ivirzivir Yükle

SİNGAPUR DAN F-35 VE ALİS UYARISI !! ABD İLE TERS DÜŞERSEK EN FAZLA 30 GÜN UÇABİLİRİZ !!

teşekkürler

SİNGAPUR DAN F-35 VE ALİS UYARISI !! ABD İLE TERS DÜŞERSEK EN FAZLA 30 GÜN UÇABİLİRİZ !!

KANALIMIZA DESTEK OLMAK İÇİN LÜTFEN ABONE OLMAYI BİLDİRİMLERİ AÇMAYI VE VİDEOYU BEĞENMEYİ UNUTMAYINIZ..
KANALIMIZA ÜYE OLMAK İÇİN : https://www.youtube.com/channel/UCtKGuqdrH4mVAwqOmQhEm_g/join

SİNGAPUR DAN F-35 VE ALİS UYARISI !! ABD İLE TERS DÜŞERSEK EN FAZLA 30 GÜN UÇABİLİRİZ !!
Lockheed Martin ana yükleniciliğinde geliştirilen F-35 Lightning II savaş uçağı siparişi vermeye hazırlanan Singapur Hava Kuvvetleri, ALIS sebebi ile bu alıma temkinli yaklaşıyor.
“5’inci Nesil Savaş Uçağı” F-35’in kafa karıştıran sistemi: Autonomic Logistics Information System (ALIS). Türkçesi ise ‘Otonom Lojistik Bilgi Sistemi’. Sistemin amacı, çeşitli kaynaklarda F-35 savaş uçaklarının harbe hazır halde kalmalarını sağlayacak gerekli lojistik hattın ve yedek parça temininin, dünya geneline yayılmış bir internet ağı ile otonom şekilde oluşturulmasını sağlamak olarak anlatılıyor.
Bu süslü anlatım her ne kadar kulağa hoş gelse de esasen bu sistem uçağı tamamen ABD’ye bağımlı hale getiriyor ve ABD’nin çıkarlarına ters bir amaçla kullanılma imkanını oldukça düşürüyor. Bu da F-35’in gerçek bir nimet mi yoksa ağır bir külfet mi olduğu sorusunu akla getiriyor.
Bu noktada Singapur Savunma Bakanlığı tarafından Ocak 2021’de yayımlanan “Overcoming the SAF’s Challenges with 4th Industrial Revolution Technology” adlı raporda F-35’lerde yer alan ALIS sistemine dair kaygılar raporun yazarı tarafından not ediliyor.
ALIS, uçak henüz yere inmeden yani daha havadayken uçakta değişmesi gereken bir parçanın veya aksamın olup olmadığını kontrol eder ve eğer böyle bir durum varsa o parçayı veya aksamı tespit edip değiştirilmesi gerektiğini yerdeki kontrolör sistemlere aktarır. Bununla beraber aynı bilgileri ana ve tek sunucusu Fort Worth / Texas’ta yer alan ABD’deki bilgi sistemlerine de gönderir. Yani ABD ,anlık olarak uçakta değişmesi gereken parçadan haberdar olmuş olur. Singapur Savunma Bakanlığı raporunda, tüm bu noktalara değiniliyor.
“Öngörücü bakım (predictive maintenance), filo kullanılabilirliğini optimize ederken bakım ve lojistik maliyetleri azaltmanın anahtarıdır. Bununla birlikte, ALIS gibi sistemlerin kurulması ve bakımı karmaşıktır, büyük maliyetler gerektirir ve güvenlik riskleri içerebilir. ALIS’in devre dışı kalması; uçağın lojistik, bakım ve görev planlama operasyonlarını sürdürmek için gerekli olan her şeyi kapsayan işlevleriyle, uçak filosu üzerinde ağır sonuçlar doğuracak ve potansiyel olarak uçakların uçuşuna engel olabilecektir.”
En önemlisi ise F-35’in yabancı operatörü olan herhangi bir ülke, ABD üretimi jetlerin nasıl konuşlandırıldığı konusunda ABD ile hemfikir olmadığı zaman ALIS’e yerel erişimi kapatmaya karar verirse bu durumda şüphesiz ABD’nin insafına kalacaktır. ALIS olmadan, uçaklar sadece 30 gün operasyonel kalabilir. Bunun sonucu olarak eninde sonunda uçaklar uçamaz hale gelecektir.”
Kaynakça : https://www.savunmasanayist.com/singapur-f-35-alis-kaygisi/
___________________________________________________________

s400 türkiye,
çok namlulu roketatar,
kaplan füzesi,
trg 300 kaplan,
patriot türkiye,
hisar u,
hisar hava savunma sistemi,
hisar a,
hisar o,
stinger,
porsav,
yunan spiker,
yunan medyasında türkiye,
yunan basınında türkiye,
hisar u,
yunan medyasında türkiye libya,
yunan medyası türkiye libya,
türkiye lazer silahı libya,
türkiye ve libya,
türkiye libya yunan,
türkiye libya yunan medyası,
hürjet f16 karşılaştırma,
ufuk gemisi,
kktc,
yunan basınında türk savunma sanayi ,
yunan medyasında türkiye,
yunan spiker,
yunan basınında türkiye,
gezgin füzesi,
akıncı iha,
atak 2,
tfx,
yunan medyası,
tf 2000 destroyer,
hürjet,
yunan basını,
tf 2000,
hürjet vs f16,
mete yarar,
libya,
libya’da son durum,
tsk libya,
libya son durum,
hürjet son durum,
akıncı,
tfx savaş uçağı,
libya’da son durum 2020,
tiha akıncı,
akinci iha,
iran amerika son durum,
savunma sanayi,
göksungur,
akıncı tiha,
aselsan,
yunanistan,
tcg anadolu son durum,
tfx savaş uçağı son durum,
libya son durum 2020,
tcg ufuk gemisi,
doğu akdeniz,
tsk,
yunan basini,
hava soj,
tcg ufuk,
türkiye libya,
yunan,
atak helikopter,
gezgin,
hisar hava savunma sistemi,
yunanistan türkiye,
akıncı siha,
i sınıfı fırkateyn,
tcg anadolu,
akinci,
akıncı iha özellikleri,
libya tsk,
libya’ya askeri sevkiyat,
libya haritası,
libya türk topu,
hafter türk topu,
bayraktar satcom,
bayraktar tb2s,
libya türk askeri,
libya’da son durum,
bayraktar tb3,
ismail demir,
hulusi akar,
recep tayyip erdoğan,
cem gürdeniz,
cihat yaycı,
hakan kılıç,
savunma sanayi dergilik,
savunma sanayi,

#gezgin #gezginseyirfüzesi #atak #atak2 #atakhelikopter #millimuharipuçak #hürjet #hürkuş #tfx #gökbey #somfüze #aksungur #göksungur #anka #tsk #tusaş #jetiha #iha #siha #tiha #akıncı #akinci #akinciiha #akıncıiha #akıncısiha #akincisiha #akıncıtiha #akincitiha #türkhavakuvvetleri #türkdenizkuvvetleri #türkkarakuvvetleri #türksilahlıkuvvetleri #fırtınaobüs #altaytank #somfüze #hisarhavasavunmasistemi #hisara #hisaro

Bunlarada Bak!

13 Yorum

 1. Veya hiç uçamayabilirsiniz hatta uçarken yere de çakılabilirsiniz. Adamlar sizi bağlıyor resmen.

  Reply
 2. Bu Singapur da çok cahilmiş canım. 😁 Dünyanın en mükemmel uçağı. Olur mu canım öyle şey?
  Bizim üç senedir anlatamadığımız şeyi 3dk 44sn de anlatmışsınız Kaner Bey.
  F-35’i sadece ABD EYALETLERİ uçurabilir.

  Reply
 3. ..TFX UCAGIMIZIN ÜRETEMEDIGIMIZ PARCALARI .. BIZ ÜRETENE KADAR ÜRETIM TAMAM OLANA KADAR ÜRETİMDE TAM BAGIMSIZ OLUNCAYA KADAR GECECEK ZAMANDA ACİL UCAK IHTIYACIMIZI KARSILAMAK ICIN …EKSIK PARCALARI RUSYADAN HAZIR ALALIM Kİ ..TFX UCAGIMIZ 2021 UCAR HALE GELIR ….TURK DÜŞMANI AMERIKA DA ANBARGO KOYAMAZ ….

  Reply
 4. Amerika’ya göre ALIS sistemi kullanıcılar için bir hizmet(!) Ama ne hikmetse ABD’den kayıtsız şartsız her istediğini alan İsrail bu hizmetten(!) faydalanmıyor.

  Reply
 5. Beyazıt Karataş komutan bu konuyu detaylı şekilde anlatmıştı hatırladığım kadarı ile dileyenler kendisini izleyebilirler.

  Reply
 6. ALİS pişmanlıktır :)))) ufak bir rica bu gösterim biterken ekrana sayfanın diğer farklı videoları biraz geç gelse sayfa görüntüye kapanıyor ,

  Reply
 7. F 35 iyi bir uçak , Rusyadan uçak alaanız yada İngiltere den hepsi buna benzer yazılımlar yükleyecek. S 400 de yazılım yokmu sanıyorsunuz ? Kendi üretmediğiniz , kaynak kodlarını sizin yazmadığınız hiç bir uçak hiçbir sistem dizin değildir.

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login