ivirzivir Yükle

NATO’DAN TÜRK İHA’LARI İLE İLGİLİ SURPRİZ HAMLE / SAVUNMA SANAYİ

teşekkürler

NATO’DAN TÜRK İHA’LARI İLE İLGİLİ SURPRİZ HAMLE / SAVUNMA SANAYİ

NATO’DAN TÜRK İHA’LARI İLE İLGİLİ SURPRİZ HAMLE / SAVUNMA SANAYİ

Haberlik TV
Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın..

Kaynak: haber7com

Sürpriz rapor yayımlandı: NATO da Türk SiHAsı Bayraktar TB2nin gücü tescillendi.
BAYKAR tarafından geliştirilen ve kendini Suriye, Libya, Dağlık Karabağ sahasında kanıtlamış Bayraktar TB2, ses getirmeye devam ediyor. Onlarca ülke bu silah sistemini alma niyetini açıklarken, uluslararası basın da Türk İHA’larını sayfalarına taşıyarak, savaşlarda oyun değiştirici bir etki oluşturduğunu kaydetti. TB2nin gücünü son tescil eden ise NATO oldu. Yayımlanan bir rapor İHA’nın başarısını gözler önüne serdi.

NATO bünyesindeki Müşterek Hava Gücü Mükemmeliyet Merkezi tarafından hazırlanan “İnsansız Hava Araçlarına Karşı Kapsamlı Yaklaşım adlı raporda, Bayraktar TB2lerin gücünden bahsedildi.

5 farklı bölümden oluşan raporda Bayraktar TB2, raporun 2inci bölümünün “Offensive Counter-Air Operations” isimli alt başlığında ele alındı. Bu başlıkta İHA’ların ve İHA’lara karşı geliştirilen füze savunma sistemleri değerlendirildi.

Makalede Rusya’nın Suriye’deki ana karargahı Humeymim Hava Üssü’ne yapılan drone saldırıları da ele alındı. Bu ani baskınlara karşı Moskova’nın “Pantsirleri geliştirdiği belirtildi. Pantsirlerin ilk başta uçaklara ve helikopterlere karşı nokta korumasının yanı sıra, uzun menzilli hava savunma sistemlerinin, özellikle alçak ve çok alçak irtifalarda uçan araçların “hassas silah saldırılarına karşı savunulması için geliştirildiği belirtilen raporda, Pantsir S1in küçük ve taktik İHA’larla mücadele etmede ideal bir sistem olduğu aktarıldı.
Pantsir bataryaları ile ilgili değerlendirmenin devamında Bayraktar TB2lerden bahsedildi. NATO raporunda Bayraktar TB2ler taktiksel İHA kullanımında “başarılı bir örnek olarak gösterilerek, “Türkiye, İdlib’e düzenlenen Bahar Kalkanı Harekatı’nda ilk kez SİHA’ları birincil unsur olarak kullandı. Türkiye, buradaki çok sayıda hedefi SİHA’larla vurdu. Türk yapımı bu SİHA’lar, kara birliklerinin güvenliğini sağlamak için tanklar, hava savunma sistemleri, obüsler ve askeri üsler dahil olmak üzere çok çeşitli askeri hedefleri vurdu ve imha etti. Bu da İHA’ların Yakın Hava Desteği konusundaki etkinliğine dair bir kanıt oldu” ifadeleri kullandı.

Suriye’deki aktif Pantsir sisteminin, bu tarz İHA’lar için ciddi bir tehlike arz ettiği ve hemen vurulması gereken bir hedef olduğu vurgulanan raporda, İdlib’deki Rus sisteminin bunu başaramadığı şu cümlelerle açıklandı:

“Aktif Pantsir S1 sistemi, İHA’lar için büyük tehlikeydi ve hemen yok edilmeliydi. Pantsir S1 in aktif sistemi, yoğun elektronik harp önlemleri nedeniyle Bayraktar TB2’den ateşlenen küçük ve akıllı mühimmatı radar menzilinde olmasına rağmen tespit edemedi.”

Raporda, Bayraktar TB2nin Suriye’de gösterdiği bu başarının, düşman saflarında hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıkıcı bir etki bıraktığı belirtilirken, “NATO, düşman sistemlerini etkisiz hale getirmek için taktik İHA’ları kullanmayı değerlendirmeye ihtiyaç duyabilir. İHASAVAR sistemlerine karşı operasyonel etkinliği artırmak, tehditlere ve silahlı çatışmanın değişen doğasına uyum sağlamak için çıkarılacak dersler NATO’ya aktarılabilir denildi. Bu söylemle birlikte, Türk İHA’larının NATO’ya entegrasyonu ilk kez dillendirilmiş olundu.

#nato #dışbasındatürkiye #türkihaları #savunmasanayi #türksavunmasanayi
#savunmasanayii #selçukbayraktar #haberliktv

Bunlarada Bak!

1 Comment

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login