ivirzivir Yükle

Milli fırkateyn TCG İstanbul ilklerle donatılacak – İ sınıfı – ASELSAN Gökdeniz – Savunma Sanayi

teşekkürler

Milli fırkateyn TCG İstanbul ilklerle donatılacak – İ sınıfı – ASELSAN Gökdeniz – Savunma Sanayi

MİLGEM Projesinin 5. gemisi, projenin ilk İSTİF sınıfı fırkateyni ( İ Sınıfı fırkateyn ) İstanbul ( F515 ), denize indirildi.

Türkiye’nin ilk milli fırkateyni olacak İstanbul, Türk savunma sanayi tarafından yüzde 75’in üzerinde yerlilik oranıyla üretilecek.

Milli imkanlarla tasarlanan fırkateyn gelişmiş hava savunma ve su üstü harbi, deniz altı savunma harbi ve karakol faaliyetlerini icra edecek. Ayrıca keşif ve gözetleme; hedef tespit, teşhis ve tanıma; erken ihbar kabiliyetleriyle üs ve liman savunması görevlerini gerçekleştirecek.

İstanbul fırkateyninin imkan ve kabiliyetleri ile ateş gücü; ilave silah ve sistemler eklenerek daha önce inşa edilen ada sınıfı gemilere oranla artırıldı. Geliştirilmekte olan birçok milli teknolojik yenilikler de önümüzdeki dönemde bu fırkateynde kullanılacak.

İstanbul Fırkateyni, Cumhuriyetin 100’üncü yılının kutlanacağı 2023 yılında hizmete girecek.

İSTİF sınıfında diğer 3 fırkateynin inşasıyla ilgili süreç de başlatıldı. İstif sınıfı fırkateyn projesi kapsamında İzmir, İzmit ve İçel isimleriyle diğer 3 geminin de 2027 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

İstanbul fırkateyninde Türk savunma sanayisinin bir dizi ürünü ilk kez kullanılacak. Korkut alçak irtifa hava savunma sisteminin deniz versiyonu olan ve ASELSAN tarafından geliştirilen Gökdeniz, ilk kez İstanbul Fırkateyni’yle birlikte Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girecek.

Yakın hava savunma sistemi GÖKDENİZ, 35 mİlimetre Parçacıklı Mühimmat ( ASELSAN ATOM ) ile birlikte, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini imha edebiliyor. ASELSAN GÖKDENİZ , helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları gibi tehditlere karşı da gemi savunmasını etkin şekilde gerçekleştirebiliyor.

Yerli ve milli olarak geliştirilen üç boyutlu arama radarı ve aydınlatma radarı gibi sistemler de İstanbul gemisiyle ilk kez kullanılmaya başlanacak.

İSTİF sınıfı gemilerin MİLGEM ada sınıfı gemilerden ana farklılığını hava savunma kabiliyetinin artırılması oluşturuyor. Bunun için geliştirmesi süren milli dikey atım sistemi de İstanbul fırkateyninde ilk kez kullanılacak.

Türkiye’nin ilk deniz füzesi Atmaca da İstanbul fırkateyninin en önemli silahlarından biri olacak.
#TCGİstanbul #SavunmaSanayi #ASELSAN #Gökdeniz #İstanbulFırkateyni #AtmacaFüzesi #F515
——
Turkey’s first national frigate “TCG Istanbul” (İ Class frigates – F-515) was launched.

“TCG Istanbul”, the 5th ship of the “National Ship Project”, will be produced with a localization rate of over 75 percent.

The frigate designed with national facilities will perform advanced air defense and surface warfare, underwater defense warfare and outpost activities. Also reconnaissance and surveillance; target detection, identification and recognition; will carry out base and port defense missions with early warning capabilities.

The capabilities and capabilities of the Istanbul frigate and its firepower; It has been increased compared to the island class ships built before by adding additional weapons and systems. Many national technological innovations under development will also be used in this frigate in the upcoming period.

Frigate, to celebrate the 100th anniversary of the Republic of Turkey will enter service in 2023.

The process for building the other 3 frigates in the İSTİF class has also been initiated. Within the scope of the İSTİF class frigate project, the other 3 ships, namely İzmir, İzmit and İçel, are planned to be completed by 2027.

A number of products of the Turkish defense industry will be used for the first time in the Istanbul frigate. GÖKDENİZ, the naval version of the Korkut low-altitude air defense system and developed by ASELSAN, will enter the Turkish Navy inventory for the first time with the Istanbul Frigate.

The close air defense system GÖKDENİZ can destroy anti-ship missiles targeting the ship on which it is deployed, together with 35 millimeter Particle Ammunition (ATOM). ASELSAN GÖKDENİZ can also effectively defend ships against threats such as helicopters, planes, unmanned aerial vehicles and surface vehicles.

Systems such as the three-dimensional search radar and lighting radar developed domestically and nationally will be used for the first time with the Istanbul ship.

The main difference of the İSTİF class ships from the MİLGEM island class ships is the increased air defense capability. For this, the national vertical shooting system, which is being developed, will be used for the first time in the Istanbul frigate.

Turkey’s first naval cruise missile ATMACA, frigates will be one of the most important weapons.

Bunlarada Bak!

11 Yorum

 1. REİS İLE YOLA DEVAM 🇹🇷🇦🇿🇵🇰🇹🇷🇦🇿🇵🇰🇹🇷🇦🇿🇵🇰🇹🇷🇦🇿🇵🇰🇹🇷🇦🇿🇵🇰🇹🇷🇦🇿🇵🇰 TÜRKLER GELİYOR. 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷 ” Benim kudretimin ulaştığı yere onların hayalleri bile ulaşamaz” 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷 Fatih Sultan Mehmed Han.

  Reply
 2. Çok güzel ve katkı sağlayacak bir gemi. Mümkün olan en kısa sürede istif sınıfı diğer gemiler İzmir, İzmit ve İçel’de tamamlanıp donanmaya teslim edilmeli. Sonrasında TF-2000 hava savunma muhripleri inşa edilmeli. Type 214 Reis sınıfı denizaltılarımız da bitirilip teslim edilince sıra milli Uçak Gemimize geliyor. ( Ben ismini TCG PREVEZE koydum Avrupalılara bazı şeyleri hatırlatması için)

  Reply
 3. Tam da bu gemiyi duyduğumuz gün (yani dün) Nijerya açıklarında bir Türk gemisine saldırı oldu. 15 denizci kaçırıldı, ve gemide ulaşamadıkları 1 kişi şehit edildi ve bir kaç kişi de silahla yaralandı… Saldıranların “korsan” olduğu söyleniyor, ama tam da bu geminin duyurulmasından hemen sonra saldırının olması dikkat çekici.

  Reply
 4. Hayırlı olsun çok sevindim ama bir eleştiri yapacağım gemi motoru üretmeyen tek gemi üreticisiyiz bunun hallolması lazım

  Reply
 5. Maşallah Devletimize resmen uçuşa geçtik Yunanın Almanın Amerikanın da korkusu ondan onun için içte işbirlikçileri eliyle ve kendileri tarafından bizi durdurmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar Allah bizimle beraberdir .

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login