ivirzivir Yükle

Savunma Sanayi MUCİZEVİ Malzeme Grafeni Ürettik

teşekkürler

Savunma Sanayi MUCİZEVİ Malzeme Grafeni Ürettik

Savunma sanayi gelişmeleri
Türk Savunma Sanayi Ürünleri
Savunma sanayi 2021 ve Türk Savunma Sanayi 2021
Savunma sanayii Son Gelişmeler Savunma Hattı Kanalımızda

Türkiye’nin yeni çağın en gözde malzemesi Grafen’i, endüstriyel boyutta ürettiğini duyurmasına ilişkin, uzmanlar, duyunca çok şaşıracağınız değerlendirmelerde bulundu.

ankara’da kısa süre önce gerçekleşen bir açılış töreninde bu maddeyi ürettiğimiz açıklandı ancak, Kamuoyu, Türkiye, dünyada grafen maddesini seri üretebilen 10 ülkeden biri olacak başlığına ilgi duysa da, aslında bu maddenin ve dolayısıyla söz konusu tesis açılışının, ne anlama geldiği konusunu hem anlamadı hemde biraz geri planda kaldı.

şu kadarını söylemeliyim ki, söz konusu madde tek atom kalınlığında, elmastan daha sert ama aynı zamanda esnek, altından bakırdan çok daha iletken, mucizevi bir malzemeden bahsediyoruz.

Biz de hem grafeni, hem de dünyada bu denli bir üretim kapasitesine ulaşmanın ne anlama geldiğini, biraz daha irdelemek istedik ve süreci Savunma Analisti Haakan Kılıç’la konuştuk.

Savunma sanayiinde çok kullanılan bir malzeme olduğu için, gelişmeleri yakından takip ettiğini bildiğimiz Haakan Kılıç’tan, grafeni anlatmasını istediğimizde ilginç bir bilgiyle başladı konuşmaya

“Tarihte, kullanım alanı olarak bu kadar hızlı rağbet gören malzeme olmamıştır diyen Kılıca, doğal olarak bunun sebebini soruyoruz.

Grafen’in yeni çağın en gözde malzemesi olduğuna dikkat çeken Kılıç, elektronikten mekaniğe, inşaattan sağlık ürünlerine kadar, birbirinden farklı alanlarda kullanıldığını, hatta bu kullanım alanlarının giderek arttığını söylüyor.

Grafen veya bir başka kritik malzemeyi kendiniz üretmiyor iseniz, o sahada ancak tüketici ve izin verilen tasarımlarla ilgilenen biri olabilirsiniz. Daha ileri gitmenize izin vermedikleri gibi, Bu tip stratejik ve kritik malzemelerin üretim tekniklerini gizlerler, Tedaarik yolu ile ihtiyaçlarımızı karşılayamayız.

Grafen ile üretim teknikleri çağ atlamıştı. Pil, transistör, sensörler, bilgisayar çipleri, enerji üretimi, deniz ve havacılık araçları, inşaat teknolojisi de tedaarik kolaylaştıkça çağ atlayacak.

Grafen’in matematiksel olarak tanımlandığını ve tesadüfen bulunduğunu anlatan Haakan Kılıç, söz konusu maddenin hem sivil hem de askeri alanlarda kullanılabildiğini aktardı.

Peki bu madde ile neler yapılabilir. Bu malzeme ile yapılabilecekler sadece hayal gücümüz ve onu tanımamızla mümkündür diyen Kılıç, bunun da en önemli yolunun grafeni üretmek olduğunun altını çiziyor. Daha net bir ifadeyle, grafen üretebilmenin bilim ve teknoloji alanında yeni yeteneklerin gelişebilmesi için ortam hazırlanması üzerinde duruyor.

Şunun altını bir kez daha çizmek gerekirki, malzeme teknolojisinde kendini geliştiremeyen toplumlar ancak izin verilen ölçüde gelişebilir. Grafen de şu anda bilim ve teknoloji dünyasının yeni gözdesi.

Bu teknolojinin gelişmesinde en büyük sorun ise yeterince grafen üretilememesi. Uzmanlara göre bugün ve gelecekte sonsuz bir pazarı olacak grafenin, talebi her zaman üretimden fazla olacak. İşte bu nedenle Türkiye’nin söz konusu maddeyi, yüksek hacimde üretebilmesi son derece kritik.
#savunmasanayi #türksavunmasanayi #savunmasanayi2021 #savunmasanayisongelişmeler

Bunlarada Bak!

5 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login