ivirzivir Yükle

HÜRJET PROTOTİP ÜRETİMİ BAŞLADI ! DÜŞMANA SES HIZINDA TAARUZ EDECEK YERLİ JET GELİYOR !

teşekkürler

HÜRJET PROTOTİP ÜRETİMİ BAŞLADI ! DÜŞMANA SES HIZINDA TAARUZ EDECEK YERLİ JET GELİYOR !

Destek Olmak ve Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanala katılın:
https://www.youtube.com/channel/UCfuIQqS4CnOcPdME1oNoSHA/join

RESMİ İNSTAGRAM HESABIMIZ: https://www.instagram.com/milliuyanis1/

HÜRJET Projesi kapsamında üretilecek prototip uçak için ilk hamle, TUSAŞ tarafından gerçekleştirildi. TUSAŞ, HÜRJET prototipi için alt sistem sözleşmeleri imzaladı.

Jet Tekamül Eğitimi, Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi, Hafif Taarruz (Yakın Hava Desteği), Eğitimlerde “Red Aircraft” Görevi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız) ve Akrobatik Gösteri Uçağı rollerinde kullanılacak olan HÜRJET; 9.8 metre kanat açıklığına, 13 metre uzunluğa, 4.2 metre yüksekliğe, 24 m² kanat alanına ve 19.200lb itkiye sahip olacaktır. Servis irtifa tavanı 13.7 metre, menzili 2.592 kilometre, yük kapasitesi 2.721 kilogram ve azami hızı 1.4 Mach olacak olan HÜRJET; Baş Üstü (Head-Up) Göstergesi (HUD), Kaska Monteli Gösterge (Opsiyonel), Tam Otorite / Dijital Kontrollü Uçuş Sistemi ve Havada Yakıt İkmali yeteneklerine sahip olacaktır.

Türkiye’de bir taraftan HÜRKUŞ projesi, bir taraftan insansız hava araçları projesi ve bir taraftan da yeni nesil beşinci nesil silah uçağı tf-x beraber bu eğitim jeti ihtiyacının milli imkanlarla karşılama yoluna gitti. Çünkü bizim elimizde yaklaşık 70 civarında T- 38 uçağı var. Bu uçaklar daha önce tai tarafından çok kapsamlı bir şekilde modernize edildiler. Ama artık bu uçaklar 21’inci yüzyıl ihtiyacını karşılayabilmek oldukça uzaklar ki biz burada F-35 lerden ve çok gelişmiş uçaklardan bahsediyoruz. Bu yüzden artık t-38’Ler bu uçaklara geçiş eğitimleri için oldukça demode kalıyorlar. Ve doğal olarak Türkiye’de kendi temel eğitim uçağı ve hafif jet uçak geliştirmek için çalışmalara başladı. hürjet projesi resmi olarak 14 Ağustos 2017 tarihinde resmen başladı. Hürjet Projesi Ağustos 2017 yılında başladı. 2019’in Haziran ayında tai’de yapılan bir etkinlikte Hürjet projesinin ilk uçağının mockup yani birebir boyutlarındaki maketi de sergilendi. Mock up model incelenediğinde ilk duyurulduğu versiyondan biraz farklı bir uçak olduğu görülüyordu. Öncelikle 2017’de tanıtılan prototip tasarımda iki tane dikey kuyruk varken şu andaki tasarımda bu bire Bunun dışında da uçağın burun konisinin biraz daha genişlediğini farkettim ki eğitim jetlerinde genellikle radar kullanılmaz. O yüzden bunları oldukça küçüktür. Fakat Hürjet in burun kısmı biraz büyütülmüş. Yani bu bazı aerodinamik ihtiyaçlardan dolayı olmuş da olabilir. Ya da belki ASELSAN bu uçağı sentetik açıklıklı radar gibi basit de olsa bazı ekipmanlarla donatmak için burun konisinin büyümesini talep etmiştir. bir F-16 kadar olmasa bile bazı temel işlevi görebilecek, bazı güdümlü mühimmatları kullanabilecek bir tür radar çalışması da yapabiliyor olabilir diye düşünüyorum. Hürjet’in teknik özelliklerine gelirsek Hürjet temel eğitim jet uçağımız tam 1.2 mach hızına çıkacak. Bu da aşağı yukarı 1400-1500 kilometre hıza ulaşabilir anlamına geliyor.ses’in 1200 km hızla yayıldığını da hesaba katarsak Yani hürjet sesten hızlı uçan süpersonik uçak olacak. Bu uçağın 45 bin feet görev irtifası olacak. Bu da yaklaşık 15 kilometre yüksekten uçacağı anlamına geliyor. Hürjet uçağımız bir eğitim uçağı olduğu için doğal olarak çift kişilik bir uçak olacak . Küçük boyuna rağmen Hürjet’’in ciddi mühimmat bir taşıma kapasitesi var. İhale şartnamesinde isterlere göre 3 tonluk bir faydalı yük taşıma kapasitesinde olması bekleniyor .

#HÜRJET #tusaş #tai #tei #haber #tsk

Bunlarada Bak!

13 Yorum

  1. Durmayin sonuna kadar zorlayin bir gün cok lazim olacak bu işi seferberlik halinde yürütün . Inancim o ki hedeflerimize ulaşmanin tek yolu damarlarimizda akan kandadir.

    Reply
  2. DARISI TFX’İN BAŞINA İNŞALLAH 🤲🤲🤲🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷

    Reply
  3. Elhamdülillah bugünleri de gördük daha iyilerini de yapacağız İnşaAllah yeterki kendimize,milletimize ve devletimize güvenelim.ALLAH birlikteliğimizi artırsın âmin

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login