ivirzivir Yükle

Milli Muharip Uçak için sır bina – The secret building for Turkish Fighter X – MMU – TFX – TUSAŞ

teşekkürler

Milli Muharip Uçak için sır bina – The secret building for Turkish Fighter X – MMU – TFX – TUSAŞ

Türk Hava Kuvvetlerinin 2030’dan sonraki vurucu gücünü oluşturması hedeflenen Milli Muharip Uçak / Turkish Fighter X ( MMU – TFX ) için çalışmalar sürüyor.

Türk savunma sanayinin en önemli projelerinden biri olan uçağın 2023’te motor çalıştırıp hangardan çıkması, 2025’te ilk uçuşunu yapması ve 2029’da envantere girmesi hedefleniyor.

TUSAŞ, bu iddialı proje için tesislerine yeni altyapılar ekleyip, insan kaynağını güçlendiriyor. Bu kapsamda Milli Muharip Uçak Mühendislik Binası, hangar ve test binaları inşa ediliyor.

Uçağın tasarım, geliştirme ve üretim aşamları Türkiye için stratejik ve değerli bilgiler barındırıyor. Bu nedenle uçak için kullanılacak binalarda daha kuruş aşamasından başlayarak yüksek güvenlik önlemleri alınıyor.

İnşası tamamlanan ve bir anlamda Türkiye’nin sır binası olacak mühendislik binasında veri güvenliğini sağlamak için dışarıdan tamamen izole bir yapı oluşturuluyor.

Veri güvenliğini sağlamak için yerli ve milli çözümlerden yararlanan TUSAŞ,
Milli Muharip Uçak özelinde ise varolan tedbirleri en üst düzeyde uygulayacak.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de Milli Muharip Uçağın kendisi kadar buradaki bilgilerin güvenliğinin önemine dikkati çekiyor. Kotil, projedeki bilgi güvenliğinin Türkiye’nin bekası için çok önemli olduğunu vurguluyor.

#MMU #TFX #MilliMuharipUçak #TUSAŞ #SavunmaSanayi
————,
Work is underway for the National Combat Aircraft / Turkish Fighter X (MMU – TFX), which is aimed to form the striking force of the Turkish Air Forces after 2030.

One of the most important projects of the Turkish defense industry, the aircraft is aimed to start the engine and exit the hangar in 2023, make its first flight in 2025 and enter the inventory in 2029.

TAI adds new infrastructures to its facilities and strengthens its human resources for this ambitious project. In this context, the National Combat Aircraft Engineering Building, hangar and test buildings are being constructed.

Aircraft design, development and production of strategic and contains valuable information for the remaining steps of Turkey. For this reason, high security measures are taken in the buildings to be used for the aircraft, starting from the penny stage.

Creating a completely isolated from the outside and the constructed structure to ensure data security in the engineering building will be Turkey’s building a sense of mystery.

TAI, which takes advantage of domestic and national solutions to ensure data security,
It will implement the existing measures at the highest level in terms of the National Combat Aircraft.

TUSAŞ General Manager Temel Kotil draws attention to the importance of the security of the information here as much as the National Combat Aircraft itself. Kotil, information security projects in Turkey, emphasizes that it is crucial for survival.

Bunlarada Bak!

39 Yorum

 1. Allah’tan sağlıklı ve huzur dolu bir yeni yıl dileğiyle, herşey gönlünüzce olsun inşAllah.

  Reply
 2. Allahamdullilah, Turkey is gifted with great minds & will once again fulfill their legacy left over by their forefathers.

  Reply
 3. Bu uçağın tek bir eksiği var. O da motorun yapımında kullanılan yüksek ısıya dayanıklı alaşımlar. Muhtemelen o konuda test aşamasındadır. Ben savaş uçağında bir sonraki trendin 5.Nesil uçağın uzaktan kontrolle yönettiği 6. Nesil insansız jet olduğunu düşünüyorum.. Örnekle anlatayım Kıbrıs dolaylarında bir 5. Nesil uçakla Libya üstündeki insansız 6. Nesil uçaklar, ve sihalar idare edilecek. (Elbette bu awacs ve uydu üzerinden de mümkün) bir de elinizde abd de insansız hale getirilmiş QF4 ve QF16 lar olduğunu düşünün. Koral gibi sistemle bunu görünmez hale sokabiliyorsanız zaten 5. Nesil yada 6. Nesil uçak üretme konusunun konuşulmasını taa en başından gereksiz hale getirmiş olursunuz.. Tankların devri kapanırken Zaha gibi amfibi araçların özellikle insansız türevleri yeni trend ken Altay tankıyla çenemizi yormak kadar boş ve gereksiz

  Reply
 4. Yasasin islam Birligi yasasin Recep Tayyip Erdogan, dünya yi diz cöktürden lider, sagol varol Reis, ölüme kadar seninleyiz.

  Reply
 5. EŞQ OLSUN CAN QARDAŞLARIMIZA … BİZ SİZİNLƏ QURUR DUYURUQ…🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🤘🤘🤘🤘🤘🤘🤘

  Reply
 6. ne güzel ne muazzam haberler..aman chp lilere göstermeyin..chp ye oy veren birisini işe almayın..chp liler ne yazık ki bu ülkenin vatandaşı ama düşman kadar tehlikeli..chp lileri satın al mak bir pasaporta bakar

  Reply
 7. Zaten eğer Türkiye 2030 yılına kadar bu uçağı envanterine alamazsa, Allah göstermesin yunanistan bizimle egede kedinin fareyle oynadığı gibi oynayacak

  Reply
 8. Turkiyenin acik goruslu, yaratici, caliskan, tutucu olmayan zihniyetleri egitim kaliteleriyle bunlari mumkun kiliyor. Aksi halde, kiz cocuklarini okutmayan, cuma namazlarini kacirmayip, icki icene laf soyleyip de yalan soylemekten hava atmaktan cekinmeyen kirli beyinler bu ulkeye ot kadar katkida bulunmuyorlar.

  Reply
 9. insallah olur ama ben inanmiyorum 20 ildir yalan ereten bir iktidar bunu dogru bile söylese ben artik inanmiyorum.

  Reply
 10. ASLINDA DOGADAKİ ENERJİYİ KULLANABİLMEK ÖNEMLİ BU KONU ÜZERİNDE TÜRKİYEDE ARAŞTIRMA VARMİ. saygımla.

  Reply
 11. Arkadaşların yorumlara bakıyorum da hep chp liler yerilmekte, bir kere şunu bilsin herkes, hepimiz aynı gemideyiz, aynı takımdayız, bir chp li olarak meşru hükümet şu anda akp dir, cumhurbaşkanı da Recep Tayyip Erdoğandır, seçimle gelmiştir, giderse de seçimle gider, yaptığı her hizmeti takdir ve minnetle anarım, herkes herkesle her konuda aynı fikirde olmak zorunda da değildir. Chp liler yerli ve milli atılımlara niye karşı olsunlar ki? Ben de bunu anlamıyorum. Bir kere akp gider mhp gider, ama T.C. baki kalır, aslolan kişilere bağlı olmayacak bir sistemi kurgulamaktır, biz Atatürk’ü bu yüzden severiz zaten, sistemi kurduğu için. Kimse putlaştırılmamalı, herkes de elinden geldiğince önce kendisini, sonra da ülkesini ileri taşımaya gayretkeş olmalıdır. Unutmayınız, hepimiz gerektiğinde bu vatan için ölebiliriz, ama asıl amacımız bir daha kurtuluş savaşı yaşamamak, o duruma bir daha gelmemektir, bu da birlik ve bütünlükle olur.

  Reply
 12. Siber,iletişim,elektronik ve ses güvenliği hayati önemde. Geçmişte bu bilgileri taşıdıkları, yanlarında bulundukları için öldürülen mühendislerimiz oldu. Milli tank Altay ve Türk F-16 modernleştirme projesinde sırf bu yüzden kayıplarımız oldu. Tabiki beyin olarak hedef alındıkları da oldu. Ama tedbir önemlidir ve gereklidir. Emeği geçenlere ve çalışanlarımıza sonsuz teşekkürler. Allah sizden razı olsun. Bu projelerde çalışanlar Hakkari’de bir köyde koyun otlatan küçük kız çocuğunun, Giresun’da çay fındık toplayan küçük oğlan çocuğunun, Adana’da pamuk toplayan yaşlı teyzemizin, İzmirde zeytin toplayan yaşlı amcamızın, Edirne’de ayçiçeği hasadı yapan çiftçi abimizin, Konya’da buğday hasadindan sonra samanları toplayan yaşlı dedemizin, Kars’ta sığırlarını otlatan ablamızın dualarının ve umutlarının kendileriyle beraber olduğunu, kendilerine güvenlerinin tam olduğunu asla unutmasınlar.

  Reply
 13. Eeeee sana bu sırrı kim verdi .Böyle başlık mı olur git şuradan be!!!! iki kişinin bildiği sır sır değildir.

  Reply
 14. 2021 yeni yılı kutlu olsun ve 2021 ve gelecek Türkiyenin ve Ulusumuzun insanlarının umudu yaşam kaynağı güvencesi olsun ülkemiz için çalışan herkezden Devletin en üst düzeyinden en alt kademesine kadar herkezden Allah razı olsun.Yaradan Allahım bizleri utandırmasın .Amin

  Reply
 15. Laiklik elden gidiyor. Derhal anayasa mahkemesine basvurup bu tür faaliyetler iptal edilmeli. Chp uyuormu ne..

  Reply
 16. Elin gavuru size muhtaç olmaktan nerdeyse ülkemizi kaybediyorduk. Allah’a şükür reis ve devletin ve milletin sayesinde kurtulduk.

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login