ivirzivir Yükle

Selçuk Bayraktar: Kızılelma muharebe tarihinde devrim yapacak

teşekkürler

Selçuk Bayraktar: Kızılelma muharebe tarihinde devrim yapacak

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri #SelçukBayraktar, “Geçtiğimiz yıl yüzde 99,3’tü gelirlerimizdeki ihracatın payı ve tek başına tüm savunma sanayindeki ihracatın dörtte birini yapmış olduk.” dedi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Beyoğlu Sohbetleri Türkiye Yüzyılı Buluşmaları’nda konuşan Bayraktar, Türkiye’nin İHA teknolojilerine doğru zamanda çok erken başladığını söyledi.

Baykar’ın son 20 yılda insansız hava araçlarındaki geçmişini anlatan Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB2 SİHA’ların kendi sınıfında bütün dünyaya açık ara nam saldığını ve şu anda 28 ülkeyle dünyanın en fazla ülkeye ihraç edilen ve en fazla muharebede bulunmuş silahlı insansız hava aracı olduğunu kaydetti.

Geçen yıl aralık ayında Bayraktar Kızılelma’nın ilk uçuşunu yaptığını hatırlatan Bayraktar, “Kızılelma, ülkemizin ilk insansız savaş uçağı olacak ve havacılıkta geleceğin muharebesinde devrim yapacak. Hava muharebesinde geleceği ifade eden ülkemizin ilk insansız savaş uçağı ve dünyada da sadece birkaç ülke tarafından geliştirilen bu uçak ilk uçuşunu geçen yıl yaptı.” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kendilerine “Karabağ Nişanı” ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy tarafından “Devlet Liyakat Nişanı” verildiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

“Biz bunları ekibimiz adına ve Türk mühendisleri adına almış olduk. İnsansız hava araçlarında verdiğimiz mücadele bir anlamda ülkemizin havacılıkta akamete uğratılmış serüveninin yeniden doğuşuydu. Allah’a şükür şu anda bütün dünyada, dünyadaki en yakın rakibinden 5 kat daha fazla konuşuluyor Bayraktar TB2’ler. Bayraktar TB2’ler orta sınıf ancak en yaygın kullanıma sahip. Ülkemiz daha üst sınıf İHA’lar da üretiyor. Örneğin Anka, Bayraktar TB2’den daha üst sınıf, Aksungur da öyle. Akıncı bunlardan da üst sınıfta. Bayraktar TB2, en yaygın ve en kolay adapte edilebilen platform olduğundan diğer daha gelişmiş platformlardan çok daha fazla adından bahsettiriyor.”

Bayraktar, bu devirde yüksek teknoloji geliştiremeyen ulusların, toplumların neredeyse okuma yazma kabiliyeti bulunmayan toplumlar gibi olduğunu ifade ederek, “Bu toplumların bağımsız olmaları da çok zor. Bunu çevremizde de görüyoruz. Medeniyetimizin bilim ve teknikle olan bağını tekrar tesis etmeliyiz. Toplumsal bir dip dalga oluşturmak maksadıyla Türkiye Teknoloji Takımı Vakfını kurduk ve merkezinde teknoloji yarışmalarının olduğu bir organizasyon olan TEKNOFEST’i kurguladık.” dedi.

– “Fergani, 5-10 yıl sonra ülkemizin uzay serüvenine ciddi destek verecek”

Selçuk Bayraktar, Baykar olarak 15 yılda kendi sınıfında dünyanın en iyisi denilebilecek uçakları yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bayraktar bir anlamda dünya tarihine damgasını vurdu. Karabağ’da SİHA’larla kazanılan ilk savaşı Türk orduları kazandı. 28 ülkeye ihraç edildi. Tek kuruş AR-GE desteği, kredi almadan 20 yıllık serüvende ki dünyada da bu tarz bir savunma sanayi şirketi bulmanız çok zordur. Bırakın onu, teknoloji şirketi bulmanız dahi zor. Başlangıçtan bugüne gelirimizin yüzde 75’inin ihracattan olmasını sağlayan bir platform. Son yıllarda özellikle SİHA olduğu dönemden itibaren, 2015’ten itibaren bu oran adım adım arttı. Geçtiğimiz yıl yüzde 99,3’tü gelirlerimizdeki ihracatın payı ve tek başına tüm savunma sanayindeki ihracatın dörtte birini yapmış olduk.”

Bayraktar, annesi Canan Bayraktar öncülüğünde toplum sağlığı alanında çalışmalar yapması hedeflenen Canan Bayraktar Toplum Sağlığı Vakfını (Cansağlığı Vakfı) kurduklarını belirterek, vakfın, psikoloji, psikiyatri, davranış bilimleri, genetik, immünoloji, onkoloji ve nadir hastalıklarla ilgili yaklaşık 7 aydır çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Bayraktar, şöyle devam etti:

“Kızılelma’dan sonra ne var diye bize hep soruluyor. Uzayla alakalı çalışmalarını yürütecek girişimimizi de kurduk. Türkiye’nin en iyi roketçisi Arif hocamızla birlikte. Yörünge transfer araçları ve alçak yörünge takım uyduları son dönemde gündeme geliyor. Hem haberleşme hem de küresel konumlama sistemleri üzerine çalışmalar yürütüyor ve bir taraftan da yörünge transfer aracı denilen bir anlamda otobüse benzetilen araçlarla fırlatma yapıldıktan sonra yörüngeye gitmesi gerekiyor. O araçlar henüz dünyada yok, bunlara da minibüs diyebiliriz. Uzaya çıktıktan sonra yörüngeye transfer araçlarını. Bu alanda da yine tümüyle kendi kaynaklarımızla, kimseden bir kuruş destek almadan, Baykar’ın ihracattan elde ettiği gelirler vasıtasıyla uzay girişimimizi kurduk ve 35 kişilik ekibimiz adım adım büyüyor. Elbette 5-10 yıl sonra ülkemizin uzay serüvenine ciddi destek verecek çalışmalarda bulunacağına inanıyoruz. İnsanlığa bu alanda da katkı sunacağını değerlendiriyoruz, Fergani adlı uzay girişimimiz.”

Bunlarada Bak!

18 Yorum

 1. Milli GURURUMUZ
  Dünya ya artık ben varım diyen
  BAYRAKTAR 🇹🇷🌹🕊…

  Gençlere örnek genç
  SELÇUK BAYRAKTAR ✍…

  Reply
 2. Yüce Allah. Türkiye mize güç üstüne güç katsın kıyamet e kadar eski Türkiye yok artık. Güçlendirecem Diyor Allah. Kıyamet e kadar 🇹🇷♥️🇦🇿🕋♥️🕋♥️🕋Allah Ekber

  Reply
 3. Güclü ülke olmanin yolu savunma sanayii sinden gecer baska yerden gecmez’ hizli acil seri sekilde isler yapilmali’ savunma ya büyük yatirimlar olmali’nato bir tehdittir.anlayana nokta

  Reply
 4. arkadaşlar unutmayalımki bu fikirleri bu aklı bayraktar ailesine yeşil sarıklılar veriyor..Geceleri gelp kulaklarına fısıldayıp gidiyorlar

  Reply
 5. Ne açı bir durum selçuk kardeşim böyle bir muhalefet yüzünden
  Kendi korumak için develet den hiç bir kuruş almadıklarını söyleme Meçburiyeti duyuyor
  Sana develet den fazla yada az da olsa para düştüyse helal hoş olsun

  Reply
 6. Bütün dünyada savunma sanayi, kritik teknolojiler desteklenir, örnekler o kadar çokki en basit GE’ye bakın ..Neden bizim sirketlerimiz devletten destek almasinki? Cumhur başkanının damadı olduğu için mi? Birileri birşey söyleyecek diye neden savunma sanayi projeleri gecikiyor?.adamlarin değirmenine şu tasiyoruz..neticede bu ülke kaybediyor…bu dahi adamın bir sansizligida sadece damat olarak görülmesi yada görülmek istenmesi..başka ülkede olsa hakkinda kitaplar yazilirdi..ülkede sessiz devrim yaptı…biz onunla gurur duyuyoruz..

  Reply
 7. maşallah çok harika iniş takımları uçağın bacakları heralde onlar değil . bir kartal bacakları gibi olmalı gereken bu

  Reply
 8. Türkiye Yüzyılı için büyük ve güçlü Türkiye yürüyüşü devam etmektedir Tebrikler teşekkürler Allah razı olsun Hayırlı uğurlu olsun Sevinç ve gurur duymak yasak değildir

  Reply
 9. ALLAH RAZI OLSUN
  SAYIN SELÇUK BAYRAKTAR ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM..RABBİM ‘DEN ÜSTÜN BAŞARILAR DİLİYORUM

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login