ivirzivir Yükle

Jet motorlu CENGAVER Hedef İHA geliyor – Çağatay VTOL İHA – Savunma Sanayi – UAVERA

teşekkürler

Jet motorlu CENGAVER Hedef İHA geliyor – Çağatay VTOL İHA – Savunma Sanayi – UAVERA

Coşkunöz Holding, 2020 yılında insansız havacılık sistemleri alanında faaliyet gösteren İVME İnsansız Hava Sistemleri’ni satın alarak yeni ismi UAVERA ile insansız hava aracı (İHA) teknolojilerinde üretim ve geliştirme çalışmalarına başladı.

Savunma sanayi şirketi UAVERA, sivil ve askeri sahada kullanıma yönelik ürün ve hizmetler sağlamaya odaklanıyor. UAVERA’ya yaklaşık 15 milyon TL yatırım yapan Coşkunöz Holding, öncelikle dikey iniş kalkış yapabilen, bulut altı küçük sınıf sabit kanat İHA’lar ile yüksek irtifa ve hızlara ulaşabilen hedef İHA’ların üretilmesi projelerine başladı.

UAVERA’nın Türkiye’de dikey iniş kalkış yapabilen küçük İHA ve hedef İHA pazarında, pazar lideri ve teknoloji geliştiricisi olması hedefleniyor.

UAVERA, İHA alanında ayda 3 sistem / 6 uçak ve alt komponentlerini üretebilecek üretim kapasitesine sahip bulunuyor. Şirket, maliyet etkin bir kiralama modeliyle, gelişmiş yerli İHA’ları kullanıcılarla buluşturmayı amaçlıyor.

UAVERA, Çağatay VTOL İHA ile 3 bin saatin üzerinde uçuş süresine ulaştı. Çağatay İHA, piste ihtiyaç duymadan dikey iniş kalkış yapabiliyor.

Çağatay İHA, 5 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor, 6 saat havada kalabiliyor.

Şirket ayrıca yerli ve milli olarak geliştirilen hava savunma sistemlerinin test, kalibrasyon ve eğitimlerinde hedef benzetim platformu olarak kullanılan hedef İHA geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda Cengaver Hedef İHA ile 77 knot, 125 knot ve 195 knot hızlara ulaşabiliyor. Bunun yanında jet motorlu hedef İHA çalışmaları sürdürülüyor. Cengaver Jet Hedef İHA ile 0,6 ve 0,85 Mach hızlara ulaşacak platformların geliştirilmesi amaçlanıyor. Şirket, hedef İHA pazarında yabancı menşeili ürünlerin kullanımının önüne geçmeyi amaçlıyor.
#CengaverİHA #ÇağatayİHA #UAVERA #SavunmaSanayi #İHA #İnsansızHavaAracı #ÇağatayVTOL #UAV

Bunlarada Bak!

4 Yorum

  1. Kapasite düşük, daha fazla yük taşımalı ki savunma-taarruz işlerini görebilsin. Bu haliyle sivil kargo vs amaçlı gibi duruyor. Devlet destekler veya şirket kendi geliştirir ise TCG Anadoluda bile kullanılabilir,tabii en doğru kararı devletimiz verecektir.

    Reply
  2. Peki yatay haraket ettiginde, dikey kalkma motorlari (bos) agirlik vermiyormu? VERIYOR. Peki bu yanlisi gören akilli yokmu? Isi basindan dogru yapin diyorum. Eger dikey kalkisli bir ucak olucaksa, ovakit ayni motorlarin dikey ve yuzey ucusu icin tasarlanmalidir. BILMIYORSANIZ ABD YE BAKIN, AMA CAHIL KALMAYIN, DIYESIM GELIYOR BU UCAGI ÜRETENLERE.

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login