ivirzivir Yükle

JÖAK’ın kalkanına Türk mühendisi güç verdi – Savunma Sanayi – BALA KTS-14 Kalkan Taşıma Sistemi

teşekkürler

JÖAK’ın kalkanına Türk mühendisi güç verdi – Savunma Sanayi – BALA KTS-14 Kalkan Taşıma Sistemi

Türk savunma sanayi şirketleri, güvenlik güçlerinin operasyon sahasında elini güçlendirmek için yeni ürünler geliştiriyor.

Kimi zaman gelişen son teknolojiyi kullanan, kimi zaman geleceğin teknolojilerine yoğunlaşan şirketler, bunun yanında sahada fark yaratacak ekipmanlar geliştiriyor. Bu kapsamda yakın zamanda El Bombası Kutusu, Taşınabilir Mühimmat Sistemleri gibi ürünler kullanıma sunuldu.

Sahada fark yaratan mühendislik çözümlerinin son örneği BALA KTS-14 Gövde Destekli Kalkan Taşıma Sistemi oldu.

Adger Savunma tarafından geliştirilen sistemin biyomekanik testleri Hacettepe Üniversitesi tarafından yapıldı.

Özellikle sıcak temasın yaşandığı operasyonlarda zırhlı kalkan kullanımı güvenlik güçleri için hayati önemde bulunuyor. Bu kalkanların yüksek ağırlığı ise kullanan personel açısında sorunlara yol açıyor.

Adger Savunma bu soruna çözüm olarak Gövde Destekli Kalkan Taşıma sistemi geliştirdi.

Sistem sayesinde jandarma envanterindeki mini balistik kalkan, personel tarafından ergonomik olarak kullanılabiliyor. Timin en önündeki personelin sırtına giydiği bir mekanizmayla yükü dağıtılan 14 kilogram ağırlığındaki balistik kalkan, dengeli ve yorucu olmadan taşınabiliyor. Personelin daha uzun süre kalkan taşımasını sağlayan sistem, baş seviyesinde korumaya imkan veriyor ve 24 santimlik hareket kabiliyeti sağlıyor. Sistem tasarımıyla atış isabetini de artırıyor. Kalkan sisteme asılı kaldığında 2 elin serbest kalmasına imkan tanıyor, gerektiğinde hızlı çıkartılabiliyor. Bu özellikler personele can güvenliği yanında hareket serbestliği sağlıyor.

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) personeli katkılarıyla yapılan biyomekanik testlerin ardından ilk prototiplerin teslimatları Jandarma Genel Komutanlığına yapıldı.
#JÖAK #SavunmaSanayi #BalaKTS #Kalkan

Bunlarada Bak!

2 Yorum

  1. Aslında kurşun gecirmez camda koyacaksınız kafa kızmını koruması icin. Ben bunuda yapacagınıza inanıyorum.

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login