu gelmeden türk ordusuna teslim edilecek. Bu yıl envantere giren alçak irtifa hava savunma sistemi hisar-a ‘nın büyük kardeşi orta irtifa hava savunma sistemi hisar-o da bu yıl envantere girecek. Türkiyenin yerli ve milli olarak geliştirdiği ve dünyada sadece çok gelişmiş ülkelerin üretebildiği tek atışta mühimmat gemisi batırma kabiliyetine sahip atmaca gemisavar füzesi de 2020 sonunda türk ordusunun envanterine giriyor.

Liman kabul testlerini tamamladıktan sonra deniz kabul testlerine başlayan ve bu sürecin de yavaş yavaş sonuna yaklaşan türk donanmasının tarihindeki en büyük ve güçlü mühimmat gemisi olan tcg- Anadolu da 2020 yılının sonunda yada 2021 yılının ocak ayında türk donanmasının hizmetine girerek doğu akdenizdeki türk çıkarlarını korumak için ilk seferine çıkacak. Bu yıl içerisinde ayrıca türkiyenin yerli olarak ürettiği ilk istihbarat gemisi olan tcg ufuk’da envantere girecek ve türkiyenin denizlerdeki istihbarat ajanı olarak göreve başlayacak.

Geçtiğimiz hafta envantere giren yerli ve milli acil müdahale dalış eğitim botları ve yeni tip yerli sat botlarının yanı sıra 2021 de üretimine başlanacak denizde ikmal muharebe destek gemisinin detay tasarımı tamamlanarak genelkurmayın onayına sunulacak. Preveze sınıfı denizaltılarımızın yarı ömür modernizasyonu için gereken sözleşmelerin imzalanmasıyla birlikte bu proje için de ön tasarım aşaması 2020 yılının sonuna kadar tamamlanacak ve 2021 yılında genelkurmay ve savunma sanayi başkanlığının tasarıma onay vermesiyle proje hızla bitirilecek.

Kara kuvvetlerimize güç verecek yerli platformlar da hızla envantere giriyor. Bu sene envantere giren ve operasyonlarda görev alan vuran, kirpi 2 ve gizli zırhlı küçük otobüs,zırhlı

#ZMA15 #fnss #aselsan #modernizasyon #tsk #haber #sondakika

Bunlarada Bak!

13 Yorum

 1. Maşallah tek kusuru taret ile düşük silüet avantajı biraz azalmış ancak piyade destek aracı olduğu düşünülürse harika iş çıkartılmış. Neticede ön cephede savaşmayacak bence başarılı! Hayırlı olsun

  Reply
 2. Süper olmuş modernize,keşke en üst kısma 2 veya 3 adet tanksavar füzesi ekleseler bence bu mümkün olabilir

  Reply
 3. ayni seyi farkli cumlelerle kurma TV den bi farkin kalmiyor video nun uzun olmasi degil NITELIKLI kisa ve Net olmasi daha makbuldur… bu yuzden tv haberlerini seyretmiyom bi haberi 5 dk dan assagi anlatmiyorlar alti ustu soyleyecen 3-5 cumle gerisi lakirti bilmem anlatabildim mi

  Reply
 4. Harika mükemmel olmuş modernize, yeni bir ürün sanki , tanksavar füzesi ekleseler daha da üstün olabilir

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login