ivirzivir Yükle

Savunmada Almanlarla teknoloji yarışı

teşekkürler

Türk savunma sanayisinin ilk özgün tasarım ve geliştirme projesi olan, “transformer” benzetmeleri yapılan Samur Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, prestijli bir ihracata hazırlanıyor.

Projeyi Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandıran ve bu alanda sayılı firma arasına giren FNSS, iddiasını Güney Kore’nin açtığı ihaleye taşıdı.

Söz konusu ihale için 2 Güney Kore firması, yurt dışından 2 iş ortaklarıyla birlikte yarışıyor.

Güney Kore’den Hyundai Rotem partner olarak FNSS’yi seçerken, diğer Güney Kore firması ise Alman iş ortağıyla ihalede boy gösteriyor.

Altay ana muharebe tankı prototiplerinin geliştirilmesi ve üretilmesi için teknolojik destek veren Hyundai Rotem, Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü Projesi’nde bu kez Türk savunma sanayisi şirketi FNSS’den teknolojik destek alacak. FNSS, proje kapsamında Hyundai Rotem’e teknoloji transferi gerçekleştirecek.

FNSS, söz konusu Alman firma ile daha önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılanması için açılan ihalede karşı karşıya gelmişti. O dönem tek üretici durumundaki Alman firmanın geliştirme sürecine destek olmak yerine hazır alım önermesini kabul etmeyen FNSS, Samur’u özgün olarak geliştirip kullanıma sundu.

Hem daha önce teknolojik destek alınan bir ülkeye teknoloji transferi yapılacak olması hem de daha önce bu alanda adeta tek üretici durumundaki bir başka ülkeye karşı rakip olacak düzeye gelinmesini göstermesi ihalenin FNSS açısından önemini ve prestijini artırıyor.

Geçen yıl yayımlanması beklenen ihale ilanı gecikmeli şekilde geçen ay yayımlanabildi. FNSS’den bir ekip Hyundai Rotem firmasıyla ortak teklif hazırlığında bulunuyor. Yakın zamanda teklife son şekli verilecek ve mart ayı içinde teklifler sunulacak. İhalenin 2020 sonu, 2021 başında sonuçlanması bekleniyor.

FNSS-Hyundai Rotem iş ortaklığının ihaleyi kazanması halinde teknoloji transferiyle seri üretim Güney Kore’de yapılacak. Projede FNSS’nin mühendislik gücü Güney Korelilere ciddi anlamda yön gösterecek.

Samur Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, TSK’nin taktik harekat ihtiyaçlarına uygun olarak muharebe sahasında sulu açıklıklardan süratle ve emniyetle geçişi sağlayacak bir nakliye takımı ve köprü sistemi olarak tasarlandı. Samur’un, suda hafif, karada dayanıklı olması için özel malzemeler seçildi ve özel teknikler uygulandı.

Samur, binlerce parçadan oluşan karmaşık bir sistem olmasına rağmen, arayüzü sayesinde kolayca kullanılabiliyor. Suda ise bir “joystick” ile idare edilebiliyor ve 360 derece her yöne hareket ettiriliyor.

Milli imkanlarla tasarlanan “Samur”ların 12’sinin bir araya gelmesiyle yaklaşık 25 dakikada 150 metre uzunluğunda bir köprü oluşturuluyor ve araçların kıyılar arası geçişine olanak sağlanıyor.

Sınıfındaki en hızlı hücum köprülerinden biri olan Samur sisteminde, 5-6 dakika gibi kısa sürede araçlar ayrılıp karşı kıyıya çıkabiliyor.

Başlangıçtan itibaren tümüyle Türk mühendisler tarafından TSK’nın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda üretilen Samur, silah ve yedek parça tedariki bakımından dışa bağımlılığı azaltması yanında ekonomiye fayda sağladı.
#SavunmaSanayi #Samur #FNSS #military #army #defenseindustry

Bunlarada Bak!

1 Comment

  1. Eee kardeşim yeni tankı olmayan bir ordunun da durmadan taşıyıcı ve köprü alması da ne kadar mantıklı? Şu Altay daha üretilmeyecekse bir miktar Tulpar ve Fırtına alsınlar bari😊

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login