ivirzivir Yükle

ROKETSAN’IN GİZLİ YÜRÜTTÜĞÜ PROJE ! ROKETSAN AKBABA ANTİ-RADYASYON FÜZESİ ! SADECE 2 ÜLKEDE VAR..!!

teşekkürler

Akbaba Projesi ile ROKETSAN, yerli bir Anti-Radyasyon (Anti-Radar) Füzesinin tasarımını ve üretimini planlamaktadır. Akbaba Anti-Radyasyon Füzesi envantere girdiğinde Türk Hava Kuvvetleri, ABD üretimi AGM-88 HARM füzelerinin yerine zamanla Akbaba füzesini kullanmaya başlayacaktır.
TÜBİTAK Sage tarafından yürütülen Gezgin Seyir Füzesi Projesinde de olduğu gibi Akbaba Füzesi Projesi de gizli bir şekilde yürütülmektedir. Proje hakkında nerdeyse hiçbir resmi bilgi açıklanmamıştır. Ancak özgün bir tasarıma, pasif RF başlığa ve bir AESA radara sahip olması bekleniyor. Ayrıca süpersonik hızlara ulaşabileceği tahmin edilen füzenin Ramjet itkiye sahip olacağı iddia ediliyor.
Ortaya çıkacak olan füzeninin ne zaman envantere girmeye başlayacağı; ağırlığının, menzilinin ve boyutlarının ne kadar olacağı gibi soruların bir cevabı bulunmamaktadır.
Türkiye’de 151. Tunç Filo, Akbaba Füzesinin en önemli kullanıcısı olacaktır. SEAD olarak bilinen ve düşman hava savunmasının bastırılmasından sorumlu filomuzda aynı zamanda envanterdeki AGM- 88 HARM füzelerinin kullanıcısı olan Tunç Filo’dur.
Radarların ve eketronik harp sistemlerinin yaydığı radyasyona, sahip olduğu pasif radar güdümü ile kitlenebilen, pasif güdümlü füzelere Anti-Radyasyon Füzesi veya Anti-Radar Füzesi (ARM) denir. Düşman hava savunmasının bastırılmasına yarayan SEAD (Suppression of Enemy Air Defenses) görevlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Karadaki veya denizdeki, sabit veya gemiler gibi hareketli hedeflere saldırabilirler.
En çok bilinen örnekleri ABD’den AGM-88 HARM ve Rusya’dan KH-38’dir. Türkiye’de ise yerli olarak Akbaba Anti-Radar Füzesi geliştirilmektedir. Bunun dışında Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde bazı Anti-Radar Füzesi çalışmaları mevcut.
Türkçeye “Düşman Hava Savunmasının Bastırılması” şeklinde çevirebileceğimiz SEAD, savaş arenasındaki en kritik görevlerden biridir. Bu kadar kritik bir görev olmasına rağmen bu görevi yerine getirebilecek kabiliyete çok az ülke sahiptir. Anti-Radyasyon Füzeleri bu görev için üretilmiştir. Türkiye’de SEAD görevlerinden sorumlu filo, 151. Filo’dur (Tunç Filo)
Türkiye’nin gelecekte SEAD görevlerini yerine getirebileceği, Akbaba Projesi hariç 2 stratejik projesi mevcuttur. İlki olan Milli Muharip Uçak (MMU) öncelikli olarak Hava-Hava görevlerinde kullanılacak olsada çok yönlü bir uçak olacağı için SEAD görevlerini de yerine getirebilecektir. Ayrıca SEAD, Baykar Savunma tarafından tasarımı devam eden Bayraktar MİUS’un (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) da görev profillerinden biridir.

kaynak:https://www.sanalsavunma.com/akbaba-anti-radyasyon-anti-radar-fuzesi-roketsan-akbaba-projesi/?fbclid=IwAR2LiggAKE7TlusAg_QYpnMy3q3sOu0zGLQEVQvqLwWaeYA68_nKiIo7ZBI

#akbaba
#roketsan
#antiradyasyon
#savunmasanayi
#sondurum
#sondakika
#tsk
#selçukbayraktar
#tunçfilo
#aselsan
#mmu
#mius
#akıncı
#göksungur

Bunlarada Bak!

17 Yorum

 1. Kanalım, Gökbörü Tv kanalı kadar başarılı olmasa da birçok askeri, bilim, tarihi konulara bekliyorum

  Reply
 2. MASALLAH ALLAH MÜHENDISLERIMIZIN YAR YARDIMCISI OLSUN DESTEKLERINIZI ESIRGEMEYIN SAVUNMA SANAYI YAPAN KARDESLERIMIZE

  Reply
 3. Ya kardeşim,
  Aselsan’ın işi gücü kalmadı’da, gizli projeyi kalkıp sana bildiriyor? ..
  Hadi git işine..
  2 tıklama fazla alacağım diye girmediğimiz kılık atmadığınız saçmalık kalmadı..

  Reply
 4. 🇹🇷🇦🇿🇵🇰🇹🇷🇦🇿🇵🇰🤲🤲🤲👊👊👊👍👍👍♥️♥️🤚🤚😍

  Reply
 5. Biz şimdi geliştik büyüdük refah seviyemiz arttı.. Herkes rahat şekilde isviçreliler gibi yaşıyor. Ama onların böyle silahları yok hatta bir tanesinin ordusu yok. Ama aklı var.

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login