ivirzivir Yükle

TF-X SAVAŞ UÇAĞININ BÜTÇESİ BELLİ OLDU ! TEMEL KOTİL CANLI YAYINDA AÇIKLADI : TAM 1,3 MİLYAR DOLAR !

teşekkürler

TF-X SAVAŞ UÇAĞININ BÜTÇESİ BELLİ OLDU ! TEMEL KOTİL CANLI YAYINDA AÇIKLADI : TAM 1,3 MİLYAR DOLAR !

Bizlere Destek olmak ve Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanala katılın:
https://www.youtube.com/channel/UCLSkWpECOYM3L81V1m9pz_w/join

RESMİ İNSTAGRAM HESABIMIZ: https://www.instagram.com/milliuyanis1/

KAYNAK: https://aydinlik.com.tr/haber/milli-muharip-ucak-icin-ayrilan-butce-belli-oldu-242480

Milli muharip uçak tf-x’in bütçesi açıklandı. Tusaş genel müdürü temel kotil katıldığı cnn türk canlı yayınında devlet bütçesinden tam 1.3 milyar doların sadece tf-x in ar-gesi için ayrıldığını açıkladı. Şimdiye kadar Türkiye cumhuriyetinin finanse ettiği en büyük ar-ge yatırımı olan tf-x uçağının teknolojilerinin yerli olarak geliştirilmesi için 1 milyar 300 miyon dolar harcanacak. Bu harcamadan sonra tf-x’in üretim ve seri imalatı için ayrı bir bütçe hazırlanarak yerli savaş uçağımız gökyüzüyle buluşacak.

f-16 savaş uçağının ar-ge maliyetine baktığımızda 1986 yılında 13,8 milyar dolar harcandığını görüyoruz ki bu rakam günümüze kadar olan dolar enflasyonu hesaplandığında yaklaşık 55 milyar dolar yapıyor. Türkiyenin 1.3 milyar dolar bütçeyle bu savaş uçağını geliştirip geliştiremeyeceği konusunda ise kafalar karışmış durumda konuyla ilgili görüş beyan eden savunma sanayi uzmanlarının bir kısmı bu bütçenin yeterli olmayacağını söylese de bir kısmı da geliştirilecek teknolojilerin hali hazırda var olmalarından dolayı maliyetlerin tahmin edilenden düşük olabileceğini savunuyor. 1.3 milyar dolar belki tf-x’in tamamı için yeterli olmayacak olsa da uçağın büyük bir kısmının tamamlanması için gayet yeterli .zaten tf-x tamamıyla devlet eliyle üretilmiş bir uçak olmayacak örneğin fırlatma koltukları gibi parçalar başka yerli firmalara sipariş verilecek ve gereken ar-ge maliyetlerini bu firmalar karşılayacak. Yani açıklanan 1.3 milyar dolar sadece devletin harcaması. Bir de üzerine özel sektörü eklediğimizde ar-ge harcamaları rahatlıkla 4 milyar dolar seviyesine ulaşacak.

#tfx #mmu #savunmasanayi #haber #2021

Türk savunma sanayi ürünlerini anlattığımız kanalımızda bizlere verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Türk ordusunun gücü ne kadar artarsa Türkiyenin gücü de o miktarda artacaktır. Türk savunma sanayi şirketlerimiz Aselsan,Roketsan,otokar ve Bmc gibi daha nicelerinin yıllar süren gayretli Savunma Sanayi ar-ge faaliyetleri sayesinde bugün bu topraklarda yerli ve milli ürünler üretiyoruz. Zamanında Bir mühimmat için yabancı ülkelerin kapısında bekleyen Türkiye Bugün Altay Tankı, otokar cobra, kirpi 2 ve fırtına obüsü gibi zırhlı muharebe araçlarını kendisi üretmekte ve bu araçların mühimmatlarını da MKE fabrikalarında yerli ve milli olarak geliştirmektedir. Türk savunma Sanayii ürünleri sadece karada değil havada ve denizde de gücünü hissettiriyor. özellikle Bayraktar Tb2 , Akıncı, Aksungur ,vestel karayel ve Anka S gibi yerli sihalarımız Göklerdeki hakimiyet mücadelesinde Türk hava Kuvvetlerine Destek olurken Milgem ve Milden projeleriyle Vücut bulan yerli muharebe gemilerimiz de yerli denizaltı’lar sayesinde Türkiyenin Karasuları güven içinde kalmaktadır. 2023 vizyon projeleri sayesinde yıllar önce başlatılan yerli savunma sanayi hamlesi meyvelerini olgunlaştırmaya ise devam etmekte . Milli Muharip uçak TF-X ve Hürjet uçaklarımız 2023 yılına yetiştirilmeye çalışılmakta ve Donanmamızın Amiral gemisi TCG Anadolu ise Bu sene Envantere girmek için gün saymaktadır. Tsk envanterine giren yeni ürünlerden ve Türk savunma Sanayi projelerinden haberdar olmak için kanalımıza abone olmayı unutmayın !

……….
Thank you for the support.

Today, we produce national products thanks to Turkish defense industry companies Aselsan, Roketsan, otokar and Bmc R&D activities.

Today Turkey Altay tank, otokar cobra, it produces armored combat vehicles such as the kirpi 2 and fırtına itself.

Unmanned aerial vehicles such as Bayraktar Tb2, Akıncı, Aksungur, vestel karayel and Anka S  While Supporting the Turkish Air Force

TCG Anadolu, the flagship of our Navy, is counting days to enter the Turkish army Inventory this year. Do not forget to subscribe to our channel to be informed about new Defence industry products and Turkish defense industry projects entering Tsk inventory!

……….

Bunlarada Bak!

15 Yorum

 1. Bence f35’e göre daha ekonomik şu f35’e verdiğimiz paralarıda geri alıp tfx için kullanırsak ortaya daha iyi bir uçak bile çıkartabiliriz.💖💖💖

  Reply
 2. Türkiyənin kendisi kendi uşağını hazırlaması lazım.
  Bu zaman ekonomik faydadan ilave siyasi uduş da gözaltına alınmalıdır.
  Minlerle insana iş, aş olacaq, İNŞALLAH. 🤲🇹🇷❤🇦🇿✊✊✊

  Reply
 3. Kaç lira olursa olsun fark etmez.
  Gerekirse yardım kampanyası yaparız. Halk elinden geleni yapar. Vatan için millet için. .

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login