ivirzivir Yükle

Savunma Sanayi Haber: AKINCI TİHA’ya Yerli Motor

teşekkürler

Savunma Sanayi Haber: AKINCI TİHA’ya Yerli Motor

Savunma Sanayi Haber: AKINCI TİHA’ya Yerli Motor

TEI, yerli insansız hava araçları için ( İHA ) yeni nesil PD170 motorları ve türevlerini üretmeye devam ediyor. Daha uzun süre havada kalma ve daha ekonomik bu motorlar yeri İHA’larda kullanılacak.

TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, AA muhabirine, kurumun motor çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. İnsansız hava araçlarının motor ihtiyacının milli imkanlarla karşılanması amacıyla geliştirdikleri TEI-PD170 motorlarının seri üretiminin devam ettiğini belirten Akşit, daha fazla güç ihtiyacı bulunan Bayraktar AKINCI Taarruzi İHA’ya yönelik de çözümler geliştirdiklerini söyledi. Akşit, Akıncı’nın ağır yükle kalkan versiyonunun 2 adet ithal 450 beygirlik turboprop motorla uçtuğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:
“Akıncı’nın uzun süre havada kalacak başka bir versiyonu da var. Uzun süre görev yapacağı zaman dizeller çok daha avantajlı oluyor, çok daha az yakıyorlar. Biz de PD170 motorumuzun 225 beygirlik bir versiyonunu geliştiriyoruz. Projede iyi bir yere geldik. Motorun olgunlaştırma testlerinde zorlu ömür testleri vesaire oluyor. Uzun süreli yorulma ve zorlama testlerinin yüzde 75’ini hemen hemen tamamladık. Biraz daha gitmemiz gereken bir test süreci var. Bir yıl içinde bu motoru Akıncı’yı uçuracak şekilde teslim etmeyi hedefliyoruz.”
Jet motorları sınıfında ise TEI-TJ90, TEI-TJ300 gibi çözümler geliştirdiklerini, sıranın Milli Muharip Uçak için geliştirilen motora geldiğini vurgulayan Akşit, “Yaptığımız ön mühendislik çalışmalarında Milli Muharip Uçak’ın zorlayıcı isterleri var. Milli Muharip Uçak’ın (MMU/TFX) ihtiyaç duyduğu motoru geliştirip, üretip, teslim edecek yeteneğe TEI olarak geldiğimizi görüyoruz. TEI ekibi olarak ustalık eserimiz olacak. Türkiye’de böyle bir motoru üretip test edebilecek altyapı sadece bizde var. 100 bin pound itkiye kadar her türlü motoru test edebilecek test altyapımız bulunuyor. TEI olarak tasarım ve imalatında bu projede yer almak istiyoruz.” dedi

#savunmasanayi #pd170 #akıncı

Bunlarada Bak!

0 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login