ivirzivir Yükle

O TÜRK MÜHİMMATI YUNAN MANŞETLERİNİ SALLADI! – SAVUNMA SANAYİ

teşekkürler

O TÜRK MÜHİMMATI YUNAN MANŞETLERİNİ SALLADI! – SAVUNMA SANAYİ

Yunanistan’ın savunma sanayi haber portalı ‘defence-point’te yer alan bir makalede, Türkiye’nin savunma sanayii alanında hızlı ilerleyişi okuyuculara aktarılırken, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), KUZGUN adı verilen Modüler Mühimmat Ailesi için, ‘Yunan filosunu tehdit eden Türk mühimmatı.’ ifadeleri kullanıldı.

Makalede, Yunan donanmasının Zıpkın ve Atmaca gibi Türk yapımı mühimmatlar tarafından tehdit edildiği, ancak 5-6 yıl içinde karşı karşıya kalacağı gerçek ve olası tehditlerin sadece bunlar olmadığı belirtildi.

Türk savunma sanayi endüstrisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan Hükümeti’nin kesintisiz ve kalıcı desteğiyle, metodik ve istikrarlı bir şekilde ilerlediği ifade edilirken, Roketsan ve TÜBİTAK SAGE’nin elde ettiği uzmanlığın, planör bombaların ve farklı ağırlıkta güdümlü bombalar geliştirlmesinin önünü açtığı belirtildi.

Makalede KUZGUN’la ilgili tanımda şu ifadelere yer verildi:

‘Türk mühendisler, birçok farklı mühimmatın geliştirilmesinden elde edilen tecrübeyi kullanarak, dört parçadan oluşan modüler bir mühimmat tasarladı: Ön kısımda sensör ve görev bilgisayarı, patlayıcı harp başlığını içeren ana gövde, katlanır kanatlar ve son olarak, tahrik sistemini entegre eden mühimmatın arka kısmı. Mühimmatın temel versiyonları, her biri farklı sensör ve harp başlığı ile donatılabilen ‘Kuzgun-TJM (Turbojet Motorlu), Kuzgun-SS (Serbest Süzülen) ve Kuzgun-KY (Katı Yakıt Roket Motorlu)…

Daha spesifik olarak, Kuzgun-TjM versiyonu, mühimmatın uçaklar tarafından yüksek irtifalardan düşürüldüğünde 180 km mesafedeki hedefleri vurmasını sağlayan ve belirtildiği gibi uçaklar tarafından, gemilerden ve yer sistemlerinden kullanılabilen yerli üretim bir Turbojet motoru ile donatılmıştır. 1.8 metre uzunluğa sahip olan bu mühimmatın toplam ağırlığı 100 kg. Savaş başlığı taşıma kapastesi ise 30-60 kg arasında. Menzili ise kullanıma göre değişiklik gösteriyor.

Yani Kuzgun TjM uçaklar tarafından kullanılabiliyor ve 40.000 fit irtifada 0,9 Mach hızla iniyor, menzili 180+ km’ye ulaşıyor, mühimmat bir savaş gemisinden veya bir kara platformundan fırlatılabiliyor. Farklı sensörler entegre edilebiliyor, Yüksek Patlayıcı, Termobarik, Delici ve Genel Amaçlı savaş başlıkları kullanabiliyor.

#savunmasanayi #yunanmedyası #yunanistan #savunmasanayi2021

Bunlarada Bak!

1 Comment

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login