ivirzivir Yükle

KOTİL ‘DEN HÜRKUŞ, HÜRJET VE T-129 ATAK HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR !!

teşekkürler

KOTİL ‘DEN HÜRKUŞ, HÜRJET VE T-129 ATAK HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR !!

KANALIMIZA DESTEK OLMAK İÇİN LÜTFEN ABONE OLMAYI BİLDİRİMLERİ AÇMAYI VE VİDEOYU BEĞENMEYİ UNUTMAYINIZ..
KANALIMIZA ÜYE OLMAK İÇİN : https://www.youtube.com/channel/UCtKGuqdrH4mVAwqOmQhEm_g/join

KOTİL ‘DEN HÜRKUŞ, HÜRJET VE T-129 ATAK HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR !!
TUSAŞ tesislerindeki Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni’nde konuşma yapan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk HÜRKUŞ temel eğitim uçağını gelecek ay teslim alacağını açıkladı. Kotil konuşmasında 6 adetlik ilk parti HÜRKUŞ temel eğitim uçağının teslimatına Şubat ayında başlanacağını belirtti.
İlk uçuşunu 29 Ocak 2018’de gerçekleştiren Hürkuş uçağı, yetkililerce planlanan ve ortaya konan takvimin oldukça gerisinde kalarak envantere giremedi. Türk Hava Kuvvetleri’ne 3 adet Hürkuş-B modeli uçak teslim edildiği açıklanmış ve toplamda 15 adet uçağın 2019 içerisinde teslim edileceği ifade edilmişti. Açıklamalara göre Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından teslim alınan uçaklarının “kabul faaliyetleri” devam ediyordu. Kotil önceden yaptığı açıklamada, “Gövde malzemesi alüminyum. Biz HÜRKUŞ’u bir daha yeniden yapıyoruz. İkinci bir HÜRKUŞ yapıyoruz. O baya kompozit olacak.” demişti.
Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET Projesi kapsamında üretimi devam eden hava aracının parçasını imzaladı. TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, devam eden Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET Projesine ilişkin, “İnşallah, 2022’de HÜRJET’imiz uçmak için kanatlarını açacak.” demişti. Kotil, yer testlerinin bu yıl içerisinde biteceğini açıklamıştı. Malezya tarafından yapılan ihalede iyi durumda olduklarını belirten Kotil, “İnşallah Malezya’ya 18 adet HÜRJET satacağız.” demişti.
HÜRJET projesi ile ilgili olarak daha önceden Kotil, Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET’in 2022 yılı başında yer testlerine başlayacağını açıklamıştı. Yer testlerini takip eden süreçte yine 2022 yılında ilk uçuşun gerçekleştirileceğini aktaran Kotil, 18 Mart 2023 tarihinde HÜRJET’in daha olgun bir şekilde uçuş icra edeceğini açıklamıştı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ilk jet eğitim uçağının ise 2025 yılında teslim edileceğini söyleyen Kotil, silahlı versiyonuna (HÜRJET-C) yönelik çalışmaların 2027 yılına kadar sürebileceğini ifade etmişti.
Prof. Dr. Temel Kotil Ayrıca, Filipinlerin ilk iki T129 ATAK helikopterini teslim alacağını açıkladı. Kotil konuşmasında 8 Ocak 2021 tarihini işaret ederek, “2 adet T129 ATAK taarruz helikopteri Cumartesi günü Filipinler’e teslim edilecek.” dedi.

Kaynakça : https://www.defenceturk.net/hurkus-ucaginin-hava-kuvvetlerine-teslim-tarihi-belli-oldu

İlk HÜRJET uçağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasını taşıyacak

Filipinler’e T129 ATAK’ın teslim tarihi belli oldu

s400 türkiye,
çok namlulu roketatar,
kaplan füzesi,
trg 300 kaplan,
patriot türkiye,
hisar u,
hisar hava savunma sistemi,
hisar a,
hisar o,
stinger,
porsav,
yunan spiker,
yunan medyasında türkiye,
yunan basınında türkiye,
hisar u,
yunan medyasında türkiye libya,
yunan medyası türkiye libya,
türkiye lazer silahı libya,
türkiye ve libya,
türkiye libya yunan,
türkiye libya yunan medyası,
hürjet f16 karşılaştırma,
ufuk gemisi,
kktc,
yunan basınında türk savunma sanayi ,
yunan medyasında türkiye,
yunan spiker,
yunan basınında türkiye,
gezgin füzesi,
akıncı iha,
atak 2,
tfx,
yunan medyası,
tf 2000 destroyer,
hürjet,
yunan basını,
tf 2000,
hürjet vs f16,
mete yarar,
libya,
libya’da son durum,
tsk libya,
libya son durum,
hürjet son durum,
akıncı,
tfx savaş uçağı,
libya’da son durum 2020,
tiha akıncı,
akinci iha,
iran amerika son durum,
savunma sanayi,
göksungur,
akıncı tiha,
aselsan,
yunanistan,
tcg anadolu son durum,
tfx savaş uçağı son durum,
libya son durum 2020,
tcg ufuk gemisi,
doğu akdeniz,
tsk,
yunan basini,
hava soj,
tcg ufuk,
türkiye libya,
yunan,
atak helikopter,
gezgin,
hisar hava savunma sistemi,
yunanistan türkiye,
akıncı siha,
i sınıfı fırkateyn,
tcg anadolu,
akinci,
akıncı iha özellikleri,
libya tsk,
libya’ya askeri sevkiyat,
libya haritası,
libya türk topu,
hafter türk topu,
bayraktar satcom,
bayraktar tb2s,
libya türk askeri,
libya’da son durum,
bayraktar tb3,
ismail demir,
hulusi akar,
recep tayyip erdoğan,
cem gürdeniz,
cihat yaycı,
hakan kılıç,
savunma sanayi dergilik,
savunma sanayi,
IDEF2021,
IDEF21,
IDEF,
TEKNOFEST2021,
TEKNOFEST,

#gezgin #gezginseyirfüzesi #atak #atak2 #atakhelikopter #millimuharipuçak #hürjet #hürkuş #tfx #gökbey #somfüze #aksungur #göksungur #anka #tsk #tusaş #jetiha #iha #siha #tiha #akıncı #akinci #akinciiha #akıncıiha #akıncısiha #akincisiha #akıncıtiha #akincitiha #türkhavakuvvetleri #türkdenizkuvvetleri #türkkarakuvvetleri #türksilahlıkuvvetleri #fırtınaobüs #altaytank #somfüze #hisarhavasavunmasistemi #hisara #hisaro #IDEF2021 #IDEF21 #IDEF

Bunlarada Bak!

18 Yorum

 1. Bastan neden kompozit hürkuş yapmadık. Plansizliktan bu isler yada isterler net belirlenemiyor en başta sonra tekrar ve tekrar yapiyoruz zaman kaybediyoruz

  Reply
 2. Hürkuş projesi 16 Yıldır sürüyor. 2006’da başlamış. 2012 Yılına dek 140 uzman toplamda bir milyon iş saati çalışmış. 2012 (iki bin on iki). 2012’den bu yana da bir 10 yıl geçmiş. Bir türlü THK’ya teslim edilemedi. “Uçak sonunda teslim ediliyor” derken, şimdi de “aliminyum yerine kompozitlerle yeniden tasarlanacak” deniyor.

  Reply
 3. TUSAŞ’ ın büyük kompozit tesisi yeni açıldı. Seri üretim hızı için yeniden üretilmiştir.
  Hürjet’ in silahlı versiyonu için 2027 tarihi, tam bi hayal krıklığı. TEİ’ ye neden motor ürettirilmiyor anlamıyorum. Faruk Hoca, T-129 motoru içğn talep gelse üretirdik diyor!?
  Temel Kotil, Göksungur’ u önceliklerimizden çıkardık diyor!? Mius için mi!?
  Tüm bu gelişmelere karşın, bu tip tuhaflıklar umut kırıcı.

  Reply
 4. Artık bu işlerin planlı bir şekilde sabote edilmeye başlandığını düşünüyorum. Altay motor yok transmisyon yok dediler öyle çöp oldu gitti bunuda yok kompozitle yeniden tasarlıyoruz atak motor izni alınamadı diye Pakistan’a satılamadı var bir şeylerde neyse. Ne kadar hain dolmuş canım vatanıma temizle temizle bitmiyor. İçimden kutsal damacanadaki replik geldi Bi bitmediniz………. koyum.

  Reply
 5. Anka da THK envanterine zor girmis bir platformdur cunku o donemlerde icerde o kadar cok fetocu vardi ki sirf bu major platformlar sekteye ugramasii icin eften puften isterler koymuslardi tusasin onune insansiz sistemler daire baskani bir toplantisinda bunu dile getirmisti bize her ay yeni bir ister ile geliyorlar o isterleri karsilamak minimum 5-6 ay ugrastiriyor bizleri demisti simdi aynisi hurkus icinde gecerli dunyada kendi milli urunlerine istemezuk illaki yabanci olsun zihniyeti baska hicbir ulkede yoktur 😠

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login