ivirzivir Yükle

MMU TF-X HAYALET UÇAK OLUYOR / SAVUNMA SANAYİ MİLLİ MUHARİP UÇAK

teşekkürler

MMU TF-X HAYALET UÇAK OLUYOR / SAVUNMA SANAYİ MİLLİ MUHARİP UÇAK

MMU TF-X HAYALET UÇAK OLUYOR / SAVUNMA SANAYİ

Yeni Gelişmeler İçin Abone Olmayı Unutmayın..

ÜCRETLİ KATILMAK İÇİN TIKLA: https://www.youtube.com/channel/UCCjhnf13nX91Gl1wfl8ZC9w/join
ABONE Olmak İçin Tıkla: https://www.youtube.com/channel/UCCjh…

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin Milli Muharip Uçak Projesi’nde, düşük görünürlük için çok net çalışmaları olduğunu söyledi.

İsmail Demir, Hakan çelik ile gerçekleştirdiği röportajda, 5. Nesil savaş uçağı olacak Milli Muharip Uçağın, görünmezlik teknolojisi ile ilgili Türkiye’nin yürüttüğü, net çalışmalar olduğunu söyledi.

Hakan Çeliğin, Milli Muharip Uçakta ne zaman görünmezlik teknolojisinin yakalanmasının hedeflendiğine dair sorusuna, İsmail Demir, “Görünmezlik de kendi başına parametreler içeriyor. Görünmezliğin bir kaplama sistemleri ile alakası var, bir gövde şekliyle alakası var, bir de malzemesi ile alakası var. Bu üçünü birden beraber çalışmanız gerekiyor, biz de Üçünü birden beraber çalışıyoruz. Bunun da çeşitli seviyeleri var. Bir ürün diyelim görünürlüğü yüzde 70 azaltırken, diğeri yüzde 80 azaltıyor. Bunu ölçmeniz lazım, Bu da bir teknoloji yarışı. Bu ne zaman sorusuna, işte şu zamanda ben yüzde 50 veya, şu zamanda yüzde 70 i sağlarım gibi bir kesin bir tarihi veremem, çünkü bu bir teknoloji yarışı, teknoloji çalışması şeklinde yanıt verdi. Ve bu konuda çok net çalışmalarının olduğunu söyledi.
Demir şu anki aşamada bunun boya ve kaplama hususunda gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan, Milli Muharip Uçak Projesi ile, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve, 2030 lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F 16 uçaklarının, yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile, özgün olarak tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanmaktadır.

Proje’de yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah istasyonu, ses üstü seyir, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi, teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve, teknolojiye sahip ülkeler arasında girecektir.

Milli Muharip Uçağının, 2070 lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülmektedir.

Kavramsal tasarım çalışmaları, 29 Eylül 2013 te tamamlandı. Ana Sözleşme, SSM ile 5 Ağustos 2016 tarihi ile imzalanmış olup, başta Ana Yüklenici TUSAŞ olmak üzere, Proje kapsamında görev alan tüm paydaşlar, birlikte çalışmalarını artırarak sürdürmektedir.

Milli Muharip Uçak için, ihtiyaç duyulan kritik görev sistemlerinin, milli olarak geliştirilmesi ve, projenin ilerleyen süreçlerinde uygun aşamalarda, tam harekât yeteneği kazanacak şekilde entegre edilmesi de hedeflenmektedir.

Milli Muharip Uçakta kullanılacak motor için, hazır motorların performans isterlerine etkisi ile aday firmaların özgün veya, geliştirme motorlar için çözümleri incelenmektedir.

2023 yılında hangardan çıkacak olan uçağın ilk uçuşu 2025 yılında yapılacak olup, 2028 yılında Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilecek.

#mmu #tfx #savunmasanayi #türksavunmasanayi #temelkotil #ismaildemir

Bunlarada Bak!

1 Comment

  1. Maşallah Maşallah hepinize Aslanlar yiğitlerim mühendisler Allah’a şükürler olsun yapıyorlar güzel allahım yar ve yardımcınız olsun inşallah Aminnn çok selamlar hayırlı akşamlar

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login