ivirzivir Yükle

HÜRJET ‘TE GENERAL ELECTRIC F404 MOTORU KULLANILACAK !!

teşekkürler

KANALIMIZA DESTEK OLMAK İÇİN LÜTFEN ABONE OLMAYI BİLDİRİMLERİ AÇMAYI VE VİDEOYU BEĞENMEYİ UNUTMAYINIZ..
KANALIMIZA ÜYE OLMAK İÇİN : https://www.youtube.com/channel/UCtKGuqdrH4mVAwqOmQhEm_g/join

HÜRJET ‘TE GENERAL ELECTRIC F404 MOTORU KULLANILACAK !!
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’nda, General Electric F404 motoru kullanılacak.
Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Jet Tekamül Uçağı ihtiyaçlarına binaen TUSAŞ tarafından kavramsal tasarım faaliyetlerine 14 Ağustos 2017 tarihinde başlanılan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi, başarıyla devam ediyor. İlk uçuşun Aralık 2022’de gerçekleştirilmesi planlanan HÜRJET Programı’nda, kullanılacak motor ile ilgili rekabet uzun süredir devam ediyordu. HÜRJET’in motoru için ABD merkezli General Electric şirketi tarafından üretilen F404-GE-102 ile Eurofighter Typhoon savaş uçağında da kullanılan EUROJET EJ200 Turbofan Motorları öne çıkmaktaydı.
Edinilen bilgiye göre; HÜRJET Programı kapsamında EUROJET EJ200 Turbofan Motoru, gündemden düştü. Bu gelişme ışığında HÜRJET’te, General Electric üretimi F404 Turbofan Motoru’nun kullanılacağı tahmin ediliyor. TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) ile General Electric arasındaki ortaklık ve HÜRJET’in uluslararası pazardaki en önemli rakibi olacak Güney Kore merkezli KAI üretimi T-50 Golden Eagle uçağında GE motorunun kullanılması, bu tahmini güçlendiriyor. Ayrıca; EUROJET EJ200’ün daha önce hiç tek motor (single-engine) konfigürasyonunda kullanılmamış olmasının, F404 seçimini güçlendiren bir başka etken olduğu değerlendiriliyor.
Uçağın, 2020 yılının Aralık veya 2021 yılının ilk ayında CDR denilen Kritik Dizayn İncelemesi’nin yapılması planlanıyor. 2021 yılında ise ilk prototipi; Statik Rüzgâr Tüneli testleri, Hava Alığı Rüzgar Tüneli testi gibi bir dizi zorlu test bekliyor. Uçağın ilk prototipinin 2022 yılının Aralık ayında uçması, ikinci prototipinin de 2023 Ocak-Şubat aylarında uçuş yapması bekleniliyor. İlk uçağın Türk Hava Kuvvetlerine teslimatının ise 2025 yılının başında yapılması planlanıyor.
Kaynakça : https://www.savunmasanayist.com/tusas-hurjet-motor/
___________________________________________________________

s400 türkiye,
çok namlulu roketatar,
kaplan füzesi,
trg 300 kaplan,
patriot türkiye,
hisar u,
hisar hava savunma sistemi,
hisar a,
hisar o,
stinger,
porsav,
yunan spiker,
yunan medyasında türkiye,
yunan basınında türkiye,
hisar u,
yunan medyasında türkiye libya,
yunan medyası türkiye libya,
türkiye lazer silahı libya,
türkiye ve libya,
türkiye libya yunan,
türkiye libya yunan medyası,
türkiye libya’ya asker gönderecek mi,
ufuk gemisi,
kktc,
yunan basınında türk savunma sanayi ,
yunan medyasında türkiye,
yunan spiker,
yunan basınında türkiye,
gezgin füzesi,
akıncı iha,
atak 2,
tfx,
yunan medyası,
tf 2000 destroyer,
hürjet,
yunan basını,
tf 2000,
türkiye libya’yı vurdumu,
mete yarar,
libya,
libya’da son durum,
tsk libya,
libya son durum,
hürjet son durum,
akıncı,
tfx savaş uçağı,
libya’da son durum 2020,
tiha akıncı,
akinci iha,
iran amerika son durum,
savunma sanayi,
göksungur,
akıncı tiha,
aselsan,
yunanistan,
tcg anadolu son durum,
tfx savaş uçağı son durum,
libya son durum 2020,
tcg ufuk gemisi,
doğu akdeniz,
tsk,
yunan basini,
hava soj,
tcg ufuk,
türkiye libya,
yunan,
atak helikopter,
gezgin,
hisar hava savunma sistemi,
yunanistan türkiye,
akıncı siha,
i sınıfı fırkateyn,
tcg anadolu,
akinci,
akıncı iha özellikleri,
libya tsk,
libya’ya askeri sevkiyat,
libya haritası,
libya türk topu,
hafter türk topu,
bayraktar satcom,
bayraktar tb2s,
libya türk askeri,
libya’da son durum,
bayraktar tb3,
ismail demir,
hulusi akar,
recep tayyip erdoğan,
cem gürdeniz,
cihat yaycı,
hakan kılıç,
savunma sanayi dergilik,
savunma sanayi,

#gezgin #gezginseyirfüzesi #atak #atak2 #atakhelikopter #millimuharipuçak #hürjet #hürkuş #tfx #gökbey #somfüze #aksungur #göksungur #anka #tsk #tusaş #jetiha #iha #siha #tiha #akıncı #akinci #akinciiha #akıncıiha #akıncısiha #akincisiha #akıncıtiha #akincitiha #türkhavakuvvetleri #türkdenizkuvvetleri #türkkarakuvvetleri #türksilahlıkuvvetleri #fırtınaobüs #altaytank #somfüze #hisarhavasavunmasistemi #hisara+ #hisaro+ #hisara #hisaro #hisarhavasavunma #siper #hisaru #havasavunma #havasavunmasistemi #atmaca #atmacafüzesi #atmacafüze #gezgin #gezginfüze #gezginfüzesi #savunmasanayi #Savunmasanayii #milliteknolojihamlesi #YerliveMilliSanayi #MaviVatan #DenizKuvvetleri #türkdenizkuvvetleri #türkdonanması #HavaKuvvetleri #KaraKuvvetleri #TürkOrdusu #aselsan #roketsan #tübitak #tusaş #TürkKaraKuvvetleri #TürkHavaKuvvetleri #tcganadolu #tcgufuk #SONDAKİKA #sampt #Azerbaycan #Azərbaycan #TekMilletİkiDevlet #Azerbaijan #SeninleyizAzerbaycan #CanAzerbaycan #TekYürek #AzerbaijanIsNotAlone #STM #aselsan #roketsan #havelsan #tübitak #pakistan​ #s400 #ukraine #ukrayna #bangladesh #hürjet #MMU #TFX #millimuharipuçak​​

Bunlarada Bak!

65 Yorum

 1. Yine Amerikalıların motoru kullanılacak kendi ellerimizle adamlara koz veriyoruz.Kıbrıs Barış Harekatı’nın sonrasını ne çabuk unutmuş yöneticilerimiz nasıl bir mantık anlamıyorum.Sadece satmak için motor alınacak uluslararası arenada güçlü olacakmış artık bıktık ya!

  Reply
 2. öyle anlaşılıyor ki bu hürjet ve tfx’de birileri ipe un seriyor.. bence bu milli savaş uçağı projelerinde birileri sabotajlar ve kösteklemeler yapıyor.. bu kişiler o kadar mahir ki siyasileri de etkileyip ikna ediyorlar.. bu kişiler mevki ve makamları ne olursa olsun tasfiye edilmeliler..

  Reply
 3. 🤣🤣 insan gider başka yerde otlanir. Akillanmadilar halen, gidin Ukrayna’dan alın, sanki o motor ambargo yemeyecek🤣🤣

  Reply
 4. ulan 100 senedir 1 motor üretemedi ya bizim Mühendisler
  yyuuhhhh olsun
  mühendisim diye ortalikda dolasiyor beyinsiz

  Reply
 5. T50 kopyası. Motoru da aynı GE404. Milleti kandırmaktan başka birşey değil. Kore’nin tüm mallarını kopyalıyoruz.

  Hürkuş=KT1

  Hürjet=KAI T50

  Altay=K2 black Panther…

  t50 uçağına boya atınca yerli hürjet olmuyor. Motor bile aynı kabul edin. Başkasının uçağını yerli diye göstermeyin! Ülkede mühendis yokki yapılsın!

  Reply
 6. General Electric’in en önemli özelliği coğrafyasında yer aldığı ülkelerde, özellikle çalışma şartları az gelişmiş yerlerde ülke çalışanlarına eşit olanaklı istihdam sağlayarak ve o ülkenin çevre koruma projelerini destekleyerek girdiği pazarlar olmuştur. Ve toplumsal huzuru veya bütünsel huzuru da diyebiliriz, böylelikle önemsediğini göstermesidir. Bir kaç yorum da Usa merkezli olmasının yarattığı tereddütlere binaen yazmış bulundum affola.🇹🇷🙌

  Reply
 7. Yapalım VALLAHİ elimizden geldiğince en iyi silahları Yapalım düşman çok fırsat kolluyor şerefsizler.

  Reply
 8. Kaner’cim, motordaki seçimimiz bence doğru.Zira, General Electric firması ile onlarca yılı aşkın iş birliğimiz var.Şurası muhakkak ki, bu seçim yapılırken, gözönüne alınan lojistik avantajlar yanında, eminim fiyat ve bazı başka stratejik imkan üstünkükleri de tercihimizi belirlemiş olabilir.Malumun bu tarz seçimler, yoğun rekabete sahne oluyor.Ancak, çok tabii olarak, biz kendi menfaatimizin doğrultusunda bir seçim yaptık.Uzun sözün kısası, bu seçim her yönüyle hayırlara vesile olsun İnşaallah.Hürjet’in test sürecini, heyecanla izleyeceğiz.Kaner’cim, görüşmek üzere iyi geceler, sağlıcakla kal kardeşim..🤲👏👍💪❤️🇹🇷😊

  Reply
 9. Amerika bu motorları bize verse bile helikopter motorunda yaptığı gibi dışarıya satmamıza izin vermez. Mutlaka bu motorun alternatifini bulmalıyız.

  Reply
 10. Abd den ambargo diye bir şey olacağını sanmıyorum bu durum için yani Hürjet stratejik bir uçak değil.öyle olsa Atak helinin ve skorksy nin motorlarıda Amerikadan S400 den dolayı F35 lere ambargo koydular çünkü F35 çok stratejik bir 5.nesil palform.keza gemilerimizi yürüten General electric LM2500 gas türbinü de amerikadan geliyor milgemler için.Hatta amerikanın Türkiyenin talep etmesi durumunda ihtiyaç olursa 5.nesil hariç diğer savaş uçaklarının satın alınmasısında da sıkıntı yapmayacağını düşünüyorum.ama şunun altını ısrarla tekrar çiziyorum amerikadan yabancı askeri satış sistemi(FMS) üzerinde alınan her silaha amerikan yasalarına göre amerikanın müdahele hakkı vardır.çünkü silah alırken kullandığınız bu kredi amerikanın parasıdır.bu iş nasıl yürüyor önce onu bilmemiz lazım örnek vererek anlatayım;Türkiye uçak almak istiyor;önce dışişleri kanalı ile talep edilen malzeme Abd dışişlerine bildirir onlarda savunma bakanlığına(pentagon) iletirler.pentagon Amerikan ordusu temsilcisi sıfatı ile durumu Abd başkanına sunar başkan imzaladıktan sonra kongreye gönderir 30 gün içerisinde kongreden aleyhte bir itiraz olmazsa otomatik olarak onaylanır ve dosya tekrar pentagona gönderilir onlarda amerikan ordusu adına üretici firmaya bu talebi iletir.birde peşin paranız varsa elinizde bae gibi katar gibi onlar sadece Abd dışişleri kanalı ile taleplerini iletirler.Abd başkanı bu talebi imzalarsa hemen satış işi gerçekleşir.zenginlik böyle birşey.İsrail bile kendi teknolojisini katacağı platformları peşin para vererek almak zorundadır aksi halde Aletin hiçbir yerini kurcalayamaz

  Reply
 11. Keşke yerli motor olsaydı. Daha da geliştirmek için paraya ihtiyaç var. Ancak Abd kendi motorlarıyla ihracına izin vermeyecektir.

  Reply
 12. Bu haber gerçekse aklı başında olan 1 kez aynı çukura düşer demekki biz akıllı değiliz.
  1-En son kanada dan ambargo yedik.100 beygirlik piston motoru bile vermeyiz dediler.Biz hala amerikan motoru diyoruz.
  2-Nasıl atağı Pakistana satmak için ABD izni bekliyorsak Hürjet için de bekleyeceğiz.Azerbaycana satsak ,Ermenilere karşı kullansa hemen ambargo gelecek.
  3-Herşeyi yapıp edeceğiz Almanya’nın Altay motorunda yaptığı gibi ABD ben vermiyorum diyecek.Hürjet Mock up kalacak.
  Yapmayın etmeyin.Ukrayna ile oturun konuşun koca antonovu uçuran motoru yapan ukrayna bu motoru yapacak bilgi birikimi var.Bizde elektronik var onların motor teknolojisi var.Kazan kazan yapalım.Ortak uçak olsun ukrayna ile

  Reply
 13. GE’ye ait F404 motorunun gelisilmis vesiyonu bugun Isvecin Saab ucaginda be ABD’nin F18 ucaginda kullanilmakta.

  Reply
 14. Yani Hurjet falan degil. Hur olmak icin herseyi kendin yapman lazim.Tasima suylada degirmen donmezmis.Elin motoruylada ucak ucmaz.Ucsada nereye kadar?

  Reply
 15. BMC nin motor geliştirmesi den sorumlu zatı hatırlarsınız 4000 beygire kadar motor yapacağız dedi.Tabi konuşamıyordu aradan seçerek anladık.Sonra Altay tankı ortada kaldı.Sonra bu arkadaşı aldılar TR Motor’un başına geçirdiler.Milli jet motorunu burası yapacak dendi.Girin TR Motor’un sitesine bomboş,1 sene geçmiş projesi yok.Adamin verdiği demeçler YouTube da var.Bir biz yapamayız demedigi kalmış.Dusuk ölçekli motoru dış yardımla yapmaktan bahsediyor.Bizde bu adamı geleceğin başına getiriyoruz.İlla biri lazımsa TEİ başkanı Akşit Hoca var.İsin erbabı,tam yetki ile milli motor işini ver ona,çaycı kılıklı adamla döndük yine f 404 e

  Reply
 16. Amerika ile yaşadığımız gelişmelerden sonra, bu motoru vereceklerini farzetmek, verselerde ihraç lisansında zorluk çıkarmayacaklarını düşünmek bence biraz polyanacılık oluyor.

  Reply
 17. Yerli motor yerli motor yerli motor yerli motor yerli motor yeter be artik yerli motora bir gecis yapsinlar hani uretilmisti testleri yapiliyordu.yalanmi bu haberlerin hepsi ne zaman gorecegiz yerli motorla ucacak milli ucaklarimizi

  Reply
 18. Ambargo ambargo korkmayin bu kadar f35 lerin parasina el koydular, nakit iade etmek yerine mal satacaklar işte. hükümet kazıklandık paramizi alamıyoruz sec begen 500 dediler bizde yalan attigimiz yerli motoru üretemiyoruz altay tankina benzemesin en azindan ihrac edemesekte ucsun diye aliyor biraz beyninizi çaliştirin, yoksa amerika ve bidon yönetimi şu saatten sonra birak motor vermeyi günahini vermez.

  Reply
 19. en önemli şey yerli değil,ne yararki ozaman,gidin rusyadan uçak satın alın daha iyi yada fransadan,çünkü insanları boşuna yerli diye kandirmayin,yerli dedigin herseyi kendin yaparsın ordan burdan almazsın

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login