ivirzivir Yükle

“TCG Ufuk” yerli istihbarat gemisi Türk denizciliğine neler katacak?

teşekkürler

“TCG Ufuk” yerli istihbarat gemisi Türk denizciliğine neler katacak?

Tuzla’da dün düzenlenen törenle donanma envanterine giren ilk milli istihbarat gemimiz #TCGUfuk, Türkiye’nin denizlerdeki gözü, kulağı olacak.

MİLLİ Istihbarat Gemisi A 591 Ufuk’un projedeki ismi ‘Test ve Eğitim Gemisi’ olarak adlandırıldı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından projelendirilen TCG Ufuk için, MİLGEM olarak adlandırılan Ada sınıfı korvetlerin altyapısı kullanıldı. Türk donanması, denizaltısavar olarak da faaliyet gösteren Ada sınıfı korvetlerin milli olarak üretilmesiyle gücüne güç katmış, ilk korvet olan Heybeliada, ‘Denizlerin Hayaleti’ olarak ünlenmişti.

2017 YILININ HAYALİYDİ

TCG Ufuk için 2017 yılında İstanbul Tersanesi ile sözleşme imzalandı. Gemiye Ufuk ismi ve A-591 borda numarası verildi. Geminin görev sistemlerinin ASELSAN tarafından tedarik edilmesi kararlaştırıldı.

920 TON SAC KULLANILDI

İstanbul Denizcilik Tersanesi tarafından 30 blok halinde imal edilen geminin üst bina ve direkleri dahil kızak üzerinde birleştirilmesi 24 Temmuz 2018’de tamamlandı. Ufuk için yaklaşık 920 ton sac, 12.5 ton alüminyum, 6 bin 340 metre boru işlendi ve bir araya getirildi.

2019’DA DENİZE İNDİ

İstanbul Tersanesi’nde inşa edilen milli istihbarat gemimiz TCG Ufuk, 2019’un şubat ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın katıldığı törenle denize indirildi.

SİNYAL İSTİHBARATI

Denizdeki testleri başarıyla geçen TCG Ufuk, kardeşleri olan diğer Ada sınıfı korvetler gibi yüksek hız ve manevra kabiliyetini kanıtlayınca teknik olarak donatıma geçildi. Ufuk’a sinyal istihbaratına (SIGINT) yönelik ASELSAN imalatı cihazlar konuldu. Geminin tehdit olarak algılanmaması için, dünyadaki örnekleri gibi büyük çaplı silah sistemleri kullanılmadı. Ufuk, sadece öz savunma için düşük kalibreli silahlarla donatıldı. Önleyici istihbaratın, özellikle sinyal istihbaratının önem kazandığı bugünün dünyasında TCG Ufuk, çok büyük bir boşluğu dolduracak. Korvet, Türkiye’nin denizlerde gören gözü, duyan kulağı olacak.

SİNYAL AVCISI

Komuta kontrol gemisi olarak da kullanılabilecek olan TCG Ufuk korvetinin öne çıkan Özellikleri sinyal istihbaratı ve elektronik harbe karşı koyma olarak biliniyor. Ufuk korveti görev yapacağı alanlarda sinyalleri izleyebiliyor, gerekirse bozabiliyor. Sinyal bozucu özelliğiyle olası bir muharebe sırasında İHA ve SİHA gibi gelişmiş hava sistemlerinin düşman tarafından görülmesinin önüne geçiyor. Sinyal izleme özelliğiyle de düşmanın haberleşme sistemini izleyebiliyor, gerekirse bu sinyallere müdahale edebiliyor. Böylece olası saldırılardan hem kendisini hem de dost kuvvetleri korumuş oluyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Boy: 94.5 metre
Genişlik: 14.4 metre
Su Çekimi: 3.6 metre
Azami Sürat: 18+ knot
Hava Aracı: 10 tonluk genel maksat helikopteri
Kesintisiz Seyir: 60 gün

CNN TÜRK YOUTUBE KANALINA ABONE OL ➤ https://bit.ly/2LzuZ1H

➤TÜM PROGRAM İÇERİKLERİ İÇİN: https://www.cnnturk.com/tv
➤http://twitter.com/cnnturk
➤https://twitter.com/cnnturkprogram
➤https://www.facebook.com/cnnturk
➤https://www.facebook.com/cnnturkprogr…
➤https://www.instagram.com/cnnturk
➤http://youtube.com/cnnturk

#CNNTÜRK
#Sondakika
#İstihbaratGemisi

Bunlarada Bak!

16 Yorum

 1. Türkiye’nin ileri teknoloji Ata devam ediyor birinci linklere emin adımlarla ilerliyoruz Türkiye’nin Yıldızı parlıyor

  Reply
 2. Kılışdaroğlu:
  Ne gerek vardı bu gemiye ? Yurdun dört bir yanı heykelle dolu.İstihbarat ağını kurduk biz

  Reply
 3. Televisyonlara çikip açız ve dolar kur tellallerine ülkenin savunması güçlendiriliyor demek yeterli sanırım

  Reply
 4. Helal olsun bu kalitede son teknoloji böyle bir istihbarat gemisini %70 yerlilik oranı ile yerli oralak üreten tüm emeği geçen herkesten Allah razı olsun diyorum.

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login