ivirzivir Yükle

ROKETSAN DÜNYA REKORU KIRDI / DAKİKADA YÜZLERCECİ / SAVUNMA SANAYİ

teşekkürler

ROKETSAN DÜNYA REKORU KIRDI / DAKİKADA YÜZLERCECİ / SAVUNMA SANAYİ

ROKETSAN DÜNYA REKORU KIRDI / DAKİKADA YÜZLERCECİ / SAVUNMA SANAYİ

Savunma Raporu
“Türkiye’nin Savunma Sanayi Kanalı”

Türkiye kendi hava savunma sistemini üretmeye çalışıyor. Son olarak orta irtifa hava savunma sistemi “Hisar” testi geçti. Peki, Ankara ne yapmak istiyor? Bir Patriot ya da S-400 gibi hava savunma sistemi üretmek mümkün mü? Sırada Hisar-U’nun devreye alınması var. Türkiye’nin milli imkanlarla yürüttüğü hava savunma projesinin son üyesi olacak Hisar-U’yu CNN TÜRK’e değerlendiren uzmanlar, ‘Tamamlandığında kesinlikle Patriot’tan daha iyi olacak’ yorumunda bulunuyor.

Amerika’nın S-400’leri yaptırım gerekçesi gösterdiği bir dönemde Türkiye önemli bir adım attı. Orta savunma hava savunma sistemi olan Hisar-0+ bugüne kadar türkiye’de yapılan en uzak menzil ve en yüksek irtifadaki testini başarıyla geçti. Hedefini doğrudan vurup imha ett

ŞİMDİ GÜNDEMDE HİSAR-U VAR
Hisar U’nun ilk prototipin bu yıl sonunda hazır olması planlanıyor. maksimum menzili 150 kilometre olacak. Çalışmaları devam eden Hisar-U ise Türkiye’nin milli imkanlarla yürüttüğü hava savunma projesinin son üyesi olacak. Hisar-U devreye girdiğinde Türkiye s-400 ve patriot gibi yüksek irtifa hava savunma sistemini kendisi üretebilen ülke haline gelecek.
Hisar-U ise Türkiye’nin milli imkanlarla yürüttüğü hava savunma projesinin son üyesi olacak. Hisar-U devreye girdiğinde Türkiye s-400 ve patriot gibi yüksek irtifa hava savunma sistemini kendisi üretebilen ülke haline gelecek.

HİSAR-O+’DA SAĞLANAN BAŞARININ ALTINDA 2007’DEN BU YANA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR YATIYOR
Türkiye ilk olarak o yıl Hisar-A için çalışma başlatmış sonrasında ise orta menzilli sistem Hisar-O ve ‘Siper’ adıyla da bilinen uzun menzilli sistem Hisar-U için çalışmalarını yoğunlaştırmıştı. Hatta bu süreçte füzelerin menzili de geliştirilerek her iki hisar füzesi de A+ ve O+ diye anılmaya başlandı.
Hisar A+’nın başlangıçta 12 kilometre olan önleme menzili 15 kilometreye çıkarılarak seri üretimine başlandı. Son atış testinden geçen Hisar-0+’nın ise 25 kilometrenin üstünde menzili bulunuyor.

Hisar-O+ sistemi, Türkiye’nin orta irtifa hava savunma ihtiyacının giderilmesinde kullanılacak. Aselsan ve Roketsan’ın çalışmalarıyla geliştirilen sistem, kritik tesislerin hava savunmasını sağlayacak. Sistemin, sabit ve döner kanatlı hava araçları, seyir füzeleri, insansız hava araçları ve havadan karaya atılan füzelerin oluşturduğu tehditleri her türlü hava koşulunda bertaraf etmesi hedefleniyor.

türkiyenin geliştirdiği füze dünya rekoru kırdı. Lockheed martin ve bae systems gibi dev savunma sanayi şirketlerinin başaramadığını türkiyenin gururu roketsan başardı. Türk yapımı füze sistemi , tek seferde 240 adet 122 milimetrelik roketi 2 dakikada atabiliyor oluşuyla ‘ordu araçları’ kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Roketsan tarafından Birleşik Arap Emirlikleri için geliştirilen Jobaria Çok Kundaklı Lançer, “namlu sayısı bakımından dünyanın en büyük roket topçusu” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini aldı. Türk savunma sanayisi, yurt dışında da talep gören özgün ürünleriyle bir rekora imza attı. Son 2 yıldır adını dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen ‘Defense News Top 100’e yazdıran Roketsan, başta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olmak üzere küresel tehditlere karşı mücadele veren tüm müşterilerine etkin çözümler sunuyor. Türk savunma sanayisine 30 yıldır katkı veren, yüzde 87’lik yerlilik oranına ulaşan Roketsan, yenilikçi ve özgün ürünlerle elde ettiği başarılara bir yenisini ekledi. Roketsan tarafından Birleşik Arap Emirlikleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen ve dünyanın en güçlü 122 mm topçu roket sistemi kabul edilen Jobaria Çok Kundaklı Lançer, ‘ordu araçları’ kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

#roketsan #çnra #savunmasanayi #guinnes #aselsan

Bunlarada Bak!

7 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login