ivirzivir Yükle

Milli Savunma Bakanı Akar Almanya’nın silah ihracatı tutumunu eleştirdi

teşekkürler

Milli Savunma Bakanı Akar Almanya’nın silah ihracatı tutumunu eleştirdi

Almanya’da geçtiğimiz haziran ayında, Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması konulu önerge verilmiş, ancak o önergeler reddedilmişti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Almanya’nın “Adı konmamış bir ambargo” uyguladığını açıkladı. Akar, bu tür engelleyici tavırların, Türkiye’nin savunma sanayiindeki adımlarını hızlandırdığı aktardı.

Türkiye’ye karşı silah ambargosu uygulanması teklifi Alman meclisinin gündemine gelmiş, reddedilmişti. Ancak savunma sanayii ihracatında yaşanan bazı sorunlar, “Örtülü ambargo mu uygulanıyor?” sorusunu gündeme getirdi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, o sorunun yanıtını Hürriyet Yazarı Sedat Ergin’e verdi.

Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer geçen yaz başında geldiğinde de kendisiyle aynı konuları konuşmaya devam ettik. Maalesef adı konmamış bir ambargo var Türkiye’ye karşı. Biz de kendilerine her vesileyle bunun sadece Türkiye’ye değil NATO ittifakına da zarar verdiğini düşünüyoruz.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Almanya’nın silah ve askeri malzeme satışında sergilediği tutumdan rahatsız olduklarını belirtti. Ancak engelleyici tavırların, Türkiye’nin savunma sanayiindeki adımlarını hızlandırdığı aktardı.

Cumhurbaşkanımızın liderliği, destek ve teşvikleriyle savunma sanayiindeki yerlilik ve millilik oranımızı yüzde 80’lere çıkardık. Ancak geldiğimiz seviyeyi yeterli görmüyoruz. Onların bu tutumu karşısında biz de İHA’larımızı, SİHA’larımızı, TİHA’larımızı geliştirdik. Milli muharip uçağımızı da geliştiriyoruz.

Almanya son olarak T-155 fırtına obüsünün batarya motorları için ihracat izni vermemişti. Bunun üzerine harekete geçen Makine Kimya Endüstrisi Fırtına Obüsü’nün motorlarını elektrikli hale getirmiş motor ve güç grubunda dışa bağımlılık sona ermişti.

CNN TÜRK YOUTUBE KANALINA ABONE OL ➤ https://bit.ly/2LzuZ1H

➤TÜM PROGRAM İÇERİKLERİ İÇİN: https://www.cnnturk.com/tv
➤http://twitter.com/cnnturk
➤https://twitter.com/cnnturkprogram
➤https://www.facebook.com/cnnturk
➤https://www.facebook.com/cnnturkprogr…
➤https://www.instagram.com/cnnturk
➤http://youtube.com/cnnturk

#CNNTÜRK
#Sondakika
#HulusiAkar

Bunlarada Bak!

21 Yorum

 1. Teroristlere hicbir devletin ambargosu yok.her cesit silah dunyanon farkli bolgelerindeki teroristlerdr var.

  Reply
 2. Turkiyeyi kiskandiklari icin ambargo koyuyorlardir,Turkiye dunyanin en guclu ulkesi ya hani!bu ambargolar Turkiye gibi guclu ulkeleri etkilemez :p

  Reply
 3. HEM HIM KEM KUM MUCUK MUCUK ILE OLUR…BOYLE EYYYY FALAN ULKE DEME ILE RECEP PERT OLDU GORDUNUZ…!!!!!!!!!!!

  Reply
 4. Almanlar D.akdenizde arabulucuk adi altinda yunana Silahlanmasi icin zaman ve para yardimi yaparak Türkiyeyi kandirmistir ve bu kesindir.Türkiye Hayati hata yapmistir.Gemileri geri cekmekle Libya anlasmasini dahi riske etdi.yahu Biraz cesaret cesaret.

  Reply
 5. Sende adı konulmamış karşılık verecen burada halka ağlama herkes görevini yapacak Halk sizi boşuna seçmedi mislelme yap bizi burada ağlayıp dünya ya rezil etme he malesef bizi temsil ediyonuz

  Reply
 6. Artık ithal silah istemiyoruz bizim akıncımız var
  Ejderimiz var
  Atakımız var
  Biz eski Türkiye degiliz

  Reply
 7. Almanya bizi kiskaniyor
  – 4 mevsim
  – her yani deniz
  – en güclü ordu sistemi
  – simdi siha

  Onlarin sadece parasi var, bizim de paramiz olacak bekleyin

  Reply
 8. Siz imamlari mühendis koltuguna oturtursaniz böyle olur. Birakin Almanya kompleksini. Ben Almanya da okumus bir yüksek mühendisim bana Türkiye de is vermediniz. Simdi utanmadan arabesk yapiyorsunuz.

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login