ivirzivir Yükle

TEI-TJ300 TURBOJET MOTORU DÜNYA REKORU KIRDI !!!

teşekkürler

TEI-TJ300 TURBOJET MOTORU DÜNYA REKORU KIRDI !!!

KANALIMIZA DESTEK OLMAK İÇİN LÜTFEN ABONE OLMAYI BİLDİRİMLERİ AÇMAYI VE VİDEOYU BEĞENMEYİ UNUTMAYINIZ..
KANALIMIZA ÜYE OLMAK İÇİN : https://www.youtube.com/channel/UCtKGuqdrH4mVAwqOmQhEm_g/join

TEI-TJ300 TURBOJET MOTORU DÜNYA REKORU KIRDI !!!
Orta Menzilli Gemisavar Füzesi için TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından geliştirilen TEI-TJ300 Turbojet Motoru, 240mm çap ile 1342N itki kuvvetine ulaşarak Dünya Rekoru kırdı.
Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen geliştirilecek olan Orta Menzilli Gemisavar (OMGS) Füzesi’nin TEI üretimi yerli motoru TEI-TJ300, dünya rekoru kırdı. Edinilen bilgiye göre; 240mm çap ile 1342N itki kuvvetine ulaşan TEI-TJ300 Turbojet Motoru, kendi sınıfında dünya rekorunu kırdı.
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, “TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300, 240mm çap ile 1342N itki kuvvetine ulaşarak sınıfında dünya rekoru kırdı. TEI-TJ300; hava, deniz ve kara savunma sistemlerine uygulanabilecek.” ifadelerinde bulundu.
“Penguin Muadili”
“TJ300’ün kullanılacağı füze olan Orta Menzilli Gemisavar (OMGS) Füzesi’nin 3.2 metre uzunluğa ve 300 kilogram ağırlığa sahip olacağı paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Bu uzunluğa ve ağırlığa yakın benzer füzelere baktığımızda, karşımıza Penguin füzesi çıkıyor. Norveç merkezli Kongsberg şirketi tarafından geliştirilen Penguin füzesi, geçtiğimiz yıllarda emekliye ayrılan Kartal sınıfı Hücumbotlar (Penguin Mk 1) ile halihazırda aktif görevde olan S-70B SeaHawk helikopterlerinde (Penguin Mk 2) kullanılmak üzere uzun yıllar önce Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde alınmıştı. Penguin Mk 2’nin uzunluğu ile OMGS için verilen ağırlık neredeyse aynı, 3 metre. Penguin Mk 2’nin fırlatılış ağırlığı ise 392 kilogram.
Kartal sınıfı hücumbotlarda kullanılan Penguin Mk 1 füzeleri, hizmet ömürleri doldukları için envanterde çıkartıldı hatta Kartal sınıfı hücümbotların emekliye ayrılmasında da bu durum etken oldu. S-70B SeaHawk helikopterleri için ise 2000’li yılların başında Penguin Mk2 füzelerinden çok az alım yapılmıştı. Arada geçen 18-20 yıllık süre zarfında, bu füzelerin ömürlerinin dolmuş olması olası. Bu sebepten ötürü Türk Deniz Kuvvetleri’nin bu yönde bir ihtiyacı var. OMGS’nin, sistem mimarisi olarak (arayıcı başlık, harp başlığı vb.) Penguin, teknolojik açıdan ise Marte Mk 2/S muadili olacağı düşünülmekte.
Kaynakça : https://www.savunmasanayist.com/tei-tj300-turbojet-motoru-dunya-rekoru/
___________________________________________________________
Discord : https://discord.gg/4NJBzpZe9P
Twitter : https://twitter.com/knrkrt
Instagram : https://www.instagram.com/knrkrt/
Facebook : https://www.facebook.com/kanerkurtTC
___________________________________________________________
s400 türkiye,
çok namlulu roketatar,
kaplan füzesi,
trg 300 kaplan,
patriot türkiye,
hisar u,
hisar hava savunma sistemi,
hisar a,
hisar o,
stinger,
porsav,
yunan spiker,
yunan medyasında türkiye,
yunan basınında türkiye,
hisar u,
yunan medyasında türkiye libya,
yunan medyası türkiye libya,
türkiye lazer silahı libya,
türkiye ve libya,
türkiye libya yunan,
türkiye libya yunan medyası,
hürjet f16 karşılaştırma,
ufuk gemisi,
kktc,
yunan basınında türk savunma sanayi ,
yunan medyasında türkiye,
yunan spiker,
yunan basınında türkiye,
gezgin füzesi,
akıncı iha,
atak 2,
tfx,
yunan medyası,
tf 2000 destroyer,
hürjet,
yunan basını,
tf 2000,
hürjet vs f16,
mete yarar,
libya,
libya’da son durum,
tsk libya,
libya son durum,
hürjet son durum,
akıncı,
tfx savaş uçağı,
libya’da son durum 2020,
tiha akıncı,
akinci iha,
iran amerika son durum,
savunma sanayi,
göksungur,
akıncı tiha,
aselsan,
yunanistan,
tcg anadolu son durum,
tfx savaş uçağı son durum,
libya son durum 2020,
tcg ufuk gemisi,
doğu akdeniz,
tsk,
yunan basini,
hava soj,
tcg ufuk,
türkiye libya,
yunan,
atak helikopter,
gezgin,
hisar hava savunma sistemi,
yunanistan türkiye,
akıncı siha,
i sınıfı fırkateyn,
tcg anadolu,
akinci,
akıncı iha özellikleri,
libya tsk,
libya’ya askeri sevkiyat,
libya haritası,
libya türk topu,
hafter türk topu,
bayraktar satcom,
bayraktar tb2s,
libya türk askeri,
libya’da son durum,
bayraktar tb3,
ismail demir,
hulusi akar,
recep tayyip erdoğan,
cem gürdeniz,
cihat yaycı,
hakan kılıç,
savunma sanayi dergilik,
savunma sanayi,

#gezgin #gezginseyirfüzesi #atak #atak2 #atakhelikopter #millimuharipuçak #hürjet #hürkuş #tfx #gökbey #somfüze #aksungur #göksungur #anka #tsk #tusaş #jetiha #iha #siha #tiha #akıncı #akinci #akinciiha #akıncıiha #akıncısiha #akincisiha #akıncıtiha #akincitiha #türkhavakuvvetleri #türkdenizkuvvetleri #türkkarakuvvetleri #türksilahlıkuvvetleri #fırtınaobüs #altaytank #somfüze #hisarhavasavunmasistemi #hisara #hisaro

Bunlarada Bak!

28 Yorum

 1. Harika bir haber daha çok duymak istiyoruz bu tarz rekor haberlerini elinize emeğinize sağlık 🤭🇹🇷🇹🇷🇹🇷

  Reply
 2. TEİ’ye kesinlikle daha fazla proje verilmeli.Hakikaten iyi işler çıkartıyorlar.Gezgin füzesinin motorunu bile yapabilecek kapasitede olduklarını düşünüyorum.Aynı şekilde Hürkuş Atak 2 ve Ağır sınıf nakliye helikopter projelerinide yapabilecek kapasitedeler ve zamanda var.Haftaya Yunanlı dayı
  çıkar bu motoru anlatır dinleriz.

  Reply
 3. Ülkemizdeki solcu kemalist İslam düşmanı Türk düşmanı pkk Fetö ve chp yandaşı kanallar neden bu tür haberler yapmayıp yalan dolan haberlerle Erdoğanı karalamaya çalışıyorlar? İşte ülkedeki muhalefet, muhalefet değil ki vatan hayinleri alayı bunu diyince de suçlu oluyoruz arkadaş. Gerçekten bu ülkenin evlatları olsanız Türk olsanız Müslüman olsanız şunların da haberleri yapılırdı.

  Reply
 4. Ellerinize sağlık. Üst üste ekleyerek gidiyoruz. bunların daha başlangıç olması ve daha nice global başarılar görmek dileğiyle.

  Reply
 5. Türkler yeniden silah sanayiinde büyük güç oluyor bu güzel bir şey Türk düşmanlarina içerde dışarda teknoloji ile ders vermemiz lazım

  Reply
 6. Maşallah daha gelişmiş motorlarida görürüz inşallah ve bu motorla yapılacak olan füzeleri en kısa zamanda görürüz inşallah

  Reply
 7. Orta menzilli füzeler için turbojet motoru üretilmiştir Tebrikler teşekkürler Hayırlı uğurlu olsun Allah yar ve yardımcı olsun

  Reply
 8. En iyi rakip motor 250 mm çap ile azami 1.250 N itki üretirken TEI-TJ300 240mm çap ile 1.342 N itki üretti ve bu sınıfta (Cap’ta) dünya rekoru kırdı.

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login