ivirzivir Yükle

Savunma Sanayi I MMU TFX Savaş Uçağında Yeni Gelişme

teşekkürler

Savunma Sanayi I MMU TFX Savaş Uçağında Yeni Gelişme

savunmasanayi,mmu,tfx,f-16,f-22 rapor,TUSAŞ,en iyi uçaklar,savaş uçakları,5. nesil savaş uçakları,6. nesil savaş uçakları,MMU TFX projesi,milli uçak projesi,yerli uçak projesi,hürjet projesi,hürjet son durum,tfx son durum,mmu son durum,mmu tfx son durum,savunmasanayii,türk savunma sanayi,savunma sanayi 2021,milli muharip uçak,tfx savaş uçağı,tfx savaş uçağı son durum,milli uçak gemisi,mmu uçak,türkiyenin yerli füzeleri,türkiye’nin milli silahları

Bilkent Üniversitesinde, uçaklara yönelen füzelerin yanıltılmasını sağlayan sahte hedefleri 180 metre uzağa fırlatabilen “salma çekme mekanizması” geliştirdi. Salma Çekme Mekanizması, savaş uçaklarına güdümlenmiş düşman füzelerini yanıltarak koruma sağlayan elektronik sistemler olan sahte hedefleri uçaktan uzağa fırlatarak uçağın etkin bir şekilde korunmasına yardımcı olmaktadır.

Sahte hedefler, düşman silahlarını kendi üzerine çekerek savaş uçaklarını etkin bir şekilde koruyor. Sahte hedef mekanizmasının tehlike fark edildiğinde kullanılması, tehlike atlatıldıktan sonra ise içeri alınması isteniyor. Çünkü bir görev esnasında birden fazla tehditle karşılaşılması söz konusu olabiliyor.

Söz konusu sahte hedefler pahalı mekanizmalar oldukları için kullanımdan sonra risk teşkil etmemesi durumunda uçağa geri alınıp muhafaza edilmesine ihtiyaç bulunuyor. Sahte hedefin birden fazla kez kullanılabilmesi için kullanımdan sonra mekanizma içerisine uygun bir konumda yerleştirilmesi gerekiyor. Sahte hedefi geri çekmenin tehlikeli olduğu olağan dışı durumlarda kablonun kesilerek sahte hedefin uzaklaştırılması kritik önemde bulunuyor.

Şu an satın alınabilen bu tür mekanizmaların tasarım bilgileri gizleniyor. Gizli bilgilere sahip bu sistemler üzerinde değişiklik yapılamıyor ve yerli uçaklara istenildiği gibi uyarlanamıyor. Bu nedenle yerli ürün ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Geliştirilen çözüm, çekme salma mekanizması, sarma mekanizması ve kesme mekanizmasından oluşuyor. Yerli çözümü, dünyadaki diğer sistemlerden ayıran en büyük farklılık ise sarma mekanizmasında yatıyor. Mevcut sistemlerde sahte hedef düzgün sarma-salma sorunundan dolayı, aynı uçuşta birden fazla kez kullanılamıyor. Geliştirilen tasarım sayesinde kablo düzgün bir şekilde sarılıp, salınabiliyor. Bu sayede de sahte hedefin bir uçuşta birden fazla kez kullanılabilmesine mümkün oluyor.

Salma işlemi 2 adet sabit kuvvet yayında depolanmış enerjiyle sağlanıyor. Sahte hedefin mekanizma içinde ve fırlatırken dışarıda muhafazasını, aynı yönde ve senkronize çalışan kelepçeler gerçekleştiriyor.

Acil durumlarda kullanılacak kesme mekanizması ise RF sinyallerini taşıyan kabloyu tek seferde kesebilecek şekilde tasarlandı.

Prototip ürün, Milli Muharip Uçak için geliştirilse de Türkiye’nin envanterindeki diğer uçaklara da uyarlanabilecek.

Test süreçlerinde ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar ve mekanizmanın takılacağı uçağa göre boyut, tasarımlarda herhangi bir kısıtlılık olmaksızın değişebilecek.
#savunmasanayi #mmutfxuçağı #türksavunmasanayi #aselsan #roketsan #tusaş #hürjet #savunmasanayii #tfxuçağı #borafüzesi #hisahavasavunma #altaytankı #yerlifüzeler #millimuharipuçak

Bunlarada Bak!

9 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login