ivirzivir Yükle

MMU yol ayrımında: Gazdan önce karar verilecek – Milli Muharip Uçak – TFX – savunma sanayi

teşekkürler

MMU yol ayrımında: Gazdan önce karar verilecek – Milli Muharip Uçak – TFX – savunma sanayi

Türk savunma sanayi gelecek yıl hangardan çıkması hedeflenen Milli Muharip Uçak için yoğun bir çalışma yürütüyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in verdiği bilgilere göre, MMU Projesi için bir Yürütme Kurulu oluşturuldu. Bu kurul her ay düzenli toplantılar yaparak projeyi gözden geçiriyor.

Başlangıçta F100 motoru kullanılacak. MMU için yerli motor tasarım çalışmaları da devam ediyor.

Bir uçan bilgisayar olacak MMU’nun 30 alt sisteminden 25’i yerli olarak geliştiriliyor. Diğer 5 alt sistem ise başlangıçta yurt dışından temin edilecek. Bunun için başta ASELSAN, HAVELSAN, TÜBİTAK olmak üzere çok sayıda Türk savunma sanayii şirketi çalışıyor. 

MMU’nun prototipi ve belli sayıdaki üretimi için kullanılacak F110 motorlarında bir tedarik sıkıntısı görünmüyor. 

MMU’nun seri üretimde kullanılacak motoru için teklife çağrı dosyasının yayınlanmasının ardından firmalardan teklifler bekleniyor. TEI ve TR Motor tekliflerini verirken Kale ve Rolls-Royce ortaklığının teklifini yakında sunması öngörülüyor. 

Tekliflerin alınmasının ardından bir yol haritası çıkarılacak. Motorun Rolls-Royce ile iş birliğiyle geliştirilmesi koşulların oluşmaması halinde tümüyle yerli imkanlarla projenin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

#MMU #motor #SavunmaSanayi #TFX #MilliMuharipUçak #MilliSavaşUçağı #aircraft #Fighter #KaleArge #TEI #TUSAŞ #TemelKotil #YerliMotor #TRMotor #DefenseIndustry #TurkishFighter #ASELSAN #HAVELSAN #TÜBİTAK #ASELS
——–
Turkish Fighter – TFX

Bunlarada Bak!

6 Yorum

 1. Keşke tümüyle yerli yapılsa ama İngilizler mmu ya çok önem veriyorlar belkide bizden mmu ve bayraktar kızılelma alacaklar

  Reply
 2. İngiliz bir tilki kadar kurnaz’dır. Onlara güvenmek ihaneti hak etmektir. O yüzden kendi göbegimizi kendimiz kesmeliyiz.

  Reply
 3. İngilizlerin asıl amacı,başta doğu akdeniz ve diğer bölgelerde bölgenin en güçlü ülkesiTürkiye ile beraber hareket etmek.bir diğer amacı Türkiyeye eurofighter uçaklarını satabilmek.aynı şekilde rusya su 57 uçağı ve çin ise j”20 yeni nesil uçaklarını Türkiyeye satmak suretiyle Üikemizin nato ile bağını iyice koparmak istiyorlar.bu durumu gören abd.F-16 uçaklarını bize mecbur verecekler.

  Reply
 4. Tf k dış görkemden abd ucaklarna oxşarlıkvar ama burun görkəmli abd savaşucaklarnın burngörkeminden kötugörkemverir burun görkmi f 22 . F 35 burun görkminde olurdusa abd savaşucaklarından seclmezdi

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login