ivirzivir Yükle

HGK-83 göreve hazır

teşekkürler

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda yürütülen hassas güdüm kiti (HGK) çalışmalarıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığının mühimmat çeşitliliği artırılıyor.

Mk-83 bombasını havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çevirmek için TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen HGK-83 güdüm kitinin kalifikasyon testleri tamamlandı, menzil atış testleri başarıyla gerçekleştirildi ve mühimmat seri üretime hazır hale getirildi.

HGK-83, 1000 libre Mk-83 bombasıyla (yaklaşık 500 kilogramlık) hedefleri etkisizleştiriyor. Güdüm kiti, 15 deniz mili (yaklaşık 28 kilometre) menzile sahip bulunuyor ve 10 metre vuruş hassasiyetiyle görev yapıyor.

HGK-83, ataletsel ölçü birimi ve küresel konumlama sistemi gibi güdüm donanımlarına sahip bulunuyor.

Güdüm kiti, Hava Kuvvetleri Komutanlığına, BRU 57 adaptörü ile çoklu atım kabiliyeti, bağlı uçuş sırasında yeniden hedef belirleme, karıştırmaya direnç, tüm hava koşullarında, gece ve gündüz görev yapabilme, görev başına daha az bomba, sorti ve personel gibi kabiliyetler sunacak.

Farklı uçak bombaları için güdüm kiti geliştirme faaliyetlerini sürdüren SSB, eş zamanlı olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığına yerli imkanlarla geliştirilen güdüm kitlerinin teslimatına devam ediyor.

Bunlarada Bak!

4 Yorum

 1. HGK-83, 1000 libre Mk-83 bombasıyla havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çevirmek, TÜBİTAK´ın büyük başarısı.
  HGK-83 Güdüm kiti, Hava Kuvvetlerine yüksek kabiliyetler sunacak.

  Reply
 2. SOM gibi önüne siyah bir cam ekleyerek nokta vuruş yapması sağlansa maliyetinin çok artacağını sanmam. 10m’lik sapma bazen istenen etkiyi yaratmayabilir.

  Reply
 3. Bu bomba okadar güclü ki düstüğü yere Meteor düsmüs gibi kocaman krater acar…ucak gemisi bile dayanamaz buna

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login