ivirzivir Yükle

REİS SINIFI DENİZALTILAR NEDİR ? NE DEĞİLDİR ? YUNANİSTAN | İSMAİL DEMİR | Savunma Sanayi

teşekkürler

REİS SINIFI DENİZALTILAR NEDİR ? NE DEĞİLDİR ? YUNANİSTAN | İSMAİL DEMİR | Savunma Sanayi

Denizaltılar sahip olduğu sessiz, gizli ve sürpriz silah olma özellikleri ile düşman kontrolündeki sularda dahi herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan bağımsız harekât icra edebilen stratejik önemde deniz platformlarıdır. 136 yıllık tarihi geçmişe sahip Türk denizaltıcılığının gelişim sürecinde önemli dönüm noktalarından birisini teşkil eden Havadan Bağımsız Tip 214TN REİS Sınıfı Denizaltıların Mavi Vatanda Önemli bir güç çarpanı olması beklenmektedir.
Denizaltı yüksek hızda seyir sırasında dizel motorlarını kullanırken, düşük hızda sessiz seyir için Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi’nden yararlanmaktadır. Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi’nin ana bileşenleri; PEM Yakıt Pili modülü, silindir şeklindeki metal hidrid tüpler, sıvı oksijen tankı ve kontrol ünitesinden oluşmaktadır. Böylece Reis Sınıfı Denizaltılara hıza bağlı olarak satha çıkmadan yaklaşık 3 hafta süre ile sualtında kalabilme kabiliyeti sağlamaktadır.
22 Mart tarihinde su ile buluşan ve 2022 yılında tam harekat kabiliyeti ile hizmete girmesi planlanan TCG PiriReis Denizaltısı donatım faaliyetlerinin tamamlanmasını müteakip önümüzdeki dönemde sırasıyla Fabrika Kabul (FAT), Liman Kabul (HAT) ve Deniz Kabul (SAT) Testlerinden geçirilecektir.
Hepimizin bildiği üzere yunanistan’ın da bu sınıfta denizaltıları bulunmakta fakat bu denizaltıların yunanistana ait olan versiyonunda su üstüne çıkarken ağırlık merkezini dengeleyemedikleri için bir denge problemi bulunmaktadır. Bizim reis sınıfı denizaltılarımızda bu problem denizaltıların boyunu 4 metre uzatmak sureti ile çözüme ulaştırılmıştır. Böylece reis sınıfı denizaltılar kendi sınıfındaki diğer ülkeler tarafından kullanılan versiyonlarına göre daha sessiz , daha uzağa giden ve daha iyi bir tasarım haline gelmiştir.
Reis Sınıfı Denizaltılarda Kullanılan Yerli Sistemler
HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında 6 denizaltı için geliştirdiği Denizaltı Komuta Kontrol Sistemi ve Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi teslimatlarını tamamladı.
Yeni Tip Denizaltı Programı (YTDP) kapsamında inşa edilen REİS sınıfı denizaltılar için 5 farklı alt sistemi sağlayan KoçSavunma, Torpido Karşı Tedbir Sistemi , STM koordinasyonunda Sonar Beacon Projesi, Solunan Havayı İzleme Sistemi (Breathing Air Monitoring System) Projesi, yine STM koordinasyonunda Gemi Entegre Bilgi Sistemi (GEBİS)) ve Modem Rack Projesi olmak üzere beş ayrı farklı sistem ile reis sınıfı denizaltılara katkı sunmaktadır.
Denizaltıların ana sensörü küresel veya silindirik formlara sahip yan sonar dizinidir. Bu sistem düşük frekansta çalışarak uzak menzillerden yüksek tespit performansı sağlar. Meteksan bu yan dizin sonarı ve entegre sualtı savaş yönetim sistemi sonar konsolu gibi geliştirdiği bir çok yerli sistem ile reis sınıfı denizaltılara büyük güç katmıştır.
TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen DATA olarak adlandırılan Denizaltı Test Altyapısı ile envantere girecek güdümlü mermilerin denizaltından atışı test edilebilecek. Ayrıca sualtı test düzeneği ile Sub-Atmaca güdümlü gemisavar füzesi gibi mühimmatların denizaltına entegrasyonu öncesinde test ve fizibilitesi yapılacak. SSB İsmail Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada, denizaltıdan karaya ve denizaltıdan havaya atılabilen füzeler üzerinde çalışıldığını belirmişti. Bilindiği üzere ROKETSAN, AKYA Ağır Sınıf Torpido’nun yanında ATMACA gemisavar füzesinin UGM-84 Sub Harpoon ile benzer şekilde kapsül aracılığıyla denizaltıların torpido kovanlarından kullanılabilen sürümü üzerinde de çalışıyor.

Merhaba, bu kanalı kurmadan önce hayalini kurdum. Ülkemizi, TÜRKİYE’yi hakettiği gibi anlatmak için videolar yapmaya karar verdim… Özellikle tüm Dünyanın bildiği, fakat ne yazık ki ülkemizin birçok insanı tarafından henüz bilinmeyen, farkedilmeyen inanılmaz TÜRKİYE gerçeklerini anlatmaya çalışıyorum.

Videoyu beğendiyseniz Beğen (👍) butonuna basabilirsiniz 😊

Yayınlanan videolardan anında haberdar olmak için ana sayfanın sağ üst köşesindeki zile (🔔) tıklamayı unutmayın 😉

Abone olmak için: https://www.youtube.com/channel/UCmCSpWe8Yt9tJstPJJLtdpQ

___________________________________________________________

#reis #reisdenizaltı #reissınıfı #akya #roketsan #havelsan #meteksan #koçsavunma #türkdenizkuvvetleri #turkdenizkuvvetleri #turkishnavy #akyatorpido #atmaca #tübitaksage #tübitakdata #tübitaksagedata #gezgin #çakır #tayfunfüzesi #cenkfüzesi #savunmasanayi #savunmasanayii #savunma #millisavunma #milliteknolojihamlesi #teknoloji #bilim #yunanistan #yunan #adalardenizi #egedenizi #akdeniz #karadeniz #doğuakdeniz #denizaltı

Bunlarada Bak!

0 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login