ivirzivir Yükle

MİLLİ MUHARİP UÇAĞIN (MMU) DÜŞÜK GÖRÜNÜRLÜK ÇALIŞMALARI !! ASELSAN | Savunma Sanayi

teşekkürler

MİLLİ MUHARİP UÇAĞIN (MMU) DÜŞÜK GÖRÜNÜRLÜK ÇALIŞMALARI !! ASELSAN | Savunma Sanayi

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, AA muhabirine, radar soğurucu teknolojiler ve düşük görünürlük konusunda yaptıkları çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.
“Radar soğurmanın” önem verdikleri konular arasında bulunduğunu vurgulayan Görgün, var olan platformların saçılma yüzeylerinin, alanlarının iyi tespit edilmesi, bu sayede de düşman radarlarının platformu nasıl, ne kadar mesafeden, ne şekilde fark edebileceğinin iyi anlaşılması gerektiğini belirtti.
Görgün, bunu tespit etme, sonrasında tedavisiyle ilgili malzeme, boya geliştirme konusunda destek olabilecek, sadece ASELSAN içinde kullanılabilen RAPID isimli yazılımı geliştirdiklerini söyledi. Görgün, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bu yazılımla radar soğurmaya ihtiyaç duyulan platformların, uçaksa kanadı, mühimmatı ile ilgili bir kısmı, burnu, kuyruğu olabilir, onun analizini yapıp radarda görünmesinin en çok engellenmesi gereken kısmı nedir, bunun analizini yapabiliyoruz. Yerli ve milli, mühendislerimizin geliştirdiği, geliştirmeye de devam ettiği, yetenek kazandırdığı bir yazılımımız var.
Bundan sonra da o bölgeler için reçetenin hazırlanması ve reçeteye göre malzemelerin, boyanın tatbik edilmesi hususu var. Bunları da yine kendi analitik çalışmalarımızla yapabiliyoruz. Çok ciddi bir yetenek, iyi bir malzeme bilgisi, optimizasyon ve mühendislik bilgisi, kimya bilgisi, bilişim ve yazılım bilgisi gerektiriyor. Bunların hepsini toparladığımız bir birimimiz var. 109 adam/yıllık bir birikim ASELSAN genelinde. Tam zamanlı 25 kişi bu işe çalışıyor uzun bir süredir. Bu alanda geliştirmeleri yaparken 5 farklı üniversite ile çalışıyoruz. Boyaların, çeşitli kimyasalların geliştirilmesiyle ilgili sorumluluk verdiğimiz, hizmet alımı yaptığımız ayrıca 10’a yakın firma var.
Hava, deniz ve kara platformları için bu analizleri yapabilme, saçılma yüzeylerini azaltıcı malzeme ve boyaların geliştirilmesi konusunda çok iyi ilerliyoruz. Milli Muharip Uçak için de bunu çalışıyoruz, devam ediyoruz. Diğer geliştirilen tüm insanlı, insansız platformlar için de benzer çalışmalar devam ediyor.”
Görgün, söz konusu yeteneklerin, Milli Muharip Uçak’ın tasarım aşamasından başlayarak kullanıldığına dikkati çekerek, “Çünkü platformun belki yapısal yüzeyinde birtakım değişikliklere ihtiyacı olması gerekecek veya yapısal yüzeyi tamam, oraya ne uygulanacak, hangi malzeme uygulanacak? Çünkü malzemeyi uyguladığınızda, birkaç kat sürmeniz gereken boya, bir ağırlık ve bütçeleri de var bunların. Birlikte optimize edilmesi gereken çalışmalar. Yerli-milli platformlar için ASELSAN olarak sorumluluk alıyoruz.” diye konuştu.

kaynakça :
https://savunmasanayiidergilik.com/tr/HaberDergilik/ASELSAN-da-gorunmezlik-calismalari-devam-ediyor

Merhaba, bu kanalı kurmadan önce hayalini kurdum. Ülkemizi, TÜRKİYE’yi hakettiği gibi anlatmak için videolar yapmaya karar verdim… Özellikle tüm Dünyanın bildiği, fakat ne yazık ki ülkemizin birçok insanı tarafından henüz bilinmeyen, farkedilmeyen inanılmaz TÜRKİYE gerçeklerini anlatmaya çalışıyorum.

Videoyu beğendiyseniz Beğen (👍) butonuna basabilirsiniz 😊

Yayınlanan videolardan anında haberdar olmak için ana sayfanın sağ üst köşesindeki zile (🔔) tıklamayı unutmayın 😉

Abone olmak için: https://www.youtube.com/channel/UCmCSpWe8Yt9tJstPJJLtdpQ

___________________________________________________________
#mmu #millimuharipuçak #tusaş #türkhavakuvvetleri #turkishairforce #kızılelma #bayraktar #baykar #bayraktarkızılelma #savunmasanayi #teknoloji #bilim #milliteknolojihamlesi #millisavunma #turkhavakuvvetleri #mmutfx #tfx #mmusondurum #millimuharipuçaksondurum #mmumotoru #savunmasanayii #türkiye

Bunlarada Bak!

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login