ivirzivir Yükle

Milli füze motoru TJ300 rekor güce çıktı – TEI-TJ300 – Savunma Sanayi – ROKETSAN – TÜBİTAK

teşekkürler

Milli füze motoru TJ300 rekor güce çıktı – TEI-TJ300 – Savunma Sanayi – ROKETSAN – TÜBİTAK

Türk mühendisleri tarafından yerli ve milli imkanlarla tasarlanan Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300, dünya rekoru kırdı.

Türkiye, yurt dışından temin edilen ve zaman zaman ambargolara konu olan ürünleri ülke içinde geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda, Türk savunma sanayi firmaları askeri sistemlerde kullanılacak motorlar için bir dizi çalışma yürütüyor. Bu çalışmalardan biri de Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru olan TJ300.

2017 yılında TÜBİTAK, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) ve Roketsan iş birliği ile geliştirilmeye başlayan TJ300 turbojet motoru projesinde, hedeflenen performansın ötesine geçildi.

230-250 milimetre sınıfındaki diğer rakip motorların en iyisi 250 milimetre çap ile en fazla 1250 Newton seviyesinde itki üretiyor. TEI-TJ300 motoru, 240 milimetre çap ile 1342 Newton itki kuvvetine ulaşarak bu sınıfta bir dünya rekoru kırdı.

TJ300 Hava Solumalı Jet Motoru Projesi, Eylül 2017’de TÜBİTAK desteği ile TEI ve Roketsan arasında imzalanan protokol ile başladı. Tamamen milli olarak tasarlanıp geliştirilen ve imal edilen turbojet motorun ilk prototip testi 2020 yılında başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Füze sistemlerine uyarlanabilmesi için 240 milimetre kısıtlı çapta, sınıfında bu itki gücünü üretebilen dünyadaki ilk motor olan TEI-TJ300, 5000 feet irtifada ses hızının yüzde 90’ına varan yüksek hızlarda çalışabiliyor.

TJ300 motoru, herhangi bir başlatıcı sisteme (marş motoru) ihtiyaç olmadan rüzgar etkisi ile başlayabilme özelliğine sahip bulunuyor. Bu özellik, platformun hem hava, hem deniz, hem de kara savunma sistemlerine uygulanmasını mümkün kılıyor.

TEI-TJ300 turbojet motorunun geliştirme ve kalifikasyon testlerinin tamamlanmasının ardından seri üretim süreci başlayacak.
#TJ300 #TEI #SavunmaSanayi #TEITJ300 #YerliMotor #FüzeMotoru #missile #engine #MissileEngine

Bunlarada Bak!

6 Yorum

  1. RTE DEN ALLAH RAZI OLSUN SAVUNMA SANAYİİ YÜZDE 20 LERDEN YÜZDE 70 LERE GELDİ HERGÜN DEVAMI GELİİYOR ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

    Reply
  2. Turkey should work on suitable intercontinental and medium range processions capable of carrying nuclear warheads

    Reply
  3. Maşallah Maşallah hepinize Aslanlar yiğitlerim helal olsun sizlere Aslanlar çok selamlar hayırlı cumalar

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login