ivirzivir Yükle

TF-X GELENE KADAR İDARE EDECEĞİMİZ İLK MODERNİZE F-16 TSK’YA TESLİM EDİLDİ !

teşekkürler

Türkiye f35 programından çıkartılmasının ardından yerli muharebe uçağı tfx projesine ağırlık verse de tfx muharebe uçağımızın üretimi ve geliştirilmesi için en az 10 yıl kadar bir süre gerekiyor. Bu 10 yılda türk hava kuvvetlerinin gücünü kaybetmemesi ve hava güvenliğimizin zafiyete uğramaması içinse envanterdeki f16 muharebe uçaklarının 10 yıl daha havada kalabilmelerini sağlamak amacıyla uzun süredir devam eden modernizasyon çalışmaları ilk meyvesini verdi.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından modernize edilen ilk F-16 Blok 30 muharebe uçağı, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.
Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında ilk F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesi tamamlandı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. TUSAŞ tarafından gerçekleştirilen yapısal iyileştirmeler kapsamında gerekli görülen yerlerde tamir ve değişim ile gövde üzerinde güçlendirme uygulaması yapıldı. Hava Kuvvetlerimizin ana vurucu unsuru olan F-16 uçaklarımızın yapısal ömrünü 8000 saatten 12000 saate çıkarmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında 35 adet F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesini planlanıyoruz.” ifadelerine yer verildi.
Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, halihazırda 36 adet Blok 30, 102 adet Blok 40, 71 adet Blok 50 ve 29 adet Blok 50+ olmak üzere 238 adet F-16 muharebe uçağı bulunduğu bilinmektedir. Teknolojik açıdan en alt seviyedeki F-16 uçakları olan Blok 30’lar, TUSAŞ tarafından yürütülen bazı projeler sayesinde çok yüksek oranda kabiliyet artırımına sahip olacaklardır.
Yapısal iyileştirmeye uğrayan ilk F-16 Blok 30 muharebe uçağı, 132’nci ve Taktikler Filo Komutanlığı’na teslim edildi.
Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok 30 muharebe uçaklarının, “F-16 Blok 30 Yapısal İyileştirme Projesi” kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından modernize edilmesi kararlaştırılmıştır.

#f16 #tusaş #tai #savunmasanayi #tsk #haber
Sanat,tasarım,teknoloji,haber,bilim,sondakikalar ve daha binlerce video daha hepsi kanalımızda
izlediğiniz için teşekkürler.

Bunlarada Bak!

74 Yorum

 1. Tusas 200 adet f16 urettik diyor Neden TFX yapilana kadar Turkiye icin F16 uretmiyor Bir sorumda modernize ettogimiz F16 Yunanistanin Viper model F16 larindan daha iyi veya ona esit teknolojide oldu mu?

  Reply
 2. Ya bırakın F35 amerikan uçağini, bırakın rus uçağini? Siz yapin yeni model tehnikli en hızlı savaş uçaği yapın görsünler alem düşman dost???

  Reply
 3. 2050 yılına kadar uçak yapamaz türkiye çünkü ucağı yeniden icat ediyoruz ben bir yurttaş olarak umud etmiyorum

  Reply
 4. 60’lik adama by pass yapsan,ne kadar genclesir;Trollerin laflarin bakmayin,F 16,yolda gezen reno 21,tipo ayarinda.siz bu araclari istermisiniz.
  Hava kuvvetlerimize acil ,,5. nesil avci-bombardiman ucagi lazim.Yunanistan bile,10 yil once yuksek irtifa fuzesi alirken,bizim hala yuksek irtifa savunma sistemimiz yok,deniz kuvvetlerinin durumu,daha vahim.Bu duruma kimler getirdi,dusunun.

  Reply
 5. Bence uçak sayımız çok az, çünki bu ülkenin düşmanı çok. Herkese kafa tutacaksak rusyadan avcı, avcı bombardıman uçağı almamız lazım. 2030 kadarrrrr.

  Reply
 6. S a kardeşlerim stratesijist değilim ama eksik vede imkânlarımız dahilinde hava savunma vede uçak ihtiyacımızı gidermek için aynı şeyi bende yazdım tamam modernizm edelim birde bu uçaklarımız in av önlemede etkinliklerini de artimakiyiz bir projem var fakat deşifre etmek istemiyorum

  Reply
 7. Böyle güzel ve faydalı bir video yayını için (uçakların gövdesinde) memleketten, yani Türk Hava Kuvvetleri bünyasinden, üzerinde Türk bayrağı, Arması bulunan görüntüler temin etseydiniz keşke! Sonuçta hemen hepsi aynı olan Ortadoğu ülkerinden birinin bayrağını ve uçuş görüntülerini kullanmak daha mı kolay(?) Ne gerek vardı(?)

  Reply
 8. Tankımızıda unutmayalım uçak hadi neyse şuana kadar 2000 ile 3000 arası yapmalıydık çünki düşman öyle çokki.

  Reply
 9. Arkadaşlar Amerikan hava kuvvetleri f-15 ve f16 uçaklarını f-15 ex f-16 Block 70 modernizasyonu yaparak 2040 yılına kadar kullanacak yani f-15 yirmi bin saat f-16 onbeşbin saat kullanacak biz niye yapmayalım Amerika’ndan dahamı zenginiz çok çok saab gripen uçakları ile İsveç ile görüşülür

  Reply
 10. F35 ler in parası neden geri istenmiyor? Yeni ödemelerde daha durdurulmadi, benmi isteyeceğim bu paraları? Neyi bekliyoruz

  Reply
 11. Arkadaş bi sallamayı bırakmadın sen.SS başkanlığından açıklama yok senden açıklama var.trol haberleri bırakın.yunandaki blok 70 viper leri düşünelim .

  Reply
 12. Manevra gücü en yüksek uçak Blok 30’dur ve Blok 30 ibaresi, hava-hava muharebesi özelliğini belirtmek için denilmiştir…!

  Reply
 13. TFX’in deneme projesi(Tüm Dünyada x’le biten projelerin deneme olarak yapılır.) olmasından kaynaklı 5. ve 5,5.nesil savaş jeti almalıdır. J-20Bloc-B ve SU-57 alınmalı. J-22 projesine de girip F-35 açığını kapatırız.Bunlar olurken TF-20 projesini oluşturur 2040’a TSK anahtar teslim edebiliriz. Bu ülkemiz için daha güvenli

  Reply
 14. Ben anlamıyorum bir savaş uçağını yapmak/üretmek neden bu kadar uzun sürüyor ? 10 sene ne demek ya 10 sene bi savaş uçağımız bide hava savunma sisteminiz olsa yerli tabi dünyanın ….. koruz

  Reply
 15. Biz en iyi si elimizden geldi kadar herşeye evet diyelim doğru doğru aga atıyorum Rusya karşı savaşsak sonumuz malum bok yolu adamlar ülke girmesine gerek yok bol bol dümelere basar putin

  Reply
 16. Capital for Greece is Constantinople 🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷✝️🇬🇷✝️🇬🇷❤️🇨🇾🇬🇬

  Reply
 17. heryerde bitiyorsun sallayıcı youtube yi ele geçirdin valla.demiştim çok izleneceksin diye.daha çok salla daha çok izlen.

  Reply
 18. Başlığa modernizasyon yazmışsınız. İçerikte doğrusunu söylüyorsunuz. Yapılan işlem ömür uzatma(yapısal iyileştirme) işlemidir. Uçağın teknik özelliklerinde bir modernizasyon yapılmamıştır. Bu uçaklar önleme harici (devriye, hava/yer vs) görevlerde kullanılabilir ancak TFX servise girene kadar block 30 lara bel bağlanacağını sanmam. En azından F4E ler yerine kullanılacak 50 kadar uçak alımı yapılacağını düşünüyorum.

  Reply
 19. Şu zamanda değil blok 30 blok 50 dahi çok işe yaramaz. Sahada şu 57 f35 gibi uçaklara karşı hiç birşey yapamaz.

  Reply
 20. Blok 30 ne yahu adamlar ve şerefsiz Yunan 50 + larda blok70 viper var anlamayana bile salak yerine koyuldumuzu tahmin eder

  Reply
 21. Corc Soros beslemelerini burayada göndermiş kara propaganda yapsınlar diye bunları memleketle alakalı bütün videolarda görebilirsiniz

  Reply
 22. Tfx projesi 2040 lı yıllarda hayata geçebilir o da Erdoğan o tarihe kadar başta kalabilirse yoksa mümkün görünmüyor getir chp yi 20 senelik yatırımların tamamı dursun vallahi billahi kuranı kerim üzerine yemin ederim ki hepsini durdurular uçak konusuna gelince 30 adet bombardıman uçağı acilen lazım rusyadanmi alırız isvecten mi amerikadanmi bilmem

  Reply
 23. 🤣f16 lın şasisi eskilikten havada dağılıyormuş. pert. ne kadar modernize edebilirsin ki? bizimkiler bu 16larla uzaya kadar çıkarlar sonrada pilotun ölüsü şanlı olur ve bayrağı renklendirir

  Reply
 24. Artık savaş uçağı modası bitiyor. Uzaydan lazer topları ile uçakları kuş gibi indirecekler. Yerden başladı bile. 10 gün önce Van da düşürülen Türk gözetleme uçağı bu teknikle düşürüldü, uçağın enkazında bomba izi bile bulunamadı. Hepsi uzaydan gözleniyor. Ruslar bunun denemelerini yapıyor, ama “bu uçağı Ruslar düşürdü” demiyorum. Aksi halde ispatsız iddia, iftira olur.

  Artık savaş uçağı kitlelere motor, kanat sesiyle korku salmak, gösteri yapmak için var, başka işe yaramaz. Üstelik hacklenip dağa çarptırılma ihtimali de çok yüksek.

  Mekanik warfare yerine “akıllı elektronik ve robot warfare” geliyor. Generali de “AI Robot General”. Onda insanın zaafiyeti yok. Anında karar, gelsin zımba, ister 1 kişi, ister 1 milyon kişi. Robot General anında karar verir, işi bitirir. Haşa, aynen Allah-ü Teala gibi.
  Allah bir kavmi yok etmek istediğinde anlık mesele.
  Allah, kendi adını kullanarak zulüm yapan, ezen müslümanları, kendine inanmayanlar eliyle anında yok etmesini iyi bilir, tereddüt etmez.

  Boşuna TF-X e yatırım yapmayın, pek bir işe yaramaz, pardon, belki boş mağara filan bombalayabilir ama tabiata hayvanata yazık.

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login