ivirzivir Yükle

Milli torpido AKYA Mavi Vatan’da ava başlıyor – ORKA – Savunma Sanayi – ROKETSAN – ASELSAN – ASELS

teşekkürler

Milli torpido AKYA Mavi Vatan’da ava başlıyor – ORKA – Savunma Sanayi – ROKETSAN – ASELSAN – ASELS

Türk savunma sanayi, torpidolar konusunda yürüttüğü çalışmaların meyvelerini toplamaya başlıyor.

ROKETSAN ve ASELSAN, Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ağır ve hafif sınıf torpido ihtiyaçlarının karşılamak için bir süredir çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda Akya Ağır Sınıf Torpido Projesi ve Orka Hafif Sınıf Torpido Projesi yürütülüyor.

Akya Ağır Sınıf Torpido Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri’nin milli torpidolara erken ulaşmasını sağlamak için “erken dönem seri üretim faaliyeti” yürütülüyor. Bu kapsamda ay sonunda kabullere başlanması ve aralık ayında ilk teslimatın gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Akya’nın alt sistem ve sistem kalifikasyonları devam ediyor. Gelecek yıl harp torpidosu ile Deniz Kuvvetleri’nin sağlayacağı bir platforma atış gerçekleştirilecek ve patlatma testi yapılacak.

Akya’daki kabiliyetlerle hafif sınıf torpido ihtiyacına yönelik Orka Projesi yürütülüyor. Projenin ilk dönemde ön tasarım ve teknoloji geliştirme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Akya, denizaltıdan atılıp denizaltındaki ve su üstündeki hedeflere etkinlik sağlayacak. Orka ise su üstü platformlar, helikopterler ve deniz karakol uçaklarından da atılabilecek. Akıncı TİHA ve Aksungur SİHA gibi insansız hava araçlarında da Orka’nın kullanılması hedefleniyor.

#AKYA #ORKA #SavunmaSanayi #SavunmaSanayii #ASELSAN #ASELS #ROKETSAN #torpido #MilliTeknolojiHamlesi #DefenseIndustry #Preveze #denizaltı #Akıncı #AkıncıTİHA #Aksungur #AksungurSİHA #SİHA

Bunlarada Bak!

0 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login