ivirzivir Yükle

TF-X YERLİ MOTORLA UÇACAK ! TR MOTOR MÜDÜRÜ BEKLENEN TARİHİ AÇIKLADI !

teşekkürler

Türkiyenin ürettiği ilk yerli muharbe jeti olacak olan tf-x muharbe uçağımızın bilindiği üzere en büyük problemi motor konusu. Türkiyenin şimdiye kadar çözmek konusunda başarılı olamadığı yerli motor problemi prototip aşamasında yabancı motor idamesiyle atlatılacak olsa da yerli motor kullanımı için hedeflenen tarih belli oldu.
TR Motor Genel Müdürü Osman Dur, 80 kadar mühendisin Milli Muharip Uçak’ın yerli ve milli motor tasarımında görev aldığını belirterek, “2026-2027 gibi motorumuzda ilk çalıştırmayı sağlayacağız. Daha sonra da test çalışmaları başlayacak. 2029 gibi Milli Muharip Uçağımız yerli motorumuzla uçacak.” dedi.
TR Motor Genel Müdürü Dur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Milli Muharip Uçağı’nın platformunun TAI tarafından tasarlanmaya başladığını, “mock-up”ının çıktığını ve sergilendiğini söyledi.
Motor çalışmalarının da TAI tarafından devam ettirildiğini ancak daha sonrasında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) tarafından TR Motor AŞ’nin kurularak tüm motor çalışmalarının TR Motor bünyesinde yürütülmeye başlandığını belirten Dur, “Şu anda TR Motor dünyadaki yetişmiş beyinleri, ülke içerisinde bu sektörde olan insanları, akademik camiada bu konuda araştırma yapan bilim adamlarını ve üniversite gençliğini bu alana yönlendirmek adına ciddi anlamda çalışmalar yapmaya başladı.” dedi.
Dur, TAI’nin tasarlamaya devam ettiği Milli Muharip Uçak’a TR Motor’un gerekli desteği verdiğini vurguladı.
Osman Dur, yerli ve milli uçak için gerekli küçük test altyapıları, belirli sistemlerinin tasarımları, bölgesel olarak bu alanda hangi üretim altyapılarının kullanılabileceği konusunda çalışmaların devam ettiğini aktararak, TR Motor’da 80 kadar mühendisin yerli ve milli motor tasarımında görev aldığını kaydetti.
Projede ne kadar insanın çalışacağı, ne kadar sürede hangi teknolojilerin bitmiş olacağı gibi tüm konularda yol haritasının belirlendiğini hatırlatan Dur, “2026-2027 gibi motorumuzda ilk çalıştırmayı sağlayacağız. Daha sonra da test çalışmaları başlayacak. 2029 gibi Milli Muharip Uçağımız yerli motorumuzla uçacak.” şeklinde konuştu.

Tüm Türkiyenin nefesini tutarak tamamlanmasını beklediği tf-x projesinde süreç olması gerekenden biraz yavaş ilerlese de yaşanan her gelişme türk savunma sanayi’ne olan güveni tazeliyor. Bugün yüzlerce üründe yerlileşmeyi sağlayarak türkiyenin dışa bağımlılığını ortadan kaldıran türk savunma sanayi firmalarımızın bu dev mücadelede de başarılı olacaklarına inanıyoruz diyeyim başka bir …

#tfx #mmu #savunmasanayi #haber

Thank you for the support.

Turkish defense industry is developing more and more every day.Children of Turkish Expatriates who live in countries such as Germany, Britain and America may not know the Turkish language. we want to introduce the Turkish defense industry to the Turkish expats and other citizens who do not know the Turkish language in this channel

Today, we produce national products thanks to Turkish defense industry companies Aselsan, Roketsan, otokar and Bmc R&D activities.

Today Turkey Altay tank, otokar cobra, it produces armored combat vehicles such as the kirpi 2 and fırtına itself.

Unmanned aerial vehicles such as Bayraktar Tb2, Akıncı, Aksungur, vestel karayel and Anka S While Supporting the Turkish Air Force

TCG Anadolu, the flagship of our Navy, is counting days to enter the Turkish army Inventory this year. Do not forget to subscribe to our channel to be informed about new Defence industry products and Turkish defense industry projects entering Tsk inventory

Bunlarada Bak!

7 Yorum

  1. Bu motor Tei tarafindan gelistirilecekti, siyasi Kumpasla ethem sancakin bok gibi firmasina verildi. Bu anlasilmaz tezgah mmo motorunu sabote etmistir. Bu adam bu ise comak sokmustur. Sayin Cumhurbaskanimiz milletin bu igrenc tezgahi farketmedigini sanmasin.

    Reply
  2. EN ONEMLI KONUYDU BU,, KENDI MOTORUMUZU URETMEMIZ… HADi HAYIRLISI NIYE YAPAMIYACAKMISIZ… EN IYISINI YAPARIZ EVVEL ALLAH…..

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login