ivirzivir Yükle

İŞTE F-16’NIN PEK BİLİNMEYEN MODELİ – SAVUNMA SANAYİ

teşekkürler

İŞTE F-16’NIN PEK BİLİNMEYEN MODELİ – SAVUNMA SANAYİ

40 yıldan fazla bir süredir F-16 Fighting Falcon (Savaşan Şahin), ABD Hava Kuvvetleri’nin savaş filosunun bel kemiği olarak hizmet ediyor, ancak ilk F-16’nın hizmete girmesinden bir yıl önce, F-16’nın arkasındaki ekip, daha iyi bir F-16 geliştirmişti: F-16XL
Savaş uçağı o kadar yetenekliydi ki, aslında bir teknoloji testini geçip, Hava Kuvvetleri’nin Gelişmiş Taktik Savaş Uçağı programındaki saygıdeğer F-15E rakip haline geldi. Sonuçta, üretim maliyeti ve yedek sistemler noktasında, yarışı F-15E’ye kaybedecekti, ancak çoğu kişi hala F-16XL’nin aslında daha iyi bir platform olduğunu iddia ediyor.

Bu iddia tartışmaya açık olsa da, F-16XL’nin gezegendeki en yetenekli dördüncü nesil avcı uçaklarından biri olup olmadığı konusunda çok az tartışma var.

F-16 SCAMP, F-16XL OLDU

1977’de, ilk F-16’nın gökyüzüne çıkmasından yaklaşık üç yıl sonra ve hizmete girmesinden bir yıl önce, tasarımcısı F-16 Süpersonik Seyir ve Manevra Prototipi (SCAMP) olarak adlandırılacak geliştirme üzerinde çalışmaya başladı.

Çaba, yeni bir savaş uçağını sahaya sürmekle ilgili değildi. General Dynamics, tamamlandıktan sonra SCAMP’ı satmaya çalışma niyetinde de değildi. Asıl amaç, süpersonik seyir bir konsepti test etmek için kullanabilecekleri hızlı ve ucuz bir hava platformu çıkarmaktı.

Bu yeni jet büyük ölçüde mevcut F-16’yı temel alacak olsa da, uçağın önüne ve arkasına eklenen iki gövde bölümü dahil, değişiklikler çok çarpıcıydı ve uçağın uzunluğunu yaklaşık 56 inç (142 cm) artırdı.

SCAMP’ta çok etkili olduğu kanıtlanan krank ok kanatlar, tasarımda yaklaşık 272 kg tasarruf sağlayan ve karbon fiber kullanılarak yapılan yeni bir kanat yüzeyiyle birlikte eklendi. F-16XL’ye neredeyse iki katına çıkan bir yakıt kapasitesi sağlandı.
#savunmasanayi #türksavunmasanayi #akıncıtiha #savunmasanayi2021 #yerlifüzeler #türksihaları #iha #aselsan #roketsan #türkiye

Bunlarada Bak!

0 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login