ivirzivir Yükle

Hava savunmaya yeni yerli füze – Hisar A+ – Hisar O+ – Siper – ASELSAN – ROKETSAN – Savunma Sanayi

teşekkürler

Hava savunmaya yeni yerli füze – Hisar A+ – Hisar O+ – Siper – ASELSAN – ROKETSAN – Savunma Sanayi

Türk savunma sanayi, ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE öncülüğünde yerli ve milli hava savunma sistemini oluşturmak için yoğun bir çalışma yürütüyor. Bu çalışmalarda halihazırda üzerinde çalışılan Hisar ve Siper hava savunma sistemi projeleri önemli bir yer tutuyor.

Katmanlı savunma oluşturmak için Korkut ve Sungur Hava Savunma Sistemi güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu. Hisar hava savunma sistemlerinin teslimatları da Aralık 2020’de başladı.

Alçak ve orta irtifa hedefler için geliştirilen Hisar-A ve Hisar-O sistemlerinin menzillerinin artırılmasıyla Hisar-A+ ve Hisar-O+ sistemlerine ulaşıldı. Bu süreçte yurt dışından temin edilen ve ambargo uygulanan alt sistemler millileştirildi. Zorlu arazi koşullarında tek başına görev yapma yeteneğine sahip Hisar A+ Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi de envantere girmeye hazır hale getirildi.

Türkiye hava savunma sistemleri alanında elde ettiği kabiliyetlerle yüksek irtifa hava savunma sistemi Siper’i geliştiriyor. Ancak Siper’e giden yolda Hisar-A ve Hisar-O örneğinde olduğu gibi başlangıçtaki hedeflerden daha gelişmiş bir ara ürün ortaya çıkarılması hedefleniyor. Bu kapsamda 100 kilometreye kadar etkili menzil ve 20 kilometrenin üzerinde bir irtifa ile görev yapabilecek bir hava savunma sistemi oluşturulacak. Bu sistemi 2023 bitmeden envantere girmesi hedeflenen Siper izleyecek. 

#HisarA+ #Hisar O+ #Siper #ASELSAN #ROKETSAN #TÜBİTAKSAGE #SavunmaSanayi #HavaSavunma #YerliFüze #missile #TurkishDefense #DefenseIndustry

Bunlarada Bak!

7 Yorum

  1. ” Bu sırada yurttaşından ithal edilen ama ambargoya uğrayan tüm alt sistemler millileştirildi…..” diyor. Bilgi veren sunucu…..Bu cümle yapılanı anlatmak için çok kısa ve alçak gönüllü bir cümle. Aslında şunu söylüyor ; ” yol aldığımız projemizi baltalamak için artık bize satmadıkları tüm alt sistemleri artik kendimiz üretiyoruz. ” Bir 20 yıl önce olsaydı, bayram ilan ederdik. Şimdi ise alıştık, farkinda mısınız !?

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login